Dům hrůzy vs. Dům hrůzy

26. září 2014 | 02.03 |

Fotor0924233739

HOUSE ON HAUNTED HILL(1959)

Deset tisíc dolarů je jistě lákavá nabídka a pokud nevěříte na duchy a zpochybňujete paranormální jevy, tak pro Vás není žádný problém přežít jednu noc ve střašidelném domě a obzvláště pokud ty peníze opravdu potřebujete, skupina pěti lidí se dostaví na večírek neznámého hostitele, to co většina považuje za nesmysl se ale mění v horor. Skupina je uvězněna v domě ze kterého nemůže odejít a jak se zdá duchové v domě skutečně jsou nebo snad za vším stojí hostitel?

Už samotný úvod má tu moc diváka přikovat k obrazovce, přijíždějící pohřební vozy, které přivážejí pět hostů, kteří se navzájem neznají, stejně jako neznají hostitele, který podivný večírek pořádá. Promlouvající hostitel v podání charismatického Vincenta Price, který se ve své době objevoval víceméně v hororech diváka seznamuje s pěticí hostů - zkušební pilot, novinářka, majitel domu, doktor a sekretářka. Večírek ze kterého se manželka hostitele omluvila i přesto, že to byl její nápad. Dům hrůzy ač přes svůj název nepatří mezi horory, tedy né ty klasické, které se dnes točí. Černobílé filmy mají své kouzlo a stejně tak ho má Dům hrůzy, potoky krve rozhodně nečekejte, tady se hraje na atmosféru. Opuštěný dům ze kterého nemůžete odejít a ve kterém se dějí podivné věci, do toho majitel domu, který neustále remcá o tom jak v jeho domě řadí duchové a kterého byste s chutí skopli do nádrže s kyselinou, kterou byste v domě našli ve sklepě. 

House-on-haunted-hill

Já jsem tento Dům hrůzy viděla cca před rokem a opravdu se mi zalíbil, má něco do sebe a rozhodně se od dnešních hororů dosti liší. Vcelku sympatická parta, která po celou délku filmu prozkoumává dům, atmosféra, kterou obohacuje vynikající Vincente Prince, kterého já zbožňuju, on umí hrát s takovou noblesou a ve většině případech hraje záporné postavy, Vincente Price to kouzlo záporné postavy prostě má o tom není pochyb. Ve filmu byla celá řada skvělých scén, po trikové stránce to bylo také dobré a co se týče té doprovodné hudby, tak to byla prostě krása. A opravdu mě mrzí, že jsem nikdy nemohla jít do kina na filmy Williama Castlea, protože to prý byl skutečně zážitek. Přesto, že jde spíše o detektviní krimi než-li o horor, které nám servíruje 21. století, já se bavila skvěle a přiznávám, že v dnešní době bych velmi ráda uvítala víc "hororů"  jako byl tento. 

"Naši hosté jsou zde, bohužel stále živí. "

Mé hodnocení: 8/10

HOUSE ON HAUNTED HILL(1999)

Skupina pěti lidí se vydává do opuštěného domu, kam je pozval jistý pan Price, který je majitelem velkého zábavního parku, jeho manželku napadne uspořádat večírek v domě ve kterém byla dříve psychiatrie, připraví si seznam hostů, které předá manželovi, jenže on si udělá svůj vlastní seznam. Skupina přijíždí na místo, kde se dozvídá, že pokud vydrží v domě přes noc čeká je tučný šek v hodnotě jednoho milionů dolarů. Noc je dlouhá a dům dychtí po obětech. 

Milionáři Priceovi (postava která získala jméno po Vincentu Priceovi, který v původním snímku hrál) vnukne manželka nápad, uspořádat večírek, ale ne jen tak ledajaký na neobvyklém místě. Hosté jsou již pozváni, ale jak se ukazuje ani jeden není ze seznamu, který připravil sám hostitel, přesto mu jejich přítomnost nevadí a dostávají nabídku k rychle získaným milionům, tedy pokud přežijí jednu noc v zavřeném domě, který má velmi krvavou historii. Dům hrůzy patří mezi klasickou vyvražďovačku alis slasher za pomoci duchů. 

images

Oproti původnímu snímku byla pro mě předělávka premiérou (kdysi jsem viděla jeho druhé pokračování). Příjemné herecké obsazení, které pozvedne snímek, ale přesto to nestačí. Pan herec Geoffrey Rush, který se do role hostitele hodil asi nejvíc, mi obohatil zážitek, ta podoba s Vincentem Pricem je zřejmá (knír, vysoká postava a samotné jméno postavy). Oproti původnímu snímku je tu  mnoho krve, atmosféra se vypařila stejně jako tělo jedné z hlavních postav, hudba naprosto nezajímavá, nedokresluje atmosféru a tímpádem strach při sledování filmu pociťovat nebudete. Žádné lekací scény pouze potoky krve a i přesto, že jde o horor, tak to na kvalitě snímku nepřidá. Originální to také přiliš není, což mě docela zaráží, když na to šli tvůrci trochu jinak. Z filmu čiší naprostá průměrnost a teď to nemyslím na základě toho, že jde o remake, prostě nemá co nabídnout tedy až na skvělého Rushe. Další věc, která mě zarazila bylo to, že pouze jedna postava je totožná s originálem a při sledování jsem neměla pocit, že bych se koukala na nějakou předělávku, protože tvůrci si jednoduše dělali co chtěli, vzali si kostru původního snímku a obohatili jí svými vlastními nápady. Co se týče závěru, možná by mě tak neurazil kdyby nešlo právo o remake.

Pokud bych měla hodnotit kvalitu snímku a neohlížet se na to, že jde o nové zpracování, tak bych to hodnotila průměrně, nic co bych už neviděla se tu neobjevilo, Taye Diggs je sice můj miláček, ale bohužel ani ten nemůže vytrhnout, tenhle zoufalý horor, který se snaží budovat hororovou atmosféru na duších, které jsou součástí temné historie domu, jenže je to remake a tak musím jít s bodem dolů.

Mé hodnocení: 4/10

Sečteno, podtrženo ORIGINAL vs. REMAKE

vítězem je Dům hrůzy z roku 1959, což je jasné soudě podle hodnocení. V novější verzi jsem nenašla nic, co by mohlo originál překonat a přítomnost Rushe a spousty dalšch  známých tváří to bohužel nijak nevylepší, i když body za to jsou. Nemělo to atmosféru, postrádalo to napětí a závěrečná scéná byla pouze k smíchu. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře