Noc plná zázraků

11. říjen 2014 | 00.14 |

listymw

LISTY DO M. (2011)

Je Štědrý den, tedy 24. prosince v Polsku je dnem kdy se narodil Ježíš Kristus, ale také Anne Lennox, jak praví moderátor jednoho polského oblíbeného rádia svým posluchačům. O Vánocích se dějí zázraky a o tom je i Noc plná zázraků, vypráví příběh pěti mužů a pěti žen, jejichž životy se prolínají. Polská verze britské Lásky nebeské.

Polsko je země, které se my Češi snažíme vyhýbat, nikoho z nás by nenapadlo trávit tam svou dovolenou a polských výrobků se doslova hrozíme a dokonce ho lidé ( někteří) nechtějí ani když je levné a to už je co říct. Co se bavit, ale o kvalitách této země? Napadá mě jedna a tím je polský film až se sama divím, že to vyšlo z mých úst. Myslím, že my se už vyhýbáme polským filmům čistě z principu, i když  je to opravdu škoda. Noc plná zázraků je toho důkazem.

268589

Už jen samotný plakát ukazuje, že se film dost podobá britské vánoční romantické komedii Láska nebeská, kterou asi všichni známe a většina z nás jí miluje a může jí sledovat stále dokola (což je můj případ). Tak Vás ani nepřekvapí, že kostra příběhu je na tom dost podobně jako plakát, ale nenechte se zmást a především odradit předsudky, protože byste se připavili o příjemný vánoční příběh, který se na první pohled podobá Lásce nebeské, ale dokáže nabídnout i něco jiného. Příběh několika lidí, kteří se 24. prosince potkají nebo se nějak dotknou života toho druhého. Manželský pár, který prožívá krizi - neslaví Vánoce, manželka spí se Santou, dcera je klasický vzpurný teenager, který dává jasně najevo, jak nesnáší své rodiče a otec rodiny, který právě skočil ze střechy domu a Zázrakem přežil. To je příběh pouze jedné z rodin okolo kterých se točí celý příběh. Docela mě překvapilo herectví polských herců, jsou přirození a do svých rolí se hodí, co se týče postav ve většině případech jsou velmi sympatické. Prvky Nebeské lásky tam najdete ať už to je vdovec se svým synem nebo píseň Turn Me On od Norah Jones a já sama jsem se divila, že jsem to s Láskou nebeskou nesrovnávala. Příběh je v mnohém podobný přesto jiný, sálá z něj taková příjemná, poklidná vánoční atmosféra jen si sednout před krb s horkou kávou nebo čokoládou a pojídat cukroví. Stejně jako ke všem podobným filmům i k tomuhle musíte přistupovat s nadhledem a nehledět na některé hlouposti, ale to je problém snad všech filmů, ona ta čokoláda byla dost možná přeslazená  

Ani nevím jak jsem se k filmu dostala a vlastně to není ani důležité, protože stačí, že jsem ho viděla. Zajímal by mě film v originálním znění, ale asi bych necelé dvě hodiny nevydržela poslouchat polštinu, český dabing je v rámci mezí snesitelný i když je to prostě český dabing. Vánoce se blíží, teď zním směšně, jsem jak v obchodech, kde už teď prodávají mikuláše a adventní kalendáře, ale už teď vím, že jesti si budu chtít pustit něco s vánoční atmosférou během Vánoc, tak to bude právě takhle příjemná, poklidná Noc plná zázraků. 

Hodnocení:

Mé hodnocení: 8/10

Csfd: 81%

Fdb: 84,4%

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře