Psycho 2

9. říjen 2014 | 17.27 |

Psycho-II-w-paper-horror-movie

PSYCHO 2 (1983)

Třiadvacet let poté, co byl Norman Bates poslán do psychiatrické léčebny kvůli vraždám, které spáchal je propušten, vrací se do svého domu, začíná znovu pracovat v bistru, kde se seznamuje s mladou dívkou, která v bistru pracuje jako servírka. Jenže návrat do domu v Normanovi probudí staré vzpomínky, které nejdou jen, tak zapomenout. Matka mu začne nechávat v domě vzkazy, hraje si s Normanem jeho vlastní hlava a nebo snad někdo jiný. 

Norman Bates se opět vrací na scénu o třiadvacet let později pod taktovkou australského režiséra Richarda Franklina, který býval studenten Alfréda Hitchcocka, což je asi důvodem toho, proč se rozhodl Normana Batese znovu oživit. Druhým pokračováním příliš nepřeje v žádném žánru, i když se najdou nějaké výjimky a mezi ty patří i Psycho 2, i když co se kvality týče nemůže překonat původní snímek, ale dokazuje, že se může alespoň přiblížit. 

Psycho_2_19

Příběh navazuje na díl předchozí jen s tím rozdílem, že uteklo přes dvacet let, sledujeme Normana Batese, kterého propustili z psychiatrické léčebny a scénáristé z toho dokázali vytěžit maximum, tedy z toho příběhu, který by mohl pokračovat v tradici Psycha, přičemž se mu to povedlo hodně dobře, nemusejí se za toto pokračování stydět. Anthony Perkins sice zestárl, ale na jeho postavě Normana Batese není znát žádná změna, dokázal se z Normanem opět zžít na výbornou a je opět nejvýraznější postavou celého filmu a samozřejmě bez Perkinse by to nebylo ono. Příznivce prvního dílu jistě potěší i menší účast Very Miles, která se opět vrací jako Lile Crane. Druhý díl se může pochlubit větším počtem vražd a dokonce jsou ve většině případech i vidět, přece jen ty pravidla se od roku 1960 trochu změnila. 

S atmosférou Psycho 2 příliš nezápasí, i když místy nějak vyšumí do prázdna, ale jnak dokáže diváka držet v napětí oproti minulému dílu, kdy Norman nebyl plně nastíněn a působil jako totální podivín se hodně změnilo, Norman Bates byl obětí a on tou obětí byl vlastně vždycky, ale tady je to daleko patrnější, což se mi líbilo. Hudba je opět výborná i když se té klasiky ze sprchové scény nedočkáme, což by byla asi menší urážka Alfreda Hitchcocka. Na můj vkus je film zbytečně dlouhý, mohl být o cca 20 minut kratší a vůbec nic by se nestalo, protože někdy mi to vážně přišla věčnost. Jak už jsem říkala je tu víc vražd, které jsou daleko zajímavější. Čeho si u pokračování nelze nevšimnout je kamera, protože každou z vraž si užijete díky detailům kamery. Druhou věcí je to, že dvojky se vždy snaží kopírovat své předchůdce nepřijdou s ničím novým, ale opět říkám není to případ Psycha 2, protože to si vybralo svou cestu a ta cesta byla možná někdy malinko trnitá, ale neměla to vůbec jednoduché, protože se režisér toho srovnání s Hitchcockem neubrání ať se snaží sebevíc, ale myslím, že Richard Franklin dokázal všem, že umí, i když někdy by to chtělo méně překombinovaný děj.

Líbí se mi, že film má dvě dějové linie, které se prolínají a co můžu a hlavně musím pochválit je jednoznačně závěr, protože to bylo něco! Stejně jako při sledování prvního dílu, když jsem ho viděla poprvé i zde má finální pasáž, to co Vás posadí na zadek! 

Je libo sedvič? Myslím, že si ho nechám ujít :-D

Hodnocení:

Mé hodnocení: 7/10

Csfd: 62%

Fdb: 65,8%

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře