Chyť mě

16. leden 2015 | 12.45 |

KNIŽNÍ TIP # 18

Lisa Gardner není žádným nováčkem v tomto žánru a tak čtenářům servíruje další thriller, tentokráte ten, který byl označen světovým bestsellerem.

Charlene Rosalind Carter Grant si myslí, že za tři dny zemře, důvodem proč si to myslí je fakt, že její dvě přítelkyně byly zavražděny 21. ledna rok po sobě. 21 ledna se pomalu blíží a Charlene očekává, že vrah si přijde i pro ní, celý rok cvičila, trénovala střelbu, aby se tajemnému vrahovi postavit. V tom samém městě se policista D.D. Warrenová vrací po mateřské dovolené do práce, je přivolána k případu vraždy pedofila, který je už druhý v řadě, jak se zdá vrah bere spravedlnost do svých rukou a D.D. spolu se svými kolegy se snaží najít vraha. Jednou večer se na místě činu setkává s Charlene, která jí žádá, aby když za tři dny zemře, vyšetřila její vraždu. Dva případy, které nemají nic společného nebo snad mají?

Detektivní příběh s názvem Chyť mě, dokáže diváka přilákat po přečtení anotace, což je samozřejmě účel každé knihy, ale téhle se to daří na výbornou, obzvláště pokud je k tomu ověnčená zlatou medailí světových bestsellerů. Příběh dvou žen, které svede příběh dohromady. Jedna bojuje o život a druhá se snaží vrátit do zajetých pracovních kolejí. Příběh je psán z dvou pohledů, Charlene a D.D. každá podniká své vlastné kroky při vyšetřování. Docela mě překvapuje, kolik je ženských hlavních hrdinek, kde jsou muži odsunuti na druhou kolej a dělají tzv. křoví.

V úvodu knihy se dozvídáme, že hlavní hrdince zbývají tři dny života nebo se to alespoň domnívá. Celý rok se proto pečlivě připravovala na vraha, kterého ochotně její přítelkyně pustily do domu, kde je zabil bez zanechání stop a ještě po době dokonale uklidil, policie nikdy vraha nevypátrala a protože Charlene čeká, že i ona sama umře, obrací se na detektiva D.D. Warrenovou a žádá jí až najdou její tělo, aby zjistili, kdo je vrah. 

Příběh je zajímavý, protože s podobnou myšlenkou se nesetkáváte denně a nemáte nejmenší problém se do knihy začíst.. Autorka se rozhodla do příběhu vložit dost závažný problém, kterým je pedofilie, dokonce se dozvíme i něco z práce operátorů tísňové linky. V tomhle Lisa Gardner byla víc jak pečlivá, což musím říct je mi hodně sympatické. Příběh Charlene Vás nutí otáčet jednu stránku za druhou, s každou stránkou odhalujete tajemství minulosti nebo něco z policejní práce, která v případě pedofilie není nijak jednoduchá. Tohle všechno na knize musím ocenit, protože kniha Vás pohltí a ze čtení se stává posedlost, protože přece musíte zjistit, jestli Charlene zemře nebo ne, jestli to není jen její fantazie, že si pro ní přijde vrah nebo jestli má společného něco s vraždami pedofilů. Všechny tyhle otázky si během čtení budete klást a samozřejmě odpovědi dostanete až na samotném konci, což v případě detektivního thrilleru není nijak neobvyklé. 

Čím víc se čtenář blíží ke konci, tím víc se těší a proto musím říct, že mě osobně závěr zkalamal, nešlo o to, že to bylo průhledné nebo, že se to dalo odhadnout, ale přišlo mi to hrozně odfláknuté, na to kolik snahy a úsilí bylo cítit při čtení knihy, tolik detailů, které čtenářům Lisa Garner naservírovala, tak mi přišlo, že konec si zasloužil víc než jednu kapitolu a poslední kapitola do života D.D. Warrenové mi přišla víc, jak laciná a zcela zbytečná. Tohle mě hodně zklamalo. 

Lisa Gardner není žádný nováček a protože už napsala celou řadu podobných knih i zde se setkáváme, i když trochu okrajověs  postavami z jejích předešlých knih, což ocení čtenáři, kteří od ní někdy už něco četli. 

Každý jednou musí zemřít.  Buď statečný.

184740_big

Hodnocení: 4/5

www.databazeknih.cz/knihy/chyt-me-166294

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře