Purpurová růže z Káhiry

15. červen 2014 | 22.46 |

Začínám s prvním filmem, který patří do kategorie 1001 filmů které musíte vidět, než umřete. Dovolila jsem si začít s filmem od mého oblíbeného režiséra Woodyho Allena. Přesto, že je Allen můj oblíbenec Purpurovou růži z Kahiry jsem nikdy neviděla a tak když už jsem na film narazila rozhodla jsem se ho shlédnout. 

purpurova-ruze-z-kahiry

Rok vzniku: 1985

Hlavní role: Mia Farrow, Jeff Daniels

Režie: Woody Allen

Nominace na Oskara:Woody Allen (scénář)

MFF V Cannes: Woody Allen (Cena FIPRESCI)

Cecílie je vdaná žena, která neporžívá zrovna ideální manželství. Její velkou radostí je to, když se v místním kině objeví nový film. Cecílie, tak utíká od reality a nechává se unášet filmem Purpurová růže z Kahiry, který vidí už poněkolikáté, najednou jí osloví postava z plátna a spolu s Cecílií uteče. Herci a diváci zuří, majitel kina oslovuje producenta filmu, který na místo posílá nafoukaného herce, který ztvárnil postavu, která je na útěku, aby jí přemluvil a dostal postavu zpět do filmu. 

Na začátku musím podotknout, že se nejedná o klasický film Woodyho Allena, přesto jeho prvky tam jsou. Allen vytvořil nesmírně milý a srdečný snímek, který mi po celou svou délku vytvářel úsměv na rtech. Snad každý se koukáme na filmy, abychom unikli realitě či osobním problémům a usedáme k obrazovkám, abychom zapomněli a alespoň na 90 minut si užili života někoho jiného. Allen na tom postavil celý film a musím říct, že je to pro mě hrozně originální a doposud jsem se s tím nesetkala nebo alespoň o tom nevím. Realita a fantazie to jsou dva světy, které se díky nereálné postavě a živé postavě prolínají a utvářejí tak dokonalý celek. Woody Allen umí i čistě jednoduchému nápadu vnuknout dokonalost a samozřejmě nejen, co se týče příběhu, ale také to má hloubku, dialogy jsou prostě Allenovské, herci jsou vybráni stejně jako v každém jeho filmu, společně jim to nejen sluší, ale panuje tam neuvěřitelná souhra a přesně pro tohle všechno Woodyho Allena miluju :-*

Nemůžu si pomoct. Přišlo mi to, jako taková pocta starším filmům. Film má neuvěřitelné kouzlo a dokáže rozesmát. Asi nejvíc mě pobavila scéna, kdy herci na plátně protestují, kde je jejich vedlejší postava a někteří by se rádi podívali do reálného světa.Abych se vrátila k herectí, Mia Farrow je roztomá a kouzelná každým coulem a tady si mě získala obzvláště, protože takhle role byla pro ní jako stvořená. Trochu jsem měla obavy z Jeffa Danielse, ale jakmile se objevil mé obavy byly zažehnány a jeho dvojrole byla vynikající. 

Pohádkový příběh, který je protkán realitou je geniální a k úplné dokonalosti mi tam chybí jen účast samotného génia Woodyho Allena.

Mé hodnocení: 9/10

woody-allen-01-1024x768

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Purpurová růže z Káhiry lyra 17. 06. 2014 - 12:28
RE(2x): Purpurová růže z Káhiry movies-and-tvshows 17. 06. 2014 - 14:49
RE(3x): Purpurová růže z Káhiry lyra 22. 07. 2014 - 14:55
RE(4x): Purpurová růže z Káhiry movies-and-tvshows 28. 07. 2014 - 14:48