Kapsa plná žita

18. září 2014 | 22.53 |

Fotor0918214351

Tento týden by měla úspěšná britská spisovatelka narozeniny a protože patří mezi mé oblíbené a jak jí nejlépe dokážete uctít než buď přečtením jejího díla či se podívat na film, který vznikl na motivy jejích knih. Má knihovna čítá celou řadu knih královny detektivek, přesto jsem se rozhodla k rychlejšímu uctívání, což je nepochybně film. Vybírala jsem dlouze, ale rozhodla jsem se pro snímek Kapsa plní žita, kniha je výborná, tak už jen stačilo shlédnout film. Jak nejlépe vybrat film, který vznikl na motivy knih podle Agathy Christie? Záleží na vašem vkusu, ale já sleduju všechno co vzniklo na motivy jejích knih, i když to někdy za moc nestojí, ovšem tentokrát mě zlákal můj oblíbený Matthew MacFadyen o kterém jsem zde nedávno mluvila (viz článek Jane Austenové). 

Slečna Jane Marplová vypravuje svou služebnou do světa. Mladá, naivní duše vyráží na jakýsi letní tábor o několik měsíců později je zaměstnaná v sídle pana Fortescua, kterého naleznou mrtvého - byl otráven a proto se na scéně objevuje policie a vyšetřuje všechny obyvatelé domu, kteří by s vraždou mohli mít něco společného. Další vražda ovšem zavede do domu i Jane Marplovou, která má s detektivní prací nemalé zkušenosti a která se snaží spolu s policií odhalit vraha.

S Janou Marplovou, starou pannou, která žije ve vesničce jménem St. Mary Mead jsme se měli šanci potkat už několikrát, patří mezi oblíbenou hlavní postavu detektivek A. Christie, stejně jako úznavaný belgický detektiv Hercule Poirot. Jenže Jane není žádný profesionální detektiv, je jen dobrá pozorovatelka, která si umí dát dvě a dvě dohromady a tím zaujímá postavu detektiva, i když vždy má po boku komisaře, ale většinou je to právě ona, kdo záhadu rozluští. Není tomu jinak ani v tomto případě. Marplová se objevuje v celé řadě knih a dokonce přes svou oblíbenost byla přidána do několka zfilmovaných děl i přesto, že v knižní podobě se nevyskytuje (Proč nepožádali Evanse? Vraždit je snadné apod.)

209381461200001_03

Poklidné britské vesničky nikdy nebývají tak poklidné, jak se na první pohled zdají, což dokazuje i Kapsa plná žita. Děj se točí okolo vily v tisech kam přijíždí komisař, aby vyšetřil smrt majitele domu, jak se ukáže jednalo se o vraždu, starého pána někdo otrávil, byl to snad jeho syn či jeho mladá manželka, která má poměr? Podezřelých je tu hodně, ale jak se postupem času ukazuje odhalení vraha nebude jednoduché. Co mě asi nejvíc těší je to, že děj je totožný s knihou, což jak víte se stává málokdy, postavy se chovají přesně tak jak mají, i když né každý se do role hodí obzvláště Rupert Graves jako Lance to byla bída, ale co se dá dělat, dokonalé být všechno nemůže. Žádná velká inovace až snad na sex, ano slyšíte v tomhle případě spíš vidíte dobře, nejsem žádný puritán, ale tohle si myslím, že nebylo na místě v ději to nijak nepomůže, tak nechápu smysl, tohle prostě to detektivky tohohle typu nepatří. 

Jak jsem zjistila jsou dva tábory, jedni herečku v roli Jane Marplové milují, jiní by raději viděli její předchůdkyni, přiznám se, že mě Julia McKenzie v téhle roli nevadí, neříkám, že by se na ní extra hodila, protože působí tak nějak moc babičkovsky a Geraldine McEvan byla daleko víc přirozenější a ta role jí vyloženě sedla a samozřejmě nebudeme si nic nalhávat on i ten dabing, který sice nemusím dělá dost. Každá to pojetí Marplové vzala trochu jinak, což je na jednu stranu dobře. Klasická délka, která nedává prostor pro žádnou nudu, každá z postav měla svůj vyměřený čas, který byl dostatečný. A co se týče závěru? Protože jsem knihu četla a odhalení vraha mi vyrazilo dech, a pokud na Vás kniha udělá takový dojem, tak na ní jen tak nezapomenete a tak pro mě závěr sice nebyl žádné překvapení přesto jsem si to užila. Televizní film z minisérie Slečna Marplová, Kapsa plná žita patří mezi to nejlepší, co jsem mohla vidět, doslova je to splněným snem každého milovníka Christie, který si dokáže plně užít to, že i přesto, že Christie se na tom nepodílela osobně, její rukopis je znatelný. 

Mé hodnocení: 9/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře