Záhada Hory mrtvých

16. srpen 2013 | 12.55 |

113979

Info:

Rok: 2012

Země: USA/Rusko/Velká Británie

Scénář: Vikram Weet

Režie: Renny Harlin

Popis:

Pětice studentů se vydává za poznáním pravdy na Ural, kde v roce 1959 zahynulo devět ruských studentů. Jejich smrt nikdy nebyla objasněna stejně jako to, proč jejich těla vykazovala vysoké známky radiace a proč jedné ze žen chyběl jazyk. Tato záhada fascinuje svět do dnes obzvláště proto, že na ní nikdy nikdo nezjistil odpovědi a přesně v to doufá mladá ambiciózní mladá dívka.

Hlavní role:

Gemma Atkinson: Denise

Holly Goss: Holly

Matt Stokoe: Jenson

Luke Albright: Hauser

Ryan Hawley: Andy

Snad každý z nás někdy slyšel o události, která se stala v roce 1959 v Uralu, kde byla nalezena skupina studentů/horolezců. Skupinu vedl jistý Igor Djatlov, po kterém byl následně pojmenován nedaleký průsmyk. Skupina byla nalezena v místě svého tábořiště, i když tam něco nesedělo. Jejich stan byl roztrhán zevnitř a mrtvá těla byla buď bez bot či jiného oblečení. U vůdce skupiny Djatlova byla zjištěna vysoká radiace a zbytek výpravy měl polámaná žebra, proraženou lebku a jedné z obětí chyběl jazyk. Nikde v okolí nebyly nalezeny jiné stopy než jejich. Všechno může mít racionální vysvětlení jako třeba lavina, i když ta by po sobě asi nezanechala takovou paseku. Teorie o chybějícím jazyku zněla tak, že si ho mohla sama studentka ukousnout, samozřejmě to by jistě mohla, ale jak vysvětlíte, že ve sněhu a ani na oblečení nebyla žádná krev. Na jejich tělech nebyla nalezena žádná modřina a tak vlastně vznikla ona záhada.

Jak se říká, lidé věří tomu, čemu chtějí věřit a pokud chtějí věřit, že za smrtí devíti studentů bylo něco nadpřirozeného, tak tomu tak prostě je a přesně z toho se rozhodl vytěžit režisér Renny Harlin. A my si můžeme položit pouze jednu otázku, povedlo se mu to?

Dokumentární styl aneb found footage je v dnešní době dost oblíbený a tak se tomu nevyhneme ani v tomto případě, samozřejmě záleží na Vás, zda máte tento druh filmu rádi. Prvních několik minut je věnováno minulosti a tomu co si o tom myslí naši hlavní hrdinové a pak se může vyrazit na cestu. Krajina posetá sněhem a vystrašení studenti, tak by se dalo několika málo slovy popsat film Záhada Hory mrtvých, ale bohužel film disponuje 90 minutami a tak scénárista a všichni tvůrci vaří z vody a to doslova.

.zahada-hory-mrtvych

 Skupinka po celou dobu zůstává nad věcí a až do chvíle, kdy se naleznou stopy ve sněhu a další nevysvětlitelné události. Naleznou to pravé místo, kde zahynuli jejich předchůdci, kdo by si tam s chutí nepostavil tábořiště, že? A vydají se hledat trochu té radiace, kterou nepochybně najdou, ovšem nikdo by nečekal, že pod sněhem v horách najdete bunkr s dveřmi, které se zavírají zvenku, nebojte ty budou hrát, ještě velmi zajímavou a klíčovou roli. Užijeme si trochu toho sexu ve stanu a pak už jen úprk a použití onoho bunkru, který je velkou záhadou stejně jako myšlení studentů s titulem z vysoké školy v Oregonu, nebo odkud to vlastně tahle banda byla.

Posledních dvacet minut, už je skutečně pouze výkřikem do tmy a snaha vystrašit diváka, se nekoná, i když jistá snaha tu byla, ale tento styl prostě nefunguje. Scénárista Vikram Weet nevěděl co dělat a tak si jednou sedl k počítači a snažil se vyplodit, alespoň trochu kvalitní horor, který měl poměrně slušný odrazový můstek - záhadná smrt v horách, ovšem člověk si při sledování filmu říká, zda je při smyslech on či zda byl při smyslech scénárista, když to psal, protože to nemohl myslet vážně. Herecké tváře jsou neznámé a příliš mnoho hereckého talentu nepobrali, ale to se dá přežít, co se ovšem přežít nedá je to, že Renny Harlin se propůjčil k něčemu takovému, jeho Smrtonosná past 2 či Cliffhanger jsou tímto zatraceni.

Slovy, která se nacházejí na obale dvd - šokující, hrůzostrašný či snad pekelně děsivý, byste hledali skutečně marně!

Hodnocení:

Mé hodnocení: 3/10

Fdb hodnocení: 41,1%

Csfd hodnocení: 50%

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře