Dům milosrdných sester vs.Sesterstvo nemilosrdných

28. září 2014 | 00.20 |

Fotor0926231359

THE HOUSE OF SORORITY ROW (1983)

Parta mladých studentek oslavuje ukončení studia, jenže jim v tom brání stará protivná správcová, která děvčatům pije krev. Jednou jedna z nich dostane nápad jak se staré Slaterové pomstít, pouhý žert se promění v nešťastnou tragédii, dívky se snaží vše ututlat, jenže jak se zdá, někdo je viděl a plánuje se pomstít.

Školní rok skončil a stejně tak pobyt dívek na koleji, dokončení střední školy si žádá velké oslavy a to přesně mají přítelkyně v plánu jenže jim v jejich plánech stojí finance a tak se rozhodnou uspořádat večírek na koleji, jenže správcová odmítá a ani to dívky nezastaví, vymyslí si vtípek, který bude mít fatálná následky. Osmdesátá léta přála hororům jako byl Dům milosrdných sester, dnes by dostal film označení za málo peněz hodně muziky a i přes nepříznivý začátek, který ve mě vyvolal pouze obavy se jedná o velmi kvalitní slasher až jsem byla překvapená, čeho všeho jsem byla po celou stopáž svědkem. 

dum_milosrdnych_sester_02

Pro dnešního otrlého diváka není tento styl zabíjení nijak překvapivý, ale ocitáme se v roce 1983, kdy ač vznikala celá řada podobných filmů skoro žádný z nich neukazoval oběti v kalužích krve a ani diváci nebyli svědky krvavých jatek, které známe z hororů dnes. Vraždy nejsou příliš originální a ve většině případech nejsou ani příliš vidět (ach, ta cenzura) a asi nejpůsobivější byla hlava v záchodě. Co horor rozhodně nepostrádá a ani v nejmenším je atmosféra, jak zjišťuji starší snímky mají daleko propracovanější atmoséru než ty dnešní. Vynikající hudba za kterou stojí orchestr Londýnské filharmonie má v tomhle případě hodně velkou váhu a dle mého to bylo to nejlepší, co mohlo film potkat. Herečky žádné velké hvězdy, vlastně neznám ani jednu z nich, přesto podávaly velmi dobré výkony, uvěřitelné, vůbec nepřehrávaly a tak to má být. Další věc, kterou musím vyzdvihnout je scénář, protože dle mého byl napsán hodně slušně. Říkám naprosto narovinu, že snímek byl pro mě velkým opravdu velkým překvapením. Napětí a atmosféra graduje do samotného finále, které je pouze třešničkou na dortu, který chutná velmi dobře. 

Včerejší premiéra Domu milosrdných sester mi přinesla mnoho, především skvělý hororový zážitek ke kterému se s velkou radostí za čas zase vrátím. 

Mé hodnocení: 7/10

SORORITY ROW (2009)

Večírek je v plném proudu, šestice sester z tajného spolku se rozhodnou si vystřelit z bývalého přítele jedné z nich, nevinný žertík skončí smrtí jedné z nich.

Tajemství pohřbí společně s mrtvolou a slíbí si, že nikdy nikomu neprozradí, co se stalo. Konec školního roku se blíží, ale zdá se, že prázdnin se všechny nedočkají, protože začnou dostávat záhadné smsky, které jsou ruku v ruce se smrtí.

Skupina kamarádek (sester) musí žít s tíživým tajemstvím, které by všechny mohlo usvědčit, jsou mladé nechtějí si zničit životy a tak se nad mrtvolou jedné z nich rozhodnou uzavřít slib mlčenlivosti, nikdo se nikdy nedozví, co se stalo, jenže jejich ideální životy jim překazí někdo kdo ví, co dívky udělaly a zdá se že to nemůžou odčinit jinak než svou smrtí. Remake a slasher, který se příliš originálu nedrží a daleko víc se soustředí na podstatu sesterství v jenom z těch spolků které jsou pojmenované písmeny z řecké abecedy. 

sorority_row23

Když tenhle remake objevil tak jsem se na něj vrhla, příliš mě nezaujal ani přesto, že jsem originál neviděla a dnes to konečně můžu posoudit pořádně. Ta myšlenka je vlastně stejná - nevinný vtípek, který se rázem mění v peklo pro všechny zúčastněné, jenže jsme v roce 2009 a tak je tam trochu té moderní technologie v podobě mobilních telefonů. Velká nevýhoda filmu je ta, že se dá velmi snadno určit kdo je vrah, což je chyba v každém hororu a obzvláště pokud jde o remake jehož originál si s odhalením vraha dával hodně načas a vy jste do poslední chvíle nevěděli téměř nic. Tady se oproti původnímu snímku nehraje na atmosféru, ale na vraždy, cenzura se v tomhle století nenosí a tak dost dobře vidíte jak dámy odpadávají jako mouchy, druhý velký problém je ten, že ty postavy jsou hrozně nesympatické a vlastně si přejete, aby Vás vrah uspokojit a zabil ty slepice, co možná nejrychleji a tak nějak s ním sympatizujete obzvláště pokud se odhalí, i když Vás nečeká velké překvapení, tak budete sympatizovat nejen s ním samotným, ale také s jeho názory, celou dívčí skupinu zachraňuje pouze jedna slečna, kterou můžete znát z tanečních filmů Let´s dance 2 a více, Briana Evigan, potěšila mě i přítomnost Juliana Morrise, bohužel opět se dostávám k tomu, že to celý film vytrhnout nemůže. 

Sesterstvo nemilosrdných nepatří k žádným originálním filmům, i přes několik slušných vražd má film hodně debilní scénář a postrádá to, co měl originál. Přesto mě potěšil malý dokaz v podobě hole, kterou jsem mohla ocenit až poté, co jsem viděla původní snímek. 

Mé hodnocení: 5/10

Sečteno, podtrženo ORIGINAL vs. REMAKE

Dům milosrdných sester (1983) byl o poznání lepší, co se týče napětí a atmosféry se kterou souvisí i hudba a, i přesto, že vraždy za moc nestály. V remaku jsme viděli celou řadu vražd, ale zase zbytek nestál za nic. Průměrné, okoukané, průhledné a navíc postavy nadmíru nesymaptické. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře