Obchod na rohu vs. Láska přes internet

3. říjen 2014 | 10.44 |

Fotor01001182036

THE SHOP AROUND THE CORNER (1940)

Příběh vyprávějící o malém krámku a o osudech zaměstnanců a majitele obchodu. Budapešť roku 1940, Klara Novak žádá v obchodě o práci, kde se setkává s nejstarším zaměstnancem panem Kralikem, oba se nemohou vystát a přesto je pojí něco o čem ani oni sami nevědí. 

Americký snímek, který je zasazen do Maďarska a celý příběh se točí okolo několika postav, které v obchodě na rohu pracují. Pohledný pan Kralik si dopisuje s neznámou ženou se kterou se má posléze setkat, když k setkání dojde, zjišťuje, že onou ženou je zaměstnankyně obchodu, kterou nemůže vystát. Původní snímek jsem nikdy neviděla a už dlouho dobu jsem ho hledala, konečně se mi ho podařilo najít a hodnocení bude obzvláště těžké, protože remake Lásku přes internet zbožnuji a viděla jsem jí nespočetněkrát. 

Shop-Around-The-Corner-19401

Pravá, nefalšovaná americká romantická komedie z roku 1940, taková která vás zahřeje u srdce, vykouzlí úsměv na rtech, přesně taková, kterých je v dnešní době hodně málo, jestli vůbec. Skoro celý příběh se odehrává v obchodě na rohu nebo jak praví remake v obchodě na růžku, kde sledujeme osudy několika postav, hlavní postavy jsou přesto dvě, muž a žena, Klara a Alfred, dva lidé kteří se nemohou vystát, trochu mě mrzí, že se film nezaobíral trochu jejich kočkováním, protože po nástupu Klary do práce uběhlo několik měsíců, ale bylo jasné, že touhle cestou se Ernst Lubitsch, německý režisér nechtěl vydat. Romantická komedie, která je postavena na konverzaci a inteligentních dialozích, které v dnešních filmech nenajdete. James Stewart byl vynikajícím herecem, který si dokázal poradit s každou rolí, ale v roli Alfreda Kralika okouzlujícího obchodníka si ho zamilujete, i když to asi v každé jeho roli, Margaret Sullaven byla pro mě jednou velkou neznámou, nevzpomínám si, že bych jí v něčem viděla, ostatně dnes sehnat takhle staré filmy je skoro nadlidský úkol. Přesto se mi velmi líbila, ale tu jisktru jsem u nich postrádala. Úžasný, okouzlující film, který dostane na kolena i cynika a věřte, že jím skutečně jsem, ale skoro jsem na to zapoměla při sledování The Shop Around the Corner. V příběhu vystupuje několik postav na které jen tak nezapomenu ať to byl Pepi, který mě několikrát rozesmál nebo přísný obchodník Matushek nebo snad Pirovitch, kterého tam bylo na můj vkus moc málo.

 

The Shop Around the Corner má všechno co u dnešních romantických filmů postrádám, onu chytrost, vtipnost, skvělý příběh, který je promyšlen do těch nejmenších detailů a také herecké obsazení a je jisté, že černobílé filmy mají něco do sebe. 

Mé hodnocení: 9/10

YOU´VE GOT MAIL (1998)

Kathleen je majitelkou malého obchůdku s názvem Obchod na růžku svou práci miluje stejně jako svého přítele, ale na internetu si našla známost se kterou udržuje pouze emailovou koresponcenci. Joe Fox je spolumajitel velkého knihkupectví, která rozšiřují po celé Americe. Kathleen a Joe jsou dva odlišní lidé, kteří se nemají rádi, už jen z toho důvodu, že Joe chce Kathleen zničit, tedy její obchod. Láska je však slepá a oni netuší, že jsou spřízněné duše. 

Scénáristka a režisérka Nora Epron, která stojí za celou řadou amerických romantických filmů (Když Harry potkal Sally, Samotář v Seattlu, Julie a Julia) se rozhodla oživit romantický příběh dvou lidí, kteří se nemají příliš v lásce, ale přesto je opak pravdou, nikdy neodsuzujte člověka, kterého pořádně neznáte, toť je hlavní myšlenka filmu. Kathleen Kelly je prodavačka a majitelka malého obchodu s knihami, když jí náhle vstoupí do života milionář Joe Fox, který je vlastníkem velkých knihkupectví, Joe připraví Kathleen o to nejcenější, co v životě má o její kouzelný obchod, jenže nenávist je mocná, ale láska ještě víc. 

4592589_orig

Co jsem nikdy nemohla na Lásce přes internet ocenit, bylo to, kolik je tam odkazů na originál. Modernizace je v tomhle případě nutná a tak namísto dopisů si hlavní hrdinové posílají emaily, což si prostě doba žádá. V remaku jde hlavně o dvojici hlavních hrdinů na vedlejší postavy se tady příliš nehraje, přesto tu je například přítel hlavní hrdinky, který si myslím pije krev každému a kdyby tam jeho postava nebyla vůbec nic by se nestalo. Mezi Tomem Hanksem a Meg Ryan to jiskří oproti herecům z originálu a i přesto, že Stewart je okouzlující nestačí to na tuhle již dobře osvědčenou dvojku Hanks-Ryan. Láska přes internet byla první romantickou komedií která by se dala označit za originální, dnes oproti tomu najdete emailovou poštu jako prostředek dopisování dost často. Stejně jako původní snímek je i tento o konverzaci a tak se může zdát upovídaný. Hudba je už jen další třešničkou na dortu příjemného romantického příběhu, který se odehrává o Vánocích. 

Už jsem zmiňovala, že Láska přes internet patří mezi mé oblíbené romantické komedie a nejen proto, že se dá označit za romantiku, ale i komedii, ale je to hrozně příjemný film, který pohladí na duši (říká cynik) a já si ho nenechám ujít a pokaždé usedám k televizi a s nadšenám sleduji a užívám si každou chvilku strávenou s tímhle filmem. 

Mé hodnocení:8/10

Sečteno, podtrženo ORIGINAL vs. Remake 

The Shop Around the Corner vítězí, přesto to vítězství nebylo úplně jasné. Snad poprvé se setkávám stím, že se mi líbí originál i remake skoro stejně, přistupovat k tomu bylo těžší, protože remake jsem viděla mnohokrát a hodnotila jsem ho 9/10 jenže tu máme originál, který je lepší v propracovanosti vedlejších postav, žádná Vás neotravuje a Vy si je všechny zamilujete, tímhle se oproti tomu remake pochlubit nemůže, protože vedlejší postavy jsou jako dělané na odstřel. Nejvíc potěší asi odkazy na původní snímek, což jen dokazuje to, že Nora Ephron se k filmu snažila přistupovat jako k předělávce a držela se předlohy. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře