Temnou chodbou

16. leden 2015 | 16.39 |

 KNIŽNÍ TIP # 19

Lois Duncan v roce 1974 vydala knihu s názvem Temnou chodbou u nás byla kniha publikována v roce 2013. 

Kit je mladá šestnáctiletá dívka, která se na cestě do internátní školy, ze začátku se do ní těšila, ale poté co nepřijali její kamarádku, Kit se zhroutil svět. Její máma si našla nového muže, které si vzala a se kterým se chystá na svatební cestu kolem světa. Kit dorazí do Blackwoodu jako první z dívek už při příjezdu a pociťuje, že s místem není něco v pořádku. Druhý den přijíždí další dívky, ale s překvapením zjišťují, že jsou pouze čtyři. Všechno začíná být čím dál podivnější poté co se u dívek začne projevovat talent, který nikdy předtím neměly. 

Kit je mladá dívka, které se nechce do internátní školy z mnoha důvodů, ze začátku působí jako typický teenager, který si neustále stěžuje a chce dokázat,  že je už dospělá. Příjezd do Blackwoodu, tedy sídla, které je tajemné a má i svou temnou historii díky které se mu obyvatelé vesnice vyhýbají. Tři učitelé na tak velkou školu už to v Kit vyvolává pochybnosti, které sílí s příjezdem dalších děvčat, které jsou pouze tři. Co skrývají temné prostory budovy a co plánuje majitelka školy...

Kniha s názvem Temnou chodbou mě přilákala především kvůli své obálce, která působí hodně tajemně. Příběh je směsicí několika žánrů, i když většina lidí ho označuje za horor, já osobně bych knihu hororem nenazývala, protože na to tam nebyl dostatek hororových prvků. Řekla bych, že kniha je určena spíše mladších čtenářům, kteří jsou stejně staří jako hlavní hrdinka, tedy čtenáři okolo šestnáctého roku, ovšem to neznamená, že nenadchne i starší čtenáře. Kniha je poměrně hubená, má okolo 180 stran a má tu moc, že jí přečtete jedním dechem, v mém případě to bylo čtení na dva dechy, protože jsem to četla dva večery, ale nemění to nic na faktu, že kniha se opravdu velmi dobře čte, až jsem byla zaskočená. Autorka se rozhodla využít Blackwoodské sídlo i trochu jinak, samozřejmě sídlo má svou historii o které se dozvídáme, ale hlavní myšlenka příběhu je někde jinde, a říkám na rovinu, že tahle myšlenka je hodně originální, neobvyklá a velmi zajímavá, přesto si troufám tvrdit, že Lois Duncan se nakonec v té myšlence ztratila a přišlo mi, že onen smysl se v průběhu čtení vytrácel, což mi přijde jako velká škoda.

S krátkou délkou, kterou nabízí kniha přichází i řada mínusů, protože si myslím, že kdyby kniha byla delší mohla mít právě daleko lepší vyústění oné zápletky, stejně jako to, že se čtenář mohl seznámit s postavami trochu víc. Příkladem toho je madam Duretová, která si dle mého názoru zasloužila daleko větší pozornost ať už, co se týče její minulosti. Kniha pak nepůsobí ani tak jako klasický román, ale spíše připomíná povídku, což mě přivádí k opakování mých slov, že je to škoda. Z hlavní nesympatické hrdinky (soudě podle prvních několika stránek) se stává příjemná dívka, která si sympatie dokáže získat a především si je i udržet a ona je vlastně jedinou postavou, která dostala větší prostor. Věřím, že se najde mnoho čtenářů, kteří se závěrem nejsou spokojeni, ale já mezi ně nepatřím, pro mě to byl přesně takový konec, jaký si příběh zasloužil. Kniha to byla vcelku dobrá, kdyby ovšem byla dotažená a nezahodila výbornou myšlenku. 

Autorka Lois Duncan napsala celou řadu knih včetně autobiografie Kdo zabil mou dceru? Kde se sama autorka snaží dopátrat vraha své dcery. Mezi její další knihy patří Vím, co jsi udělala loni v létě,  podle které byl i natočen americký horor Tajemství loňského léta. Proč se zmiňuji o filmové tvorbě, protože jsem se dočetla, že se dočkáme i zfilmování této knihy. Filmová práva získala Stephenie Meyer, kterou znají čtenáři Stmívání. Při dalším hledním jsem bližší informace bohužel neobjevila. Trailer, herecké obsazení, nic z toho, tak snad projekt nebyl zrušen.Uvidíme....

185673_big

Hodnocení: 3/5

www.databazeknih.cz/knihy/temnou-chodbou-161390

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře