Deset malých černoušků

2. září 2012 | 20.57 |
› 

 Jako velký fanoušek detektivek Agathy Christie a také velký filmový fanda, jsem se rozhodla založit rubriku s názvem Knihy, kde budu dávat knížky nejen od Agathy Christie, ale i od jiných autorů a to především ty knihy, které se dočkaly své filmové podoby. První kniha, která mi přišla na mysl je má oblíbená kniha s názvem Deset malých černoušků.

deset-malych-cernousku-agatha-

Deset malých černoušků je dle mého jedna z nejlepších prací královny detektivek, přečetla jsem jí už cca 30x a musím říct, že mne nikdy neomrzí, ráda se k ní vracím, když nemám co číst a nebo když nemám náladu na film nebo na jinou knihu, tak je mým světlem v dálce právě tato kniha. Věřím, že se nenajde nadšenec detektivek, který by tuhle geniální četbu nečetl, protože tohle je naprostý základ. Kniha je velmi originální, nepředvídatelná, svým způsobem vtipná, i když teď budu znít jako nějaký magor, vzhledem k tomu o co v knize jde. Nenavštěvuji moc často databázi knih, ale pro menší dnešní výzkum jsem web navštívila a zjistila jsem, že v žebříčku popularity se Deset malých černoušků nachází na třetím místě s hodnocením 95% a před knihou se nachází pouze knihy Zelená míle a Kmotr, to jen tak čistě pro zajímavost.

Děj knihy

Jak sám název napovídá na jistý Černochův ostrov je pozváno deset lidí, které vůbec nic nespojuje, snad jen osoba, která tyto lidi pozvala. Tato osoba je na jistou chvíli pryč ze scény a sledujeme večer seznamování 8 lidí, kteří jsou hlavními hosty + manželský pár, který pracuje v domě. Hned první večer jsou hosté nařčeni z hrůzných činů, kterých se měli údajně dopustit a od té chvíle je začně skutečně zajímat kdo je vlastně jejich hostitel, který nebyl večeře přítomen. U každého hosta se nachází dětská říkanka, která jak se později ukáže určuje jejich osud.

Filmy

Prvního filmového zpracování se kniha dočkala v roce 1945, pod názvem And then there were none. Film režíroval francouzký režisér René Clair. V hlavních rolích detektivního thrilleru si zahráli Barry Fitzgerald,  Walter Huston, ,Lois Hayward a další. 

Druhá verze vnikla v roce 1965 pod názvem Ten Little Indiians, režisérem filmu se stal George Pollock. A v hlavních rolích se tentokrát ukázali Hugh O´Brian, Shirley Eaton nebo  Wilfrid Hyde-White a dokonce hlas, který pronášel ona obvinění za tím stojí Christopher Lee.

Třetí verzí byl film z roku 1974, který nesl nátev stejně jako kniha a první film And ten there were none do češtiny byl film přeložen Až tam nezbyl žádný. Režisérem filmu se stal Peter Collison, kterého můžete znát například díky filmům Italian Job z roku 1969 nebo díky thrilleru Točité schodiště, ale to nejsou zdaleka všechny filmy, které natočil. V hlavních rolích se tentokrát objevili Charles Aznavour, Maria Rohm, Adolfo Celi a další.

Dále vnikl další film tentokrát ze Sovětského svazu a dále následoval film z roku 1989 pod názvem Deset malých indiánů, režisérem je George S. Clinton, který stojí za řadou filmů, ale žádné nepatří mezi úplné trháky, i když za mne jeho nejlepší práce byla odvedena na filmu Wild Things tedy Nebezpečné hry. V Deseti malých indiánech si zahrál například Donald Pleasence, kterého jsem si zamilovala například v sérii Halloweenu a mnohé další hvězdičky té doby.

                         100921_239504_126272_115523_2

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Deset malých černoušků tlapka®pise.cz 30. 08. 2012 - 10:32
RE: Deset malých černoušků movies-and-tvshows 30. 08. 2012 - 12:24