V bolestech

30. červenec 2014 | 20.36 |

Afflicted-Slider

AFFLICTED (2013) 

Derek a Clif jsou nejlepší kamarádi už od dob puberty, kteří se rozhodnou podniknout cestu kolem světa. Cesta začíná ve Španělsku, kde se snaží zdokumentovat každý svůj krok, kvůli videoblogu, který bude věnován cestování. Dva mladící z Barcelony míří do Paříže, kde se Derek seznámí s francouzskou kráskou, kterou si přivede do pokoje, ale vášnivá noc se nekoná a kamarádi najdou Dereka v bězvědomí a s několika krvavými ranami na těle. Od té doby je Derekovi špatně a necítí se ve své kuži. Cesta kolem světa se rázem změní v kolotoč šílených událostí. 

V bolestech (Afflicted) jsem přecházela bez povšimnutí a ani vlastně nevím proč. Cenami ověnčený snímek, který režírovalo herecké duo, které zkusilo šlápnout do vod found footage trochu jinak a musím říct, že tenhle styl mi sedl a musím ho zařadit mezi to nejlepší FF. Kamera konečně neposkakovala jako šílená a dokonce divák,  i něco uvidí, všechno se neodehrává v noci, i když druhá polovina ano, ale přesto je tam všechno vidět, víc jak dobře. Hlavní hrdinové jsou sympaťáci a především Derek, který se po událostech v Paříži stává hlavním hrdinou příběhu.  Líbí se mi, jak dlouhou dobu nevíte, co vlastně Derekovi je, během toho tápání se vám vynoří všechny možné scénáře, proberete, co jste v podobných filmech viděli, ale nakonec je tápání ukončeno a přiznám se, že to pro mě bylo jedno velké překvapení. Derek ukazuje nebývalou sílu, ale pak Vám dojde, že hrdinské schopnosti nejsou nakažlivé nebo snad ano? Derek se během jedné noci z hrdiny stává monstrem, které nezná meze. 

Jak jsem zjistila mnozí snímek přirovnávají ke Kronice, ostatně mě samotnou to během snímku napadlo, ale nakonec se ukazuje, že na Kroniku můžete zapomenout, protože Derek Lee a Cliff Prowse začínající herci, scénáristi a režiséři si s hrdinou dokáží poradit daleko lépe. V tomhle subžánru byste možná našli něco strašidelnějšího, ale V bolestech operuje něčím jiným, je to v rámci možností neokoukané, dobře natočené a, kdy se Vám poštěstí říct, že jste viděli found footage s dobrou kamerou? Že se tam najde několik trhlin ve scénáři dokážu zapomenout, protože už dlouho se mi nenaskytl zážitek jako při sledování tohohle filmu. Lekavky žádná sláva, ale jsou tam, i když opět to není záměrem tvůrců. Já V bolestech považuji za řemeslný found footage a vůbec nechápu, že se to nesetkalo s úspěchem jako na festivalech. Chápu, že ty hesla hlásající na posteru bývají ve většině případech přehnaná, ale jistě můžu říct, že v tomhle případě určitě ne. 

Oba na tom udělali kus práce a zvládnout hraní, režii i scénář je náročné a co víc, ta práce je na tom vidět a to nemůži jinak než ocenit. Nevěřím, že to říkám, ale V bolestech nakopalo do zadku všechny found footage filmy, dokonalé to sice nebylo, ale zážitek to byl. Teď už si jen přát víc takových filmů!

Proč si film nenechat ujít?

* symaptická ústřední dvojka

* na horor je tam dost akce

* netradiční styl found footage

* vyhýbejte se údajným francouzům

Hodnocení:

Mé hodnocení: 8/10

Csfd: 59%

Fdb: 50%

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře