Tři dny s Jane Austenovou

14. září 2014 | 02.05 |
› 

Fotor0910232631

 Jane Austen (1775-1817) byla a je známá anglická spisovatelka, která za svůj život napsala řady knih, především se jednalo o romantické příběhy ve kterých se snaží, aby její postavy dostaly to po čem jejich srdce touží, protože ona sama nikdy to štěstí neměla. Její díla se stala velmi oblíbená a tím se stala nesmrtelnou. Většina jejich románů se dočkala zfilmování. 

PÝCHA A PŘEDSUDEK (2005)

Klasický příběh lásky a nenávisti ličí příběh pěti sester Bennetových, kterým vládne jejich matka paní Bennetová, která se každou ze svých dcer snaží co nejvýhodněji provdat, jejich otec je pouhý přihlízející svědek.

Pro mě samotnou je Pýcha a předsudek klasikou a to i přesto, že jsem cynik a realista, kterého nedojímají romantické filmy ba naopak. Ke knize jsem se nikdy nedostala, snad jen protože nejsem příznivcem ženských románů, což logicky souvisí s mým cynismem, ale už dlouhá léta si říkám, že jednou si Pýchu a předsudek přečtu. Tento snímek patří k mým oblíbeným (kupodivu) a já si ho dost pravidelně pouštím. Elizabeth Bennetová, kterou považuju za hodně složitou postavu jsem si přesto zamilovala stejně jako pyšného pana Darcyho, což asi pro většinu žen nebude žádné velké překvapení. Prostředí anglického venkova a 18. století nabízí celou řadu příběhů a každý má jedno společné - lásku. Příběh je vyprávěn s jemnou lehkostí kterou obahacuje hudba v podobě klavíru a už jen ta samotná hudba je špičkovou prací. Kostými a všechno to, co k té době patřilo tam bylo a v tomhle ohledu jsem nenašla chybičku a i kdyby tam byla, tak bych to neřešila.

Herecké podání všech účastníků může pouze pozvednout kvalitu díla, což se také stalo. Vynikající Keira Knightley v podání Elizabeth, Matthew MacFadyen, kterého jsem zde spatřila poprvé mě učaroval svým vyobrazením pana Darcyho, že jsem se do něj zamilovala a od té doby ho velmi ráda vyhledávám. Za zmínku stojí také Donald Sutherland v podání otce. A to není zdaleka všechno. Herci zde excelují o tom není pochyb, byla to vynikající volba po všech stránkách a co se týče jedné ze sester, kterou hrála Jena Malone, tak to byla volba vskutku výborná, otravná Lydia a stejně tak ( pro mě ) otravná J. Malone. 

Bez toho romantického ducha by to prostě nebylo ono, to musím uznat i já. Co mě velmi potěšilo a vždy, když si to pouštím, mě potěší závěr. Žádné okázalé happyendy, které známe z amerických filmů, prostě víme, co máme vědět a to je to hlavní. 

Mé hodnocení: 10/10

NORTHANGERSKÉ OPATSTVÍ (2007)

Příběh mladičké dívky Catherine Morlandové, která miluje četbu, především romantické a temné příběhy kterým věnuje všechen čas v rodinném domě na venkově.

Změna nastane, když je Catherine pozvána do společnosti do města Bath, kde se poprvé setkává se sympatickým mladým mužem ve kterém najde zalíbení. Na pozvánku jeho otce přijíždí Catherine do jejich sídla, opatství Northanger. Román byl vydán až po smrti autorky.

Hned v úvodu přiznám, že sledování Northangerského opatství musím označit za premiéru. Catherine je další ženskou postavou románu, která si mnohé čtenáře a i diváky získala, mě tedy rozhodně. Milá, sympatická dívka, která miluje četbu (patrná podoba s Elizabeth Bennetovou tu přece jen je) nepochází ze zámožné rodiny a díky známým se dostane do lázeňského města Bath, které jak jsem zjistila bylo i útočistěm samotné Jane Austenové. Příběh je kombínací romance, intrik a temného Northangeru. První cca půl hodina byla pro mě utrpením, samé blábolené, poznávání nových charakterů, které by se stěží dali označit jako charakterní postavy ať už to byl intrikán a slizoun John Thorp či jeho silně otravná a penězchtivá sestra Isabella (zlatokopky tu byly vždycky). Oproti tomu milá postava, která si Vás svou laskavostí získá je Eleanor Tilneyová, ve které Catherine najde velké sympatie. 

Druhá polovina už byla podstatně zajímavější, opatství Northanger je obrovské sídlo, které může skrývat mnohá temná tajemství, obzvláště pokud jste čtenář tajemných příběhů. Hudba a atmosféra v domě byla zvládnuta dokonale, když vezmu v potaz, že se jedná čiště o televizní film.  Co se týče hereckého obsazení, tak opět nemám žádné námitky, protože Felicity Jones v hlavní roli byla božská a stejně tak většina osazenstva. Když opomenu první znechucení, tak to tak špatné nebylo. Dost řečí, jde se na číšelné hodnocení.

Mé hodnocení: 6/10

VYZNÁNÍ ANNY ELLIOTOVÉ (2007)

Anna je sedmadvacetiletá žena, která ještě není vdaná, před lety odmítla muže, kterého velmi milovala jen kvůli své rodině, která odmítala svolit ke sňatku za chudého muže. Po letech se její stará láska kapitán Wentworth vrací a Anně se vrací její staré city, kapitán je vůči Anně lhostejný, což jí ničí ještě víc. Román byl vydán po smrti autorky v roce 1818.

Další televizní snímek na motivy knižních předloh, který jsem viděla poprvé. Příběh Anny, která má zlomené srdce, nejmladší už není, myslím na ty poměry a její stará láska se objeví v její společnosti. Chytlo mě to hned od začátku, což jsem logicky nečekala viz. Northangerské opatstí, hlavní hrdinka byla silná žena, ostatně většina žen románů Jane Austenové to neměly jednoduché, Anna byla vzdělaná, inteligentní, starostlivá žena, ctnost sama a bezpochyby je nejzajímavější postavou tohoto románu, její příbuzenstvo bylo ukázkou snobství a hypochondrie. Zjistila jsem, že jsem měla tendence nabádat hlavní hrdinku, aby se už konečně vyznala, ale mé prosby nebyly brány v potaz. Příběh čistě romantický drnká na tu správnou strunu vlastně spíše rozezní klaviaturu. Trochu jsem čekala většího vlivu otce, poté co byl v již první scéně a navíc, když on zakázal sňatek dvou milenců. 

Herecké obsazení je opět vynikající, už je mi to trapné říkat, ale ve všech třech případech jsem byla nadmíru spokojená. Sally Hawkins sice není kdovíjaká kráska, ale mé sympatie si získala, navíc je to výborná herečka a Rupert- Penry Jones, ten do sebe něco má. To finále celkový dojem trochu kazí, scéna ve které hlavní hrdinka běhá z místa na místo mi spíše připomínalo německý thriller Lola běží o život než-li romantický úryvek z knihy Austenové, navíc v té době by si hlavní hrdinka mohla stěží dovolit to, co předvedla v závěrečné scéně. 

Mé hodnocení: 7/10

28_jane_austen_0

První 3 dny s (Jane Austenovou) máme za sebou a Vy se můžete těšit na další filmovou trojku. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Tři dny s Jane Austenovou boudicca®pise.cz 14. 09. 2014 - 10:16
RE(2x): Tři dny s Jane Austenovou movies-and-tvshows 14. 09. 2014 - 13:05