Jih proti Severu

18. červen 2014 | 18.00 |

Další film, který je třeba zařadit do rubriky 1001 filmů je jeden z nejlepších filmů. Jih proti severu. Film vznikl na motivy knižní předlohy Margaret Mitchell. Legendární postava Scarlett O´Hara a Rhett Butler se zapsali do lidských srdcí a, i po tolika letech je film stále v žebříčku nejlepších filmů. 

gone_wind_feature_BIG

Rok vzniku: 1939

Hlavní role: Vivien Leigh, Clark Gable

Režie: Sam Wood, Victor Fleming, George Cukor

Oscar:  Mimořádná cena za použití barev, Nejlepší film, Režie, Scénář, Herečka, Herečka ve vedlejší roli, Výprava, Barvená kamera,Střih

Scarlett je mladá dívka, kterou všichni muži z okolí obdivují a milují a ženy jí závidí a nenávidí. Scarlett je rozmarná mladá dívka, která si myslí že se celý svět točí okolo ní. Je zamilovaná do Ashleyho Wilkese, který se má ženit s nenápadnou Melanií Hamiltonovou, Scarlett se rozhodne, že Ashleyho získá za každou cenu a tak se na scéně objevuje netypický gentleman Rhett Butler, který je Scarlett okouzlen a rozhodne se, že si jí jednoho dne vezme, tedy až ona bude milovat jeho. 

Jih proti Severu je klasickým dílem a ukázkou toho, že i hodně starý film se dokáže udržet léta a nakopat zadek spoustě novým romantickým filmům, které jsou jako vystřižené z červené knihovny. Už mnohokrát jsem zde zmiňovala, že nejsem velký romantik, ale jakmile se podívám na tuhle klasiku, tak si to užívám a při pohledu na Clarka Gabla a jeho podání Rhetta Butlera, tak se jednoduše rozplývám. Vivien Leigh je v roli Scarlett okouzlující a myslím, že tomu ani jinak být nemůže, vždyť se na ní podívejte. Romantický příběh zasazený do období Americké občanské války, kde sledujeme počínání mladé nerozvážné Scarlett, která si bere jednoho muže za druhým především z vypočítavosti a svou jedinou lásku Ashleyho oplakává každým dnem. 

Historický romantický film toho může nabídnout mnohem víc, jeho délka je na to všechno, co se tam děje přiměřená - 238 minut, přesto, že je tak dlouhý nebudete se modlit, aby už skončil a naopak si budete vychutnávat každou nabízenou minutu, která se Vám dostane. Jih proti Severu má vynikající scénář, kostýmy jsou nepřehlédnutelné a dokonalé do poslední mašličky. Ženy se jistě rozzáří při každé scéně ve které se objevuje charismatický Rhett Butler. Skvělá kamera. To všechno mi dává dohromady jedno z nejlepších filmových děl jaké se mi kdy dostalo možnosti vidět (a, že jsem ho už viděla mnohokrát). 

Zajímavost:

Nesmrtelná věta, kterou pronáší Rhett v závěru je : "Docela upřímně, má drahá, je mi to zatraceně jedno "( Frankly, my dear, I don´t give a damn.) se považovala spíše za nemravnou. Slovo zatraceně byste na plátnech v té době hledali hodně těžko.Producent Selznick musel kvůli tomu do NY, kde čtyři hodiny přemlouval Willa H. Hayse, strážce filmové morálky, nakonec se mu ho přemluvit podařilo, ale i přesto dostal od amerických cenzorů pokutu 5000 dolarů, že technicky porušil filmový etický kodex.

Mé hodnocení : 9/10 

Fotor0618164617

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře