Tři dny s Bunkrem smrti

13. únor 2015 | 23.56 |
› 

iuizuizuziuz

Proč nevyužít třídílné série a neudělat z toho tři dny s...

Bunkr smrti se poprvé objevil v roce 2007, o pět let později vzniklo pokračování s podnázvem Black Sun a posléze tedy v roce 2013 vzniklo třetí pokračování , které nese název Outpost: Rise of the Spetsnaz. První dva díly režíroval ten stejný režisér, Steve Barker. 

OUTPOST (2007)

Nebezpečné mise patří mezi denní chléb vojáků. Skupinu žoldáků si najímá inženýr Hunt, který se chce vydat do starého bunkru na území nikoho. Skupinu žoldáků vede bývalý mariňák DC,  který si pro misi vybral vojáky, kteří vpadnou do opuštěného bunkru, kde naleznou jednoho přeživšího a řadu mrtvol a jak se brzy ukáže bunkr není tak opuštění jak se zdá, ukáže se totiž, že na místě nacisté prováděli různé pokusy na svých vojácích.

Když jsem kdysi viděla film v televizi byla jsem velmi příjemně překvapená tím, jak si mě film získal, protože upřímně jsem to vůbec nečekala, teď po letech jsem se k němu vrátila velmi ráda a můj názor se vlastně vůbec nezměnil, což mě velmi těší.

n69275b2d3eb9b280010c885bcc894První čeho si divák musí všimnout je vizuál filmu, tedy kamera, která se mě osobně líbila a dle mého se tam prostě hodila. Bunkr smrti neměl příliš velký rozpočet a takže někde se to odrazilo, ale jsem spíš mile překvapená, protože tady by se dalo říct, za málo peněz hodně muziky. Nebylo tu nic přehnaného a působilo to vkusně, když to tak řeknu. Milovnící Mrtvého sněhu by možná nesouhlasili, i když já sama mezi ně patřím, tady nečekejte žádný černý humor, tady se jede na hororový efekt, který se místy i zadaří. Příběh nemá perfektní scénář, to bych tvrdit ani nemohla, ale rozhodně mu nechybí snaha, protože z ničeho dokáže nastolit perfektní atmosféru kterou obohatí neznámé tváře a řekla bych dost slušná hudba, především ta Beethovena devátá, Molto vivace, která se vám dostane až pod kůži. 

Téma je prosté, náckové na kterých se kdysi dělali experimenty, ano možná si řeknete, to už tady bylo a jistě budete mít pravdu, ale tenhle snímek to bere víc jak vážně. Dokumentaristé a historikové budou namítat, že tam je plno nepřesností apod. já sama nemám téměř žádné povědomí o kvantové teorii pole ani o Projektu Rainbow (Philadelpský experiment) a tak jsem mohla pouze nasávat atmosféru a užívat si pohled na mého dnes už miláčka Raye Stevensona, kterého jsem si právě tady všimla před lety poprvé.

Bunkr smrti není kdovíjaké filmařské dílo, má celou řadu chyb, ale má i své plusy ať už již zmiňovanou atmosféru, přijatelné herecké výkony, ale jistě potěší i příznivce akčního žánru, což je řekněme si upřímně příjemná kombinace, střílečka -žoldáci-náckové. 

Hodnocení: 7/10 

OUTPOST: BLACK SUN (2012)

Mladá Lena se vydává po stopách válečných zločinců, kteří stojí za smrtí jejího otce, díky své výpravě poznává bývalého generála SS, který posléze umírá, tím její cesta ovšem nekončí, hledá totiž nacistického vědce Klausnera, který pracuje na extrémním projektu, který pro lidstvo znamená záhubu - nacističtí vojáci ožívají a stávají se nezničitelními, na pomoc je přivolána skupina vojáků, kteří se musejé vydat do bunkru ve kterém to všechno začalo. 

Druhý díl s názvem Outpost: Black Sun vznikl o čtyři roky později po svém předchůdci. Režisérem snímku je opět Steve Barker, který se rozhodl navrátit svým nacistickým vojákům život, jen jim dal daleko víc prostoru, ale využili ho?

21

Druhý díl navazuje přesně tam, kde první skončil tedy s tím rozdílem, že tady jsou jiní hlavní hrdinové. Po událostech z prvního dílu je svět v ohrožení, protože zombie náckové dělají to, co jim je vlastní - zabíjí ve velkém. Děj druhého díle vypráví o mladé ženě, která se snaží zabít jednoho z SS, který se podílel na smrti jejího otce, po cestě se setkává se svým známým Wallace a skupinou vojáků, kteří mají zastavit zombie, které pustoší svět. 

Kdyby se snímek nejmenoval Outpost (Bunkr smrti), tak by mě nenapadlo, že jde o nějaké pokračování. Příběh už sice není v bunkru, což se dá pochopit, protože kdo by se chtěl dívat na další díl, který bude úplně ve stejném duchu a líbí se mi, že Black Sun navazuje na první díl, ale to je bohužel tak nějak všechno, co dokážu na fillmu ocenit. Příběh je celkem prostý s tím problém ani nemám, ale nemělo to žádnou atmosféru, opět se budu opakovat, ale co se to s dnešními horory děje? Kam se poděla temná atmosféra, která diváka přiková k židli, která mu nedovolí se strachy hnout nebo jít po tmě na záchod, takovým filmům prostě už odzvonilo!!! Takže kdybych měla ohodnit atmosféru číslem 1-5 (hodnocení jako ve škole), tak by to bylo zaručeně za pět, protože tady nebylo nic čeho by se měl divák bát ani ti náckové nebyli strašidelní, masky nestály za nic. Ano, malý odkaz na první díl tu byl, malá hudební vsuvka od Beethovena. 

Kameru, kterou jsem obdivovala v prvním Bunkru tady nenajdete, protože druhý díl dostal daleko větší rozpočet, ale nějak tam ty peníze nevidím ať se snažím, jak chci. Hlavní hrdinka je sympaťanda stejně jako její kamarád Wallece, žádné velké známé tváře, ale žádní velcí herci nebyli ani v jedničce, ale o tom to není. Steve Barker se při natáčení bouchl zřejmě do hlavy, protože tohle nemohl myslet vážně, horší je, že to není ani hororové ani vtipné. Žádné potoky krve nečekejte, protože když už na to dojde, tak to je mimo kameru. Druhé pokračování bych označila za zbytečné, i když to mělo dobrou myšlenku (pokračovat v ději svého předchůdce) nebyla absolutně využita, snímek působí lacině, i když laciný vůbec nebyl a nemá co nabídnout, tedy kromě zombie nácků, kteří jen pobíhají, vraždí a vydávají zvuky umírajících zvířat. Taky by to sneslo kratší stopáž. 

Hodnocení: 3/10 

OUTPOST: RISE OF THE SPETSNAZ (2013)

Roku 1945 zuří válka, sovětské komando se chystá přepadnout a zničit německý konvoj. Vše je připravené, němečtí vojáci jsou běhěm pár minut zlikvidováni a ruská jednotka kontroluje co je ve voze, jenže na místě se objevují další němečtí vojáci a tak se z komanda stává lovná zvěř. Někteří jsou zabiti na místě, jiné nacisti zajali a převezli do svých vědeckých laboratořích, kde se snaží vylepšit svou armádu podivnými experimenty. 

Třetí pokračování Outpost: Rise of the Spetsnaz vzniká rok po předchozím díle, debutujicí režisér Kieran Parker se rozhodl pokračovat ve vyprávění Outpostu, tentokráte jde o prequel. 

outpost-iii-rise-of-the-spetsnTřetí díl je prequel a tak se dostáváme do roku 1945, kdy probíhá válka a poprvé se jako diváci dostaneme do bunkru, který je v obležení nácků a jejich úchylných experimentů, nic nového jistě neprozrazuji, protože všechny díly se točí okolo experimentů. V tomto díle se setkáváme s ruským komandem, které se stává hlavním tahounem příběhu v bunkru se stávají pokusnými králíky se kterými to nevypadá vůbec dobře. 

Přiznávám bez okolků, že po katastrofálním druhém díle se mi do toho třetího vůbec nechtělo nakonec jsem se přemluvila a hned teď musím říct, že jsem ráda, že jsem to udělala, protože poslední tedy finální byl prostě nejlepší. 

Od první chvíle mě příběh pohltit už jen fakt, že se vrátila ta kamera, kterou jsem obdivovala v prvním díle. Není čas na nějakou nudu, příběh se rozjíždí a tahle divoká krvavá jízda končí až u výborných komiksových titulek. Režisér Kieran Parker pojal Outpost jinak než jeho předchůdce a udělal dobře, protože tohle pojetí mu opravdu sluší, i když o nějakém hororovém žánru se tady mluvit nedá, nazvala bych to spíš akční podívanou nebo spíš pořádný nářez. Další výhodou je, že příběh je odlehčen spoustou hlášek, což mi vyloženě sedlo. Přesto, že nejde čistě o horor, já byla velmi spokojená až překvapivě. Kieran nezapomněl opomenout ani Beethovena, ostatně tam se ta hudba zrodila a ty diváci, kteří viděli předchozí díly potěší i účast již dobře známé postavy, která svou malou přítomností jistě potěší.

Jistě mělo to nějaké ty mouchy a já jsem s hodnocením na vážkách, první díl měl to, co tomuhle chybělo a zase naopak, ale tak už to bývá, nic není dokonalé, ale přesto pokud se chystáte na podobný maraton jako já, tak Vám poradím, omrkněte první a třetí díl, ten druhý je totiž ztráta času!

Hodnocení: 7/10 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře