Happy, Happy

6. září 2014 | 16.25 |
› 

top

SYKT LYKKELIG (2010)

Kaja je optimistická duše, horko těžko byste jí viděli bez úsměvu na rtech, i když jí do smíchu zrovna není. Do sousedství se přistěhují nový sousedé a Kaja je z nich nadšená jsou krásní, inteligentní, dokonalý a přesně to by chtěla od svého manželství, jenže manžel trpí nedostatkem sexuálního apetitu, její milovaný syn Kaju nemá rád a je mu jen pro smích. Kaja nemá příliš důvod k úsměvu, přesto bere život takový jaký je a vše přijímá s úsměvem.

Happy, Happy je dalším skandinávským snímkem, který byl představen v roce 2010 na filmovém festivalu Sundance. Norská režisérka Anne Sewitsky debutuje se svým prvním celovečerním filmem, který má co nabídnout, ať už po vážné stránce tak té komediální. Úvodní vystoupení pěvecké kvarteta ve mě vyvolal jisté obavy a především v tom, že jsem si říkala, co jsem si to zase pustila. Mé obavy se ale vytratily jako pára nad hrncem po prvních několika málo minutách. Vždy usměvavá Kaja, kterou byste s chuťí nakopli do jejího věčně se smějícího obličeje si Vás získá, i když po většinu času je skutečně na pěst. Jak praví popisek Komedie o nevěře, kuřbě a losím mase, to vystihuje dokonale.

104688_bb

Samotný název, ten americký, diváka nabádá, že by mohla být sranda, ale jedná se čistě o ironické označení, i když nemusíte se bát, že byste se nepobavili. Při sledování filmu jsem nevěděla, zda se mám smát nebo brečet, ale nakonec ve většině případech jsem se pobavila. Postav tu máme celou škálu, dva manželské páry a jejich problémy, zdánlivě dokonalý pár by se dal s těží označit za dokonalý a druhý pár dokonalý není a ani se nesnaží předstírat dokonalost. Příběh nabízí celou plejádu zajímavých postav, které jsou dokonale vyobrazeni herci, kteří své herecké umění dokazují vskutku dobře ba skvěle a díky tomu je film mnohem lepší. Trochu mi unikla pointa hraní dvou dětí, které byli ponecháni ladem a upřímně norského chlapečka bych nejednou nakopla, ať už to bylo za vztah k matce či za jeho další chování. Asi nejsympatičtěji na mě působila nově přistěhovaná rodina a především blonďatá právnička, která byla bohužel trochu odsunuta stranou.  Nevím, jestli tenhle druh sousedství funguje v celém Norsku a nejsem si jistá jestli to chci vědět! :-D

Dramatický příběh s několika vtipnými momenty, který ve mě vyvolal rozporuplné pocity s předvídatelným závěrem a velmi dobrou kamerou se nedá označit za nejlepší severské dílo, ale pokud jste příznivci této kinematografie, tak není důvod, proč Happy, Happy nevidět. 

Hodnocení:

Mé hodnocení: 6/10

Csfd: 70%

Fdb: 78,6%

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře