Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

15. listopad 2014 | 23.41 |

KNIŽNÍ TIP # 12

Americký spisovatel Ransom Riggs v roce 2011 vydal svou první knihu s názvem Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. První kniha z trilogie Podivných dětí se na pultech našich knihkupectví objevila v roce 2012. 

Když byl Jacob malý jeho dědeček mu vyprávěl příběhy o monstrech a podivných dětech se kterými se setkal když byl malý. Jacob mu jako malý všechny příběhy věřil a doufal, že jednou zažije to samé, co jeho dědeček, jenže když Jacob vyrostl v šestnácti let ech si uvědomil, že všechno co mu kdy dědeček řekl byl nesmysl, kterým se chlácholí děti. Jenže jednoho dne dědeček zemře a Jacob se k němu dostane jako první, když se dědeček snaží vyřknout svá poslední slova, Jacob ve křoví spatří monstrum o kterém mu děda vyprávěl, ale přece nemohou být pravdivé historky, které slyšel jako malý o podivných dětech a ostrově na kterém vyrůstali nebo snad ano? Vydává se na ostrov zjišťovat pravdu, která ho může překvapit víc než si myslel. 

Přiznávám hned v úvodu, že jsem se nechala napálit, očekávala trochu toho hororového nádechu, ale dostalo se mi pouze zjištění, že jde spíše o knihu pro mladistvé, ale ani tak jsem se nenechala odradit a vrhla jsem se do víru příběhu o monstrech a podivných dětech které mohou být skutečné a také nemusí, připoměla jsem si časy fantasy, které nikdy nepatřilo k mému oblíbenému žánru, četla jsem pouze Harryho Pottera, díky kterému jsem v mladém věku začala číst a pak už snad jen Hvězdný prach od Neila Gaimana. Nutno dodat, že kniha je má takovou temnou atmosféru, nic moc velkého a přehnaného nečekejte, ale rozhodně to dokáže zaujmout.

Velká výhoda Sirotčince slečny Peregrinové je v tom, že kniha je opravdu čtivá, četla jsem jí běhěm nočních hodin a během čtyř nocí jsem knihu přečetla. Další věc, která mě zarazila a mile překvapila, bylo několik stránek obohacených o dobové fotografie podivných dětí, dosud jsem neměla možnost a vlastně si ani nevzpomínám, že bych v nějaké knize měla fotografie, takže o to víc si mě kniha získala. Příběh je v určitých chvílích skutečně pro mladistvé, ale nijak mě to neznechutilo ani neodradilo, vychutnávala jsem si každou nabízenou stránku a musím říct, že mě skutečně mrzí, že se podobných knih nepsalo v době, kdy jsem byla mladistvá já. V knize nenajdete jen monstra a podivné děti, ale především hlubší myšlenku především v tom, jak se mnozí teenageři odcizují rodičům a naopak. Příběh nabízí také celou řadu tajemství a hádanek, které ač si myslíte, že víte, tak jakmile se dozvíte pravdu nestačíte se divit, asi nepřekvapivější pro mě bylo pár posledních kapitol. 

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti má v mnoha ohledech co nabídnout, překvapila mě lehkost příběhu, autor netlačí na pilu, všechno je tak jak má, i když někdy s pomalejším tempem, přesto to neznamená, že je kniha nudná. Nelituji jediné stránky, i když pochybuji, že se ke knize někdy vrátím, na druhý díl se rozhodně chystám a ten třetí, který u nás ještě nebyl vydán plánuji také, je to pro mě hodně neobvyklá kniha a jak tak zjišťuji v poslední době mám šťastnou ruku na výborné knihy mezi které tento román rozhodně patří. 

Jen pro zajímavost režisér Tim Burton se rozhodl knihu zfilmovat a tak se v roce 2015 můžeme dočkat filmové podoby ve které si zahraje např. Eva Green. Ti, co znají Tima Burtona ví, že můžeme od filmu očekávat trochu toho temna. 

Sirotcinec-slecny-Peregrino

Hodnocení:

♥♥♥♥ (4 z 5)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře