Psycho

9. říjen 2014 | 01.09 |

Tak přece jen se v mém seznamu filmů objevilo i něco, co můžu zařadit do rubriky a tou rubrikou je 1001 filmů, které musíte vidět, než zemřete.Zabrousila jsem do hororvého žánru a jedná se o hodně starší film, který je dnes kultovním a vždy jím zůstane stejně jako jeho autor Alfred Hitchcock, myslím, že už teď je všem jasné o jakém filmu je řec!

PSYCHO

1960psycho3

Rok vzniku: 1960

Hlavní role:  Anthony Perkins, Vera Miles, Janet Leigh

Režie: Alfred Hitchcock

Marion Crane utíká ze své práce s balíkem peněz, které měla odnést do banky, ale rozhodla se peníze ukrást a zmizet. Při její cestě naráží na odlehlýotel ve kterém se rozhodne ubytovat. Recepční / majitel hotelu je podivný mladý mladík Norman Bates, který žije v domě na kopci se svou matkou. Marionina sestra Lilea nevěří, že by její sestra jen tak z ničeho nic zmizela a rozhodne se jí hledat, najme si detektiva který se dostává do motelu ve kterém Marion bydlela. Po zmizení detektiva bere Lila vše do svých rukou a vydává se hledat sestru sama.

Psycho se v kinech objevilo roku 1960 a i přes to, že mnoho chlebodárců filmu nevěřilo a nepodpořilo ho ani finančne se stalo to, že Alfred Hitchock dal filmu opět nový rozměr, kina byla narvaná, lidé vřískali a odcházeli z kin nadšení, ale také vystrašení. Hitchcock v té době ostřílený režisér byl opět na výsluní. Film vznikl díky povídce Roberta Blocha a Hitchcocka to tak zaujalo, že se rozhodl film zrealizovat a vstoupil tak do vod hororu a v těch vodách se pohyboval dál. Samozřejmě jsem Psycho viděla už mnohokrát a zrovna před pár měsíci jsem na něj měla chuť a přišla na něj řada až teď a protože tohle je blog o filmech nedovedu si představit, že by mi tahle klasika tady chyběla.

Psycho7

Příběh je promyšlen do nejmenších detailů, což není ani velké překvapení pokud znáte většinu fiilmů "Mistra hororu" vše je perfektní a koho zajímá že dneska to třeba není podle standardů hororového žánru, Psycho bude vždycky patřit mezi kultovní filmy ať už to je díky nezapomenutelné scéně ve sprše nebo vynikající hudbě či překvapivému rozuzlené v závěru filmu. Horor Psycho má všechno, co dnešní horory zoufale postrádají, udržet divákovu pozornost, nabídnout něco neokoukaného a přesto ne přehnaného a kromě toho, že se stal samotný snímek kultovním, tak i ona postava Normana Batese je kultovní. Natočila se další pokračování tohoto filmu, kde Norman Bates coby Anthony Perkins vystupuje, dokonce (což není ani překvapivé) se film dočkal svého remaku nebo vznikl i televizní seriál. 

Film má necelé dvě hodiny, ale během sledování Vám to vůbec nepřijde, utíká to, protože Hitchcock umí udržet divákovu pozornost od začátku do konce, kromě skvělého scénáře se může pochlubit i vynikajícími hereckými výkony, které v tomto případě ho vyzdvihli ještě víc. Mohla bych tu básnit celou noc, ale každý kdo viděl musí pochopit, že tohle je jasná jednička na vrcholu každého filmového žebříčku, i když od jeho vzniku uteklo mnoho vody. Film v černobílém provedení podtrhuje atmosféru a tajemno, která sálá z místa zvané Bates Motel.

  Mé hodnocení: 9/10

hitchcock3

Objeví se tady i druhý díl, protože musím pokračovat v čistce počítače, ale tentokrát pokračování naleznete pouze v rubrice žánru, tedy hororu. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře