Papírová města

10. listopad 2014 | 18.29 |

KNIŽNÍ TIP # 11

Americký spisovatel John Green se vrací se svou v pořadí již třetí knihou s názvem Papírová města.

Margo a Quentin spolu trávili hodně času, když byli malý, jenže všechno se změnilo na střední škole. Quentin patří k méně výrazným typům za to Margo by se dala označit za královnu školy. Quentin tráví většinu volného času se svými dvěma nejlepšími přáteli, Radarem a Benem a Margo žije svět, který je Quentinovi cizí, ale jednou v noci mu Margo vleze oknem do pokoje a požádá ho o pomoc, rozhodne se totiž pomstít všem, kteří jí aktuálně ukřivdili, tedy jejímu bývalému příteli, který jí podváděl s její kamarádkou a další jí o tom neřekla. Noční jízda pro Quentina začíná a on tak může nahlédnout alespoň jednu noc, do jejího světa. Jenže druhý den Margo nepřijde do školy, ani následující sny a Quentin je z toho hodně smutný, protože Margo miluje už od dětství. Margo ráda utíkala z domu jako malá a tak všichni předpokládají, že tomu je tak i teď. Nápovědy, které Margo zanechala Quentinovi by ho měli zavést na místo, kde se nachází jeho láska. Najde jí?

Mnozí srovnávají Papírová města s Hledáním Aljašky a to z jednoho prostého důvodu a to, že zde se hledá Margo, ale já sama v tom neshledávám žádnou podobnost snad jen v tom, že zde jde opět o hledání a lásku. John Green je pro mě génius, který to se slovy prostě umí stejně jako dokonale zvládá postavy, dlouho vlastně naposledy jsem takhle obdivovala postavy v Hledání Aljašky, on jim umí vnuknout kouzlo a i když je postava, já to slovo nerada užívám, obyčejná, tak z ní dokáže udělat dokonalou postavu. Opět jsou zde protipóly, Margo je nespoutaná, je okolo ní samá záhada a ráda podniká dobrodružství, Q. je prostý kluk, který má rád svůj klid a je pravým opakem Margo a takhle kombinace tam prostě funguje, i když vlastně nemáte tak docela šanci oba pořádně poznat. Q. neřeší sebe, ale především Margo a je zapálený do hledání a Margo je bůhví kde. Asi nejvíc na mě zapůsobila postava Radara, jsem ráda, že John Green je stejný milovník seriálu M.A.S.H. jako já. Podotýkám, že Miles není Quentin a Aljaška není Margo, každá z postav má něco do sebe

Kniha je jedním slovem kouzelná, dokáže si Vás podmanit a vy jí nemůžete odložit dokud jí nedočtete, ale to už jsem věděla, když jsem si Papírová města kupovala, že s čtivostí nebudu mít problém. Pravda, Hledání Aljašky jsem přečetla během jedné noci, Papírová města za tři dny, ale i tak to na samotné kvalitě nijak neubírá. Kniha je rozdělená do tří částí,  každá z nich má svůj název a ta nejvtipnější je poslední s názvem Plavidlo. 

Zlatá medaile za bestseller od Knižního klubu je na místě a stejně jako název knihy, který není vůbec mimo mísu, jak někteří tvrdí. John Green pro mě je a vždy zůstane vynikajícím spisovatelem a každá jeho vydaná kniha mi bude zdobit knihovnu, protože jeho knížky mít musíte. 

large (1)

Hodnocení:

♥♥♥♥♥

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře