Pod zemí

29. listopad 2014 | 14.31 |

1184

AS ABOVE SO BELOW (2014)

Mladá archeoložka Scarlett Marlowe se vydává do Paříže hledat kámen mudrců, hádanky a nápovědy jí zavedou do pařížských katakomb, na pomoc si sebou bere svého kamaráda Benjiho, který bude všechno natáčet a některé místní obyvatelé, kteří se v katakombách vyznají. V pařížském podzemí se vinou stovky neprobádaných chodeb ve kterých by se měl údajně schovávat kámen. Scarlett vedená svou vlastní zvědavostí a zápisníku svého otce, který se celý život snažil odhalit pravdu, kterou Nicolas Flamel zahalil do hádanek a tajemství. 

Film láká svým zajímavým posterem, který mě stejně jako samotný název As above so below donutil k tomu, abych si film pustila. Pařížské nebo jakékoliv jiné katakomby se staly inspirací pro mnoho filmařů, ale tento snímek na to jde trochu jinak, což mě velmi zaujalo. Milovníci Lary Croft či Indiana Jonese mějte se na pozoru, protože režisér John Erick Dowdle spolu se svým bratrem nevkročili do vod hororu poprvé. Stojí za remakem REC, který můžete znát pod názvem Karanténa nebo snímku Ďábel a The Poughkeepsie Tapes. Jak jste si mohli všimnout dva z jmenovaných filmů jsem ve stylu found footage a snímek Pod zemí na tom není jinak. 

ha57acz6psknr1wzmmlk

Úvodní scéna dokáže vtáhnout diváka, když  je milovníkem Indiana Jonese, hledání starých artefaktů odhalování tajemství za pomocí hádanek. Hlavní hrdinka Scarlett mi v mnohém připomněla mou oblíbenou počítačovou postavu Laru Croft, ale čím víc jsem se do filmu dostávala tím menší podobnost mezi nimi byla, což mě trochu zklamalo. Pařížské katakomby skrývají mnohé a tahle skupina tam jde hledat Kámen mudrců, který můžete znát např. z prvního dílu Harryho Pottera. Mnou tolik obdivovanou Scarlett se posléze stala otravná argeoložka, která byla sice inteligentní, ale v některých situacích to příliš nedokazovala. Atmosféra katakomb byla výborná a ruční kamera se do tohohle prostředí prostě hodí, dodáva na realitě a všechno působí opravdu skutečně. Skupina až na Scarlett je velmi sympatická, což bylo dalším překvapením a tak jsem jim fandila, což se mi v tomto žánru příliš nestává. 

Katakomby samy o sobě jsou záhadné, tajemné a strašidelné a tak se filmaři příliš nemuseli snažit, tím nechci říct, že se nesnažili jen někde to chtělo malinko přitlačit. Od začátku Vás příběh vtáhne a protáhne Vás záhadnými chodbami do kterých by člověk možná rád vstoupil, ale jen na malou chvilku. Brány do pekel jsou otevřené stejně tak by měli být otevřené divákovi oči. Atmosféru se povedlo vytvořil velmi dobře, klasická stopáž při které jsem nenašla ani chvilku nudy, i když trošku mě rozčilovalo chování postav, protože to mi přišlo trošku absurdní. Věta "musíme jít dál" se stala mantrou postav a i když někdy si říkám, že tuhle větu by měli používat v hororovém žánru častěji, tak tady mi to zase přišlo jak trapný kolovrátek, který se snažil uvažovat racionálně za každé situace, což jak víme není docela možné. Jinak to seskupení hororového žánru s historií chodeb mě sedlo a je velká škoda, že takových filmů není víc. 

Herci nepatří mezi příliš známé tváře, což je možná dobře, i když účast Bena Feldmana mě rozhodně potěšila. Žádné extra výkony nepodávají, ale vzhledem k žánru jsou víc, jak dostačující. Žánrově je to zvládnuté víc, jak dobře a myslím, že snímek se nemá za co stydět, ano bylo tam co zlepšovat o tom nepochybuji, ale při té dnešní nabídce hororů si snímek vede velmi dobře, i když konec mě trošku zklamal. 

Hodnocení

Mé hodnocení: 7/10

Csfd: 62%

Fdb: 65%

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře