Chraň nás od zlého

1. březen 2015 | 23.17 |

573074757d94d25893506eff0f03d8

DELIVER US FROM EVIL (2014)

Newyorský policista Ralph Sarchie se dostává do střetu s ďáblem, i když to ještě neví. Sarchie se svým kolegou jsou přivoláni k případu týrané ženy, jak se ukazuje manžel - bývalý voják, který se vrátil s Afghanistánu se necítí po údálostech ve válce příliš dobře a začal mlátit svou ženu, Sarchie zjišuje, že skupina vojáků, kteří byli u jedné jednotky se chovají stejně a odkrývá tajemství, které je ďábelské. Při dalším případu se setkává s knězem Mendozou, který je i expertem na vymítání. Sarchieho rodina je v ohoržení a stejně tak kněz Mendoza a Sarchie, začíná boj o vlastní duši. 

Jeden z nejočekávanějších hororu roku 2014 byl natočen na motivy skutečných událostí. Ralph Sarchie je newyorský policista, který zažil několik setkání s ďáblem a prováděl několik vymítání, film vznikl na motivy knižní předlohy, kterou napsal sám policista. 

439782-original1-v59d6Policista Ralph Sarchie má manželku a malou dceru, obě trochu zanedbává především kvůli práci, protože zločin nikdy nespí. Dostává se k vyšetřování ženy, která se svým malým dítětem navštívila zoo a vhodila své dítě mezi tygry. Žena byla zadržena přesto policisty zarazilo její chování, které je víc jak podivné, díky tomu se Sarchie setkává s knězem, který mu zkříží cestu ještě mnohokrát. Podivné události, které se dějí očividně souvisí s dalším případem který Sarchie se svým kolegou vyšetřují. 

Deliver Us from Evil patřil k těm hororům na které jsem se velmi těšila a jistě jsem nebyla sama a důvod? Těch bylo několik. Prvním byl fakt, že film byl inspirován skutečnými událostmi a takové horory vždy přilákají větší množství diváků, ostatně proto se stal nejočekávanějším hororem roku 2014. Druhým důvodem byl Eric Bana, které jsem dosud v hororu neviděla a přiznám se byla jsem velmi zvědavá jak si s tím poradí. Jako milovník knih a filmů když jsem zjistila, že film vznikl dle knihy rozhodla jsem se jí přečíst a proto recenzuji film až teď, protože většinou si raději přečtu knihu a pak se podívám na film, to je už můj rituál. Kniha mě zklamala ( o tom se rozepíšu na konci tohoto článku). Proto jsem k filmu přistupovala s lehkou nedůvěrou. Deliver Us from Evil má jako horor určitě co nabídnout o tom žádná, má skvělou atmosféru kterou musí ocenit každý milovník hororu, vypráví jeden příběh ve kterém se děje víc událostí najednou, ale všechny jsou součástí jednoho příběhu.

Ano, filmy o posednutí a exorcismu tady byly mnohokrát, žádného Vymítače ďábla nečekejte, protože ten je jen jeden a vždycky bude patřit mezi špičky tohoto žánru, ale tenhle film rozhodně nezatracuji, atmosféra byla opravdu špičková i když těch lekaček tam bylo málo a když se tam nějaká objevila, tak byla dost předvídatelná. Režisér Scott Derrickson není žádným nováčkem v hororovém žánru, má na svědomí Sinistera nebo The Exoricism of Emily Rose (V moci ďábla), oba filmy já sama řadím mezi to nejlepší, co mohlo hororový žánr potkat, protože oba filmy jsou temné, strašidelné, překvapivé a dostanou se Vám pod kůži, proto je pro mě Deliver Us from Evil malým zklamáním. Trošku komické mi přišlo, že lidé posednutí ďáblem si prozpěvují písně kapely The Doors nebo abych byla přesná odříkávají texty písní této kapely,  tedy alespoň v tomhle filmu tomu tak je, což mi přišlo docela nevkusné a absolutně jsem nepochopila smysl. 

DELIVER-US-FROM-EVIL-watermarkEric Bana si s postavou poradil opravdu skvěle a s knězem, kterého hraje Édgar Ramírez tvoří výborný tým, což považuji za velké plus. Přece jen sledovat skoro dvě hodiny dva sympaáky je daleko příjemnější než sledovat otravnou dvojici vyšetřovatelů, kteří Vám lezou na nervy, což jak se ukázalo se tady nekoná. Kněz Mendoza je velký sympaák ze kterého vlhnou kalhotky každé ženě i těm, které se zaslíbily Bohu. Kvůli němu bych snad začala chodit do kostela :D

Konečnou scénu s vymítáním dle mého názoru Scott Derrickson trošku přehnal, ale celkově se horor v kombinací s thrillerem rozhodně povedl i když ta první polovina mi přišla o něco zajímavější než ta druhá. 

Sečteno a podtrženo snímek nepatří mezi ty špatné horory, jen v mých očích klesl snad protože jsem od něj očekávala trochu víc, přesto nešlo o takové zkalmání, které mi připravil horor, který se tady objeví v příštích několika dnech. 

1906576

A teď začnu s knihou...

Když jsem zjistila, že je film na motivy knihy, logicky jsem si jí musela pořídit obzvláště pokud jde o můj oblíbený žánr, tedy horor. 

Kniha se liší v tom, že ona nevypráví pouze jeden příběh, ale je to soubor několika povídek, údajně založených na skutečných událostech, které vypráví policista Ralph Sarchie, který se přidává ke společnosti s názvem Tajemno, v této skupině patří především knězi, jeptišky a démonologové mezi které patří Ed a Lorraine Warrenovi, které můžete znát z filmu The Conjuring (V zajetí démonů) nebo z mnoha skutečných příběhů mezi které patří tragédie v Amityville apod. 

Ralph Sarchie by měl zůstat u Tajemna nebo u policie, ale rozhodně by se neměl montovat do psaní knih, protože stále opakuje to samé, jedině víra v Ježíše nás spasí a podobné žvásty, které někdy docela hraničily s fanatismem, všechny příběhy jsou na jedno brdo, není tam nic zajímavého natož strašidelného, příběhy jsou si velmi podobné a kniha má velký problém a tím je udržet čtenářovu pozornost. Knihou jsem se prokousávala opravdu dlouho a až jsem si říkala, že to nikdy nedočtu, bylo to nekonečné. Jednoznačné zklamání, takže není divu, že se mi do filmu moc nechtělo, díkybohu film si šel svou vlastní cestou a nevyprávěl ani jeden ze zmiňovaných příběhů v knize a dokonce si vymysleli i kněze Mendozu, což je takový dobrý hollywoodský tah, který musím jednoznačně ocenit, protože jsem si jeho přítomnost ve filmu velmi užívala. 

Mé hodnocení:

7/10

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře