Beneath

27. červenec 2014 | 17.54 |

 BENEATH 2013

image

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi. Samantha se vrací domů, aby se účastnila oslavy, kterou pořádají otcovi spolupracovníci, protože opouští práci. 30 let jako horník a příští den ho čeká poslední den v práci a tak se Sam rozhodne být alespoň jednou součástí otcovi práce. Jenže se stane nehoda a skupina horníku společně se Sam jsou uvězněni, dochází jim vzduch a začíná boj o holé životy.

Na doporučení jsem se vrhla do údajného hororu, který se tak možná tváří, ale jde spíš o thriller o přežití. Původně jsem si myslela, že to bude něco na způsob The Divide, tedy o skupinu lidí, kteří jsou zavření v uzavřeném prostoru a pomalu a jistě na ně začne dolékat ponorka, ale v tomhle případě tomu je jinak tedy do jisté míry. V dole se stane nehoda a tak je skupina horníků nucena zůstat a čekat na pomoc. Režisér a scénárista Ben Ketai se v roce 2008 zapsal svým neúspěšným pokračováním 30 dní dlouhá noc a tak asi nikdo nečekal, že by mohl vytvořit něco smysluplného na co by se dalo vůbec koukat a v tomto případě se mu to povedlo, i když ne 100%, ale propadák to není, za pár let nám třeba naservíruje něco ještě lepšího. Začátek je klasika, banda lidí jde na opuštěné místo v případě Beneath jde o uhelný důl, kde jsou nuceni zůstat, ale ne dobrovolně, nedostatek kyslíku a uzavřený prostor a tak se dostavuje klaustrofobie, strach a samozřejmě panika. K tomu nemám výhrady, protože všechno tohle působí dokonale, atmosféru to rozhodně má a herci nejsou vůbec špatní a všechno působí uvěřitelně, chování postav je naprosto přirozené s tím si kupodivu Ketain poradil skvěle. 

Párkrát se možná leknete, ale přesto, že herci jsou uvěřitelní a nejednají stupidně, tak jak to známe z jiných filmů zásadní problém celého filmu je fakt, že mezi skupinou mužů je jedna žena a tím pádem při úvodní scéně, která prozrazuje jednoho přeživšího vám svitne a vy víte o koho jde, což sráží jakékoliv finálové překvapení, což já považuji za velké mínus. Beneath patří mezi gore nebo chcete-li splatter, ale já jsem z toho takový pocit neměla. Ze začátku jsem si říkala, že Beneath není vůbec špatný film, dokázal udržet diváka v napětí především protože nevíte, co v dole čekat, ale ve finále mě to zklamalo! Chtělo to jít víc do hloubky a obzvláště trochu pozlobit lidskou psychiku. 

Proč si film nenechat ujít?

* má to dobrou atmosféru

* miluju tmu a v dole je tma jak v pytli

* mám rád/a filmy podle skutečné události

Hodnocení:

Mé hodnocení: 6/10

Csfd: 67%

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře