Zákeřná ebola

11. duben 2015 | 00.14 |

Knižní tip # 22

Richard Preston - ZÁKEŘNÁ EBOLA

Richard Preston se narodil roku 1954 v Cambridgem, vystudoval přírodní vědy na Princetonu, po dokončení studia začal publikovat věděcké články do časopisu New Yorker. V roce 1994 napsal Zákeřnou ebolu, která se po vydání stala bestsellerem, na motivy knihy vznikl i film. Mezi jeho tvorbu patří především knihy z oblasti vědy či literatury faktu.

Anotace:

Děvet z deseti obětí infikovaných virem ebola zemře tak rychle a za tak otřesných okolností, že to děsí i experty na smrtelné choroby. Objevil se v roce 1976 v Zairu (dnešní Demokratická republika Kongo) v devadesátých letech se rozšířil do několika dalších afrických zemí. A hrozba je zpět. Zákeřná ebola je první knihou, která se dotkla celé šíře problematiky vzácných smrtících virů. Popisuje události od zachycení výskytu eboly - zavede čtenáře do odlehlé jeskyně v džungli, do nemocnic a nemocničního personálu, které se s virem seznámí na vlastní kůži, čtenář nahlédne do příšně utajených laboratoří, kde vojenští mikrobiologové riskují své životy při studiu zabijáckých organizmů. 

ebola

Zákeřná ebola patří mezi literaturu faktu, protože vše co Richard Preston vypráví se skutečně stalo. Své vyprávění započne v roce 1980, kdy čtenáře seznamuje s mužem, který se vydal do jeskyně Kitum, kde se s největší pravděpodobností nakazil, muž který je pro příběh zásadní a základním kamenem umírá ukrutnou smrtí a vir, ktrerý nosil v těle se šíří dál. 

Literatura faktu nepatří k tématům které obvykle vyhledávám, ale když jsem objevila Zákeřnou ebolu rozhodla jsem se jí přečíst, téma to je zajímavé, obzvláště když se v nedávné době začala skutečně šířit skrt kontinenty a uvědomila jsem si, že vlastně o průběhu a celkové nemoci nevím nic a když se podívám kolem sebe a i na lékaře a vědce, kteří se objevují v knize, rozhodně nejsem sama, což je hodně smutné. Bála jsem se odborných výrazů, ale Richard Preston dokázal dokonale vyprávět příběh o děsivém viru Ebola bez obalu a hlavně tak, že čtenáře kniha chytne, přesto, že mnohdy dokáže svým podrobným popisem znechutit, jeho vyprávění je poutavé a opravdu by se kniha dala označit za thriller. Kniha má několik částí, kdy se seznamuje s novými postavami a s novými situacemi. 

img_400040_orig (1)Ať už jde o vyprávění z jeskyně Kitum či z nemocnic nebo snad z vědeckých pracovišť, každá kapitola je něčím zajímavá ať už hrůzou nahánějící nemoc, která se objeví následně pozabíjí masy lidí a pak zmizí jak pára nad hrncem neznámo kam. Odkud se vlastně vzala? Jak nemoc léčit? Všechny tyhle otázky a mnohé další pokládá Richard Preston se svou jednoznačně vynikající knihou, která si zaslouží pozornost. Knihu vlastním v elektronické podobě, ale musím říct, že kniha na mě udělala opravdu dojem a i když se může zdát, že Zákeřnou ebolu můžete přečíst jen jednou (To jsem si myslela já, když jsem si jí kupovala), ale po během čtení jsem změnila názor. Já se ke knize velmi ráda vrátím a tak není pochyb o tom, že si jí pořídím a bude dělat parádu v mé knihovně. A myslím, že nebudu jediná, kdo se k ní vrátí. Ano, je místy dost nechutná, je i pravdivá a o to je celý příběh zajímavější, děsivější přesto je napsán takovou formou, že si čtenáře dokáže omotat kolem prstu a vy jí hltáte a otáčíte jednu stránku za druhou. Když jsem si Zákeřenou ebolu kupovala ani ve snu by mě nenapadlo, že by se mi kniha mohla takhle dostat pod kůži, ale opravdu se tak stalo. Richard Preston nepatří mezi spisovatele, kteří chrlí jednu knihu za druhou, napsal pouze 3 knihy, již zmiňovanou Zákeřnou ebolu, Případ Kobra a Mikro, což je poslední kniha Michaela Crichtona, knihu Preston našel v jeho počítači, poté co Crichton zemřel a Preston to zpracoval do románu. Richard Preston je tedy příležitostný spisovatel, který umí podat vše srozumitelně a tak to pochopí i laik, za což ho musíte obdivovat. Na jeho další knihy si posvítím...

Hodnocení:

5/5

www.databazeknih.cz/knihy/zakerna-ebola-24303

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře