Co dělá horor, hororem? 2.část

22. srpen 2013 | 18.48 |

10930

UPÍŘI/VLKODLACI

hra-bitefight

Upíři spolu s vlkodlaky jdou ruku v ruce, obzvláště v dnešní době, ale dřív tomu tak nebylo. První výskyt vlkodlaka co se týče filmů byl v roce 1941, ve velmi výstižném názvu Vlkodlak, který režíroval George Waggner, jak napovídá rok, jednalo se o černobílý snímek.  V roce 1981 to byl například film Kvílení vlkodlaků či ani ne tak hororový snímek, jako spíš komedie Americký vlkodlak v Londýně, který se dočkal svého volného pokračování, ale tentokrát se Americký vlkodlak přemístil do Paříže. Dále to byl například snímek Vlk v hlavní roli s Jackem Nicholsonem. A už se dostáváme přes rok 2000, kdy výskyt vlkodlaků byl čím dál častější. Van Helsing, Underworld, Moje sestra vlkodlak a nesmíme zapomenout nejnovějšího Vlkodlaka s Beniciem Del Torem a Emily Blunt.

Upíři jsou dnes in, to víme všichni dříve nebyli, ale i tak jejich filmování bylo dosti oblíbené, obzvláště jeden jistý upír se dočkal hned několika filmů. V roce 1922 to byl Upír s Nosferatu a pak nastoupil již dobře známý Dracula a to v roce 1931, další jeho film byl v roce 1958, 1979 a asi jeho nejznámější tvář mu propůjčil Gary Oldman v roce 1992. Noc hrůzy, která se pohybovala mezi žánrem hororu a komedie, dále to byl Interview s upírem v roce 1994, Blade, Svítání,30 dní dlouhá noc atd. Nebo parodie Drákuloviny.

A teď se dostává do toho společného působení těchto dvou ras. Asi všichni známe ságu Stmívání, kde se to hemží upíry a vlkodlaky, může to být například i seriál True Blood, Upíří deníky.

ZMUTOVANÁ KANIBALISTICKÁ  MONSTRA

BezYRZDPnuoHz_y5

Další velmi oblíbenou volbou hororových scénáristů jsou zmutovaní kanibalové. Dřív bylo kanibalismus velmi oblíbený, ovšem jednalo se pouze o kanibalismus, mezi takové filmy patří například Ženy od hluboké řeky, Krvavá Amazonka, Kanibalové. Dnes takovým filmům odzvonilo a přichází na řadu zmutovaná monstra, která také velmi ráda požírá lidi, jedním z prvních filmů s touto tématikou byl snímek Hory mají oči z roku 1977 od Wese Cravena, o sedm let později vzniká pokračování Kruté oči hor 2.

V roce 2003 vzniká horor s názvem Pach krve, který se dočkal hned několika pokračování: Pach krve 2: Cesta nikam, Pach krve 3, Pach krve 4, Pach krve 5. Překvapující, že naprosto průměrný film se dočká hned pěti pokračování! V roce 2006 se vrací Hory mají oči 1 a 2, tentokrát se jedná o remaky. V roce 2009 to je film Hory zalité krví.

SÉRIOVÝ VRAZI , MASOVÝ VRAZY A MANIACI

imagesCAYT6YLQ

A v neposlední řadě tu máme sériové vrahy či šílence, kteří zabíjejí z mnoha důvodů. Filmy, kde se objevují sériový vrazi jsou ve většině případech založeny na skutečných událostech. Mezi ty nejznámější vrahy, které mají svoje filmy patří snímek s názvem Ted Bundy z roku 2002, Gacy, Dahmer, Evilenko. Či snímek Hlava nehlava z roku 2004, kde sledujeme život jednoho z nejznámějších vrahů všech dob Charlese Mansona. V roce 1988 se na scéně objevuje Jack Rozparovač, který vraždil prostitutky. Filmů o muži, který nebyl nikdy natočen byla natočena řada filmů - Jack Rozparovač, Rozparovač. Trochu netradiční snímek Podnájemník či Z pekla s Johnnym Deppem v hlavní roli.

A pak přicházejí na scénu vrazi fiktivní mezi ty patří například Norman Bates, kterého známe z hitchcockovské klasiky Psycho. Dále je to  "Latherface", Thomas Hewitt, který se poprvé objevil v roce1974 ve snímku Texaský masakr motorovou pilou. Thomase Hewitta jsme mohli vidět hned několikrát a to především v předělávkách, které nesou stejný název jako původní snímek. Dalším oblíbeným vrahem se stal Michael Myers z hororové série Halloween. O rok později v roce 1980 se na plátně objevuje Jason Voorhees ze snímku Pátek třináctého. Dalším známým vrahounem je Freddy Krueger, kterého také není nutné představovat, ale jen pro pořádek, postava z Noční můry v Elm Street. Maska ducha se objevuje v roce 1996 a to ve Vřískotu. V roce 2003 se na plátnech objevuje další vrah, Jigsaw, kterého byste mohli najít ve snímku Saw

Jak můžete vidět všichni fiktivní vrazi se dočkali svého zfilmování hned několikrát (nejsou započítány remaky).

Halloween 9
Pátek třináctého 10
Noční můra v Elm Street 7
Vřískot 4
Saw 7

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře