Stopař vs. Stopař

14. leden 2015 | 22.38 |

FotorCreated

THE HITCHER (1986)

Mladík Jim se vydává do San Diego, jednou v deštivé noci Jim zastaví stopaři, který se mu představí jako John Ryder, myslí si jak mu společnost alespoň trochu ukrátí dlouhou cestu, jenže brzy zjistí, že Johna Rydera si do auta pouštět neměl. Poté co mu Ryder vyhrožuje smrtí se Jimovi povede ho vyhodit z auta, ale jeho radost brzy skončí protože stopař - maniak se jen tak nevzdá.

Americký thriller Stopař z roku 1986 si najde své fanoušky i dnes, věřím tomu, protože já sama se mezi ně řadím. Stále tvrdím, že většina dobrých filmů se zrodila právě okolo tohoto roku, ostatně Stopař je toho dalším důkazem. Originál jsem viděla nedávno, vlastně včera, ale s remakem jsem se setkala při jeho vydání a sem tam si ho ráda pustím a tak to hodnocení bylo o to horší, vím, že se budu opakovat, ale to srovnávání je prostě neúprosné a nevyhnete se mu. 

the-hitcher-jennifer-jason-lei

Jen co skončí úvodní titulky seznamujeme se s mladíkem Jimem, který zastavuje "stopaři" a tak nečekejte žádnou půl hodinu nudy, protože John Ryder rozjíždí své vražedné choutky během pár minut, což přiznávám mě docela překvapilo, ale v tom dobrém slova smyslu. Akční road thriller při kterém se absolutně nedá odhadnout, co se stane dál, tedy pokud jste jako první neviděli remake z roku 2007. Tím nechci říct, že jsem si to neužila, protože opravdu užila, hltala jsem každou nabízenou minutu a John Ryder se svým kouzlem šílence patří mezi ty prvotřídní záporáky, které si spíše oblíbíte než je budete nenávidět. Stopáž je přiměřená a docela dost mě zaskočilo, že se tam našlo opravdu hodně málo prostoru pro nudu, scénář sice nebyl dokonalý, dost mě zaráželo především to, jak se nepozorovaně John Ryder objevoval, byl jak duch, který po sobě zanechává pouze mrtvé než-li nějaké stopy, prostě najednou z ničeho nic se Ryder objeví nebo připraví hrdinovi další nesnáze ať už v podobě prstu u oběda nebo řadu mrtvol, to asi jediné můžu označit za takovou tu menší vadu na kráse. O blbosti postav ze zde nebudu příliš rozepisovat, protože hlavní hrdina Jim se choval poměrně logicky a mezi největší trapáky bych označila buranské policisty, kteří patří mezi totální ignoranty. 

Samozřejmě většina závisí na volbě záporáka a protože John Ryder je prvnotřídní záporák zaslouží si i tu správnou tvář a tou je Rutger Hauer, který má s podobnými typy velké zkušenosti a i tady předvádí dokonalý výkon.

Další věc, která se mi v tomhle filmu líbí je to, že vlastně pořádně divák nezjistí, kdo John Ryder vlastně je, proč dělá to, co dělá a tak je obehnán tajemstvím, které umocňuje jeho postavu. 

Stopař má to, co má správný thriller mít. Od začátku do konce má nohu na plynu, co k tomu víc dodat. Byla to výborná i když dost vražedná maniakální jízda u které se nudit určitě nebudete. 

Mé hodnocení: 8/10 

THE HITCHER (2007)

Jim a Grace se vydávájí na cestu za dobrodružstvím, Grace se těší až svého přítele představí svým kamarádkám se kterými se mají setkat, cesta utíká rychle a v pořádku, do té doby, než do auta vezmou stopaře, který má jisté nutkání, to nutnání je zabíjet a tak Jim a Grace musí bojovat o vlastní život a doufat, že jim John Ryder dá pokoj, ale jak se zdá, Ryder se jen tak nevzdá. 

Režisér Dave Meyers se rozhodl oživit stopaře Johna Rydera, který v roce 1986 brázdil silnice a vraždil na potkání. Meyers, který měl doposud zkušenosti především s hudebními klipy na příběh zkouší jít trochu jinou cestou, a to tak,  že tu máme dva hlavní hrdiny, ale jinak je Stopař ve skoro stejném kabátě. Jestli mu to sluší víc, to je zásadní otázka!

007HIT_Zachary_Knighton_028

V tomto filmu nečekejte zábavu hned, máme tu totiž mladý pár, který se vydává na cestu a tak nás zabaví nebo spíš unudí do té doby než se na scéně objeví John Ryder, pak se totiž rozjíždí ta správná podívaná, která někdy diváka dokáže překvapit a to mile a někdy zase tak mile ne. Žádná velká bomba film není, objevil se sice v roce 2007 a tak má oproti svému předchůdci jisté výhody v tom akčním provedení, přesto se mu tak docela nepovedlo akčně diváka upoutat, najde se tam pár dobrých scén, které mají něco do sebe, ale není to úplně ono. Herecky na tom film není vůbec špatně, Sophia Bush mi do role sedla a pro mě nebyla žádnou novou tvářičkou, protože jí znám se seriálu One Tree Hill, proto přiznávám, že ona byla hlavním důvodem, proč jsem si film pustila, když se u nás objevil. Velkou pozornost si samozřejmě zaslouží hlavní psychopat, tentokrát mu propůjčil tvář Sean Bean a když jsem film viděla poprvé musím říct, že on byl velké plus Stopaře, teď po shlédnutí originálu bych horko-těžko mohla říct který John Ryder byl lepší a ani nad tím nechci příliš bádat, každý měl něco do sebe, jeden měl něco, co ten druhý neměl a zase naopak. 

Scénář tohoto filmu chtěl vylepšit, to je věc zcela jistá, je tam totiž spousta míst, která si zasloužila daleko větší pozornost. A vůbec se nebojím říct, kdyby Johna Rydera nehrál Sean Bean, tak by na tom film byl o dost hůř i přesto, že dost věrně kopíruje originál. Hudba mi v tomhle filmu přišla podstatně lepší a tak jedno plus navíc si určitě zaslouží. Tento remake nepovažuji za úplnou ztrátu času, což dokazuje mé hodnocení. 

Mé hodnocení: 7/10

Sečteno, podtrženo ORIGINAL vs. REMAKE

Opět vyhrává originální snímek, tedy Stopař (Hitcher) z roku 1986. Mělo to náboj, člověk se u toho nenudil a jeden hlavní hrdina spolu s vyšinutou myslí zvanou John Ryder dokázali zaujmout od první chvíle až do konce, oproti tomu remake z roku 2007 divákům mohl sice nabídnout dvě hlavní postavy, ale ani jedna se tak úplně nedokázala vyrovnat Jimovi z originálu, který to po většinu stopáže táhl sám až na několik málo posledních minut mu dělala společnost slečna z bistra. Nejsložitější je říct, který John Ryder byl lepší a tak se do toho ani pouštět raději nebudu. 

uhuhu

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře