Zátiší

23. říjen 2014 | 18.26 |

KNIŽNÍ TIP #9 

V roce 2005 kanadská spisovatelka Louise Penny publikovala svou prvotinu s názvem Zátiší, knihu, která se v našich knihkupectvích objevila až v tomto roce a získala stříbnou nálepku Světových bestsellerů. 

Malé kanadské městeško Three Pines otřásne tragédie, oblíbená postarší obyvatelka městečka je nalezena mrtvá, vše nasvědčuje tomu, že jde o nehodu, ale přesto je povolána policie a konkrétně inspektor Armand Gamache s jeho týmem. Vyšetřování ukazuje, že o nehodu nešlo a tak se inspektor seznamuje s obyvateli Three Pines a především hledá motiv vraždy. 

Čistokrevná detektivka bez krve, násilí, přesně taková jaké se dnes nevidí, samozřejmě mnozí knihu přirovnávají k dílům Agathy Christie, já Christie miluju a myslím, že je a vždycky bude pouze jedna královna detektivek, ale Louise Penny s velkou pravděpodobností čerpala z knih právě Agathy Christie a tak tam Christie najdete a né jednou a tu snahu a především po letech se mi do ruky dostala ryze detektivní příběh bez špetky brutality. Začátek se přiznám mě příliš neoslovil, přišlo mi to kostrbaté a tak než jsem se přelouskala k druhé kapitole trochu to trvalo, ale to čekání rozhodně stálo za to. Inspektor Gamache je sympatická a především velmi inteligentní bytost a to nejsou všechny jeho vlastnosti, má jich celou řadu, ale zaujala mě především jeho lidskost a, i když má do Hercula Poirota daleko neznamená to, že je méněcenný, to rozhodně ne navíc v Zítiší patří mezi ty nejzajímavější postavy celé knihy a Vy co jste knihu četli a zajímáte se o tuto literaturu, tak jistě víte, že s inspektorem se setkáme znovu. Takže huráá!!!

Co mě zarazilo, byla délka kapitol, jsou poměrně dost dlouhé a tím pádem jich tam není tolik, tohle ocení ten kdo knihu neodloží dokud nedočte kapitolu, což jsem mimochodem i já.

Takže co od knihy můžete čekat. Velmi jednoduchá detektivní práce, žádné moderní technologie a vychytávky pouze stopy a staré a dobré vyslýchání obyvatel Three Pines, což je mimochodem hrozně příjemný název, idylický až poklidný a přesto je to místo prohnilé nebo spíš jeho obyvatelé.  Celá škála postav a Vás samozřejmě zajímá jedno, kdo je tím vrahem, který bavil starší ženu a hlavně proč, což se samozřejmě jako v každé detektivce dozvídáte na samotném konci. 

Čistě pro zajaímavost Still Life, tak se jmenuje kniha v originále se dočkala svého filmového nebo lépe řečeno televizního zpracování v roce 2013.

big_pripady-inspektora-gamache

Hodnocení:

♥♥♥♥

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře