Každá sedmá vlna

3. prosinec 2014 | 17.08 |

KNIŽNÍ TIP # 16

O dva roky později Daniel Glattauer vrací úder s druhým pokračováním Dobrý proti severáku. 

Emmi je zoufalá, každý den píše svému Leovi v naději, že jí odepíše zatím se dočkala jen zpávy od správce systému, který jí hlásí, že e-mailová adresa byla změněná. Leo se přesto po řadě měsíců ozve a tak jejich konveraze může opět začít, dojde i na osobní setkání, po kterém oba tolik toužili prohloubí to jejich city nebo nebo naopak se rozhodnou ukončit konverzaci?

Dobrý proti severáku mě okouzlil a já doufala, že se to stane i u Každé sedmé vlny, však to znáte pokračování nikdy nebývá tak dobré, jako ten první originál ať už se bavíme o knihách nebo o filmech, první díl je vždycky nejlepší, ale v tomhle případě mi Každá sedmá vlna sedla stejně dobře jako její předchůdce je to stále inteligentní, zábavné, čtivé, vtipné a oproti prvnímu dílu se zde dočkáme i té vážnější stránky, nutno dodat, že i ta vážnost knize velmi sluší.

Už ve včerejší recenzi jsem říkala, že druhý díl neměl autor v plánu, jenže čtenáře kniha natolik dostala, že si vyžádali její pokračování, po přečtení prvního dílu pochopíte proč. Celou dobu jsem si pokládala otázku jestli to druhému dílu neuškodí, přece jen autor se rozhodl ukončit příběh tímto způsobem pro mě jako pro cynika by to byl dobrý konec, ale jak už jsem říkala Emmi a Leo mě prostě okouzlili a tak jsem jim přála, aby to pro ně dopadlo dobře a zjevně jsem nebyla sama, když se Daniel Glattauer rozhodl oživit příběh o Leovi Leikovi a Emmi Rothnerové. Příběh je opět psán e-mailovou konverzací a tak mě ani nepřekvapilo, že jsem se do něj plně začetla a během pár nočních hodin jsem došla k závěru, což mě tak nějak rozesmutnilo, protože Každá sedmá vlna je opět jedinečná.  Emmi a Leo se konečně sejdou a tím vzniká kouzlo onoho setkání na které se čtenář těší už od prvního dílu. 

Konverzování o něčem / o ničem je u konce a přichází na řadu vážnější téma, realita a dopad na jejich vztahy jak na ty, které prožívají ve svém vlastním životě tak v jejich světe e-mailů. Emmi je přece jen vdaná žena a Leo se dal v Bostonu dohromady s Pam, všechny tyhle okolnosti je ovlivňují a jsou si to nuceni přiznat. Příběh proto klade mnoho otázek, na které samozřejmě dostanou jak Leo, tak Emmi a i čtenáři odpovědi. Každá sedmá vlna díky tomu působí hodně skutečně. Leo je pořád ten správný chlap jeho povaha se vlastně nezměnila až na to, že o něco zestárl. U Emmi jsem si drobné změny všimla, už se nechovala dětinsky a nedělala z komára velblouda a tím pádem byla daleko snesitelnější než v prvním díle. Opět se do děje vžijete natolik, že si při čtení buď v hlavě nebo dokonce na hlas říkáte ať už to ty dva rozseknou a buď ať to skončí a nebo se dají dohromady, jak to celé dopadne se dozvídáte v posledních několika stránkách. 

Osobně bych další díl uvítala, ale to už by bylo přehnané a jistojistě by to bylo o ničem, po úvaze o tom, co má a nemá tento díl oproti tomu prvnímu jsem došla k závěru, že je vesměs stejný, tedy až na tu dějovou linku, samozřejmě. Zamilovala jsem si ho stejně jako ten první a velmi ráda se k němu za čas zase vrátím. 

Hodnocení:

668

♥♥♥♥♥

www.databazeknih.cz/knihy/kazda-sedma-vlna-120606

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře