Co dělá horor, hororem? 1.část

15. srpen 2013 | 16.35 |

horor-horror-402597

Před časem jsem psala článek o upírech nebo o tvůrcích samotného hororu. Tento článek bych ráda věnovala tomu, co vlastně dělá horor, hororem. Samozřejmě hlavní věcí je to v jakých stopách film půjde, rok od roku přibývá hororů, většina z nich jsou nekvalitní, ale všechno závisí na tom jednom - jaký příběh a především hororové postavy se vyberou. Je poměrně velký výběr, a přesně o tom bude tenhle článek. Nebo spíše dva články, protože kdo by pak četl dlouhé romány :-D

ZOMBIE

zombies1

Jedním z oblíbených témat jsou právě tyhle chodící mrtvé mrchy, které jediné co dokáží, tedy kromě chůze, je jíst a především si pochutnávají na lidském mase. Za tímto fenoménem stojí režisér George A. Romero, který v roce 1968 natočil svůj první zombie film, který byl v černobílém provedení. Přesně tímto snímek Noc oživlých mrtvol se zapsal do historie hororu a ač jeho režisérská, scénáristická kariéra čítá mnoho zombie hororů, žádný z nich nikdy nepředčil tento snímek. Romerova práce zaujala další režiséry a těch režisérů je poměrně hodně, pokud sledujete hororový žánr tak mi jistě dáte zapravdu.

Tento zombie trend pokračuje a zdá se stále bude. Vznikla řada filmů, názvy všech není možné ani napsat, protože by z toho nakonec vznikl článek pouze o zombie. Zmíním ty známější jako je třeba španělský REC,Mrtví sníhPodivní. Důkazem toho, že zombie jsou in je i například fakt, že vnikají počítačové hry, jmenujme tu nejznámější a tou je samozřejmě Resident Evil a její pokračování jak v podobě dalších her, tak i v té filmové podobě. Dnes byste mohli v obchodech s PC hrami narazit na počítačovou hru s názvem Dead Island, která se letos dočkala svého druhého pokračování. Teď se vrátím ještě k televizi, dnes už totiž nestraší zombie v 90 minutových filmech, ale už i v seriálech a to důkazem toho je The Walking Dead, který se stal naprostým trhákem a letos se dočká své čtvrté řady. Neznamená ovšem, že když je na place zombie musí to být nutně jen horor, protože například Zombieland či Soumrak mrtvých dokazují, že si jde udělat srandu i se zombíků.

Jedna rada na závěr, pokud uvidíte zombie------------>Android-aplikace-Zombies-Run-6

DUCHOVÉ , PARANORMÁLNÍ JEVY A EXORCISMUS

1574539674_1372336190

pismenkuje.cz/img/10933.jpg">

Dalším oblíbeným hororovým tématem jsou duchové nebo paranormální jevy. Většina filmů, kde se vyskytují duchové je zasazena do domů, zámků atd. V roce 1968 se objevil horor nebo spíše thriller s názvem The Haunting u nás znám film pod názvem Strašení, kde se nepřímo vyskytovaly duchové, film měl mrazivou atmosféru i bez toho aniž by tam poletovala prostěradla. V roce 1999 se tento snímek dočkal svého remaku, film je znám pod názvem Zámek hrůzy. Mezi filmové lahůdky s tímto tématem patří například Šestý smysl či Ti druzí. Duchařské filmy mají velké zastoupení: Osvícení, Poltergeist, Amityville horor, Pod povrchem, jeden z nejnovějších přírůstků je V zajetí démonů či Mama. Duchy může najít i v kreslené podobě a tím je Casper a nebo novější Norman a duchové. Asi největším výrobcem duchů je Japonsko, když omrknete jejich kinematografii najdete skutečně hodně duchařských filmů: Nenávist, Oko, Temná voda, Zmeškaný hovor, Clona atd.

Dále tu máme paranormální jevy, což by se dalo také nazvat duchy. Jenže jistý rozdíl tu je a to přesně v tom, že většina hororů, kde se vyskytují tyto aktivity je natáčena ruční kamerou nebo-li found footage. Nejznámější paranormální film je snímek Paranormální aktivity, který  se v tomto roce dočká svého pátého pokračování. Dále to je například Grave Encounters, Záhada Blair Witch, která mimochodem je průkopníkem celé téhle found footage generace.

S tímhle vším také souvisí exorcismus nebo-li vymítání. V roce 1971 vzniká kniha s názvem Exorcista, tato kniha zaujala filmové tvůrce natolik, že zanedlouho vznikl film s názvem Vymítač ďábla, který je dodnes klasikou a překonat tento film se prostě nedá, i když snaha filmařů tu jistě byla. Asi nejpovedenější snímek o vymítání je bezpochyby americký film V moci ďábla, který vnikl v roce 2005. V roce 2010 vzniká snímek Poslední vymítání ďábla, které bylo točené ruční kamerou a tento rok byla do světa vypuštěno jeho druhé pokračování s názvem Poslední vymítání 2.část. Španělsko se rozhodlo vytvořit i svůj vlastní film La Posesión de Emma Evans.

ZVÍŘÁTKA

imagesCA13IXMF

 I zvířecí tvory najdete v hororech a těch hororů není málo. V roce 1975 si Steven Spielberg vzal na paškál žraloka a tak vznikl snímek Čelisti, nemusím asi dodávat, že tento film je klasikou dodnes. Dočkal se několika dalších pokračování, ale nikdy to už nebylo ono. Spielberg se stal vzorem pro mnohé a to také v tomto případě, protože další věcí, která je velmi oblíbená v hororech je výskyt žraloků, Žralok v Benátkách, 2-Headed Shark Attack nebo Píseční žraloci většinou se jedná o nízkorozpočtové filmy na které se ani nedá koukat, dále to byl Útok z hlubin atd. Výskyt zvířat se nespecializuje pouze na žraloky, můžou to být třeba pavouci ve filmu Pavouci útočí, Pavoučí teror nebo dokonce i Sněžní pavouci. Mezi další oblíbence patří hadi, Anakonda, která vznikla v roce 1997, která se také dočkala asi pěti pokračování, to je mi sice záhadou, ale budiž. Dále tu máme krokodýli, Po stopách zabijáka, údajně podle skutečné události. Krvavá laguna či její volné pokračování Návrat do krvavé laguny. A pak samozřejmě nesmí chybět fantazmagorie, kdy krokodýl dosahuje například 30 metrů a devastuje město, či bojuje s obří chobotnicí atd.

Scénáristi se nestydí použít jakékoliv zvíře, proto na obrazovkách například televize Barrandov můžete vidět podobných ptákovin mnoho. Vraždící včely, již zmiňovaní pavouci, hadi, krokodýli, chobotnice a samozřejmě nesmíme zapomenout na Piraňa, která se objevila v roce 1978 dále následovalo pokračování, kdy tyhle bestie uměli i létat, Piraňa 2: Létající zabijáci. Evidentně si tyhle rybky zasloužily 3D provedení, protože v roce 2010 vznikl Piraňa 3D a o dva roky později Piraňa 3DD.

Tímto uzavírám první část článku a zítra by tu mohla být část druhá. Doufám, že se článek bude líbit.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře