Dětská hra

27. říjen 2013 | 23.57 |

dethra1988cover

Návrat do minulosti hororu a tak nesmí chybět jisté klasiky, které dodnes baví a mezi takové patří právě Dětská hra s vraždící postavičkou zvanou Chucky.

Info:

Rok: 1988

Země: USA

Režie: Tom Holland

Popis:

Vraždící maniak Charles Lee Ray je smrtelně postřelen a při posledním vydechnutí pomocí jeho voodoo převtělí svou duši do jedné z panenek. Malý Andy chce k narozeninám jediné a to kamaráda, nejprodávanější hračku, která umí mluvit. Jenže Chucky, přesně tak se totiž jmenuje umí mnohem víc než jen mluvit.

Hlavní role:

Brad Dourif: Charles Lee Ray

Alex Vincent: Andy

Catherine Hicks: Karen

Chris Sarandon: Mike Norris

Dětská hra se k nám dostala prostřednictvím kazet, sladká to minulost videorekordérů. Já jsem se s touhle velmi zlou hračkou setkala cca ve svých 8 letech, nutno říct, že strach naháněla o tom nebylo pochyb, ale jak je tomu dnes po 25 letech? Dokáže stále děsit či zaujmout?

Za zrozením zrzavé ošklivé legendy Chuckyho nehledejte nic složitého. Masový vrah, hračkářství a voodoo a máme tu zaděláno na pěkný problém. Charles Lee Ray při svém posledním vydechnutí vyřkne několik slov, které jak se později dozvídáme zajistí přechod jeho duše do někoho jiného v tomto případě do něčeho. A tak se dostáváme k našemu druhému hlavnímu hrdinovi Andymu, který si nepřeje nic jiného než svou vysněnou hračku Dobrého kamaráda, zanedlouho tuto hračku dostává a nadšení brzy vystřídá strach.

Chucky se jeví jako každá jiná hračka, umí několik základních frází, mrkat či snad kroutit hlavou, jenže to by nebylo tak úplně ono pro horor a tak Chucky umí dokonale zacházet s jakoukoliv zbraní (např. kladivo) umí rychle běhat a především umí zabíjet. První obětí se stává kamarádka Andyho matky, která si podle Chuckyho zasloužila zemřít. K tomu dodávám, že nejsem příznivcem českého dabingu, jenže najít Dětskou hru v originálním znění je poměrně kumš a tak nešlo jinak, než se uchýlit k dabingu. Byla jsem překvapená, že tam lítá poměrně dost sprostých slov, což byste dnes v dabingu hledali skutečně marně a tím a mnohým dalších se tak stává Chucky skutečně originálem.

Chucky-chucky-25650060-1920-10

Jako každý horor má i tento v některých scénách problém s logikou, ale víte co, v tomhle případě se to dá skutečně odpustit a víte proč? Jednoduchá odpověď je tak, že jakmile uvidíme Chuckyho ve své plné kráse, tak to skutečně musíte obdivovat. Psal se rok 1988 a triky v takovém rozměru zde skutečně nebyli k vidění, Chucky uměl chodit, nebo dokonce dokonale běhat to nebylo žádné terno, ale jeho mimika byla dokonalá. Tom Holland za svou filmovou kariéru natočil několik filmů nicméně díky Dětské hře se dostal do povědomí. Herecké výkony jsou podprůměrné a do popředí se tak dostává samozřejmě malý zrzounek, který se stal inspirací pro mnohé filmaře , a tak se na filmová plátna vrátil ještě několikrát, pro přesnost pětkrát a v roce 2014 se na filmová plátna vrací znovu a to v remaku právě tohoto prvního dílu.

Abych odpověděla, dokáže Dětská hra zaujmout i dnešního diváka? Myslím, že dokáže, i když my co jsme na ní vyrůstali pro Chuckyho máme slabost a tak se mi to hodnotí trošku hůře, nicméně věřím, že film dokáže zaujmout, jestli dokáže vyděsit? To je věc druhá, má to svou vlastní atmosféru a někdy skutečně skvělou, ale přesto to tak úplně na vyděšení nestačí, ale když se podívám na dnešní horory, tak bych hledala marně horor u kterého se člověk bude bát, když opomenu nějaké ty výjimky (V zajetí démonů, Sinister, Insidious) a tak si Dětská hra stojí hodně slušně.

Hodnocení:

Mé hodnocení: 8/10

Csfd: 71%

Fdb: 76,1%

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Dětská hra eh tfuj 28. 10. 2013 - 09:02