Miniaturista

13. duben 2015 | 20.38 |

Knižní tip # 23

Jessie Burton - MINIATURISTA

Jessie Burton se narodila roku 1982 na ve Velké Británii. Vystudovala hereckou školu Central School of Speech and Drama. Její první román Miniaturista získal cenu Waterstones Book of the Year. 

Anotace: 

Na podzim roku 1686 zaklepe osmnáctiletá Nella na sveře velkolepého domu v nebohatší čtvrti Amsterdamu. Přijíždí z venkova, aby se ujala role manželky vznešeného kupce Johannese Brandta, ale místo milujícího chotě jí přivítá jeho odměřená sestra Marin, černý sluha a prostořeká služebná. Když se Johannes vrátí z cest dá své manželce svatební dar, kterým je skříňková replika jejich domu. Nella si do domečku objedná předměty od miniaturity, ale poté se začnou dít podivné věci. Román Miniaturista zachycuje dramatické osudy rodiny Brandtových na pozadí Amsterodamu semnáctého století, kdy toto město patřilo k nejbohatším a nejvlivnějším centrům své doby.


2zNella se vydává do Amsterdamu aby se chopila role manželky, svého manžela viděla pouze jednou a to během svatby, přijíždí k domu, který patří teď jí a seznamuje se s obyvateli domu, což je sestra jejího manžela, která k Nelle není zrovna přívětivá a seznamuje se s služebnictvem. Opuštěná mladičká Nella v neznámém prostředí se upíná k tomu jedinému, co od svého manžela dostala - k skříňkové replice domu, který se snaží zařídit a tak do jejího života vstupuje miniaturista, který celé rodině změní život. 

Kniha začínající autorky Jessie Burton mě zaujala především svou obálkou, která se nedá přehlédnout. Jistě jste si všimli, že jsem spíše příznivce thrillerů a detektivek, co se týče knih, ale přece jen občas udělám vyjímku a Miniaturista je tou vyjímkou za kterou jsem moc ráda. Jedná se o historický román, který líčí osudy jedné bohaté rodiny v Amsterdamu, prostřednictvím hlavní hrdinky Nelly, která se ocitá v neznamém prostředí mezi neznámými lidmi.

Román Miniaturista má vše, co by taková kniha měla mít a přesto něco postrádá, kniha se čte více méně dobře, tedy až na ten začátek, který byl takový kostrbatý, ale nakonec jsem se začetla a když se tak stalo, bylo to příjemné počtení. Kniha je plná tajemství, která se odhlaují postupně a jakmile jsem došla do jisté fáze byla jsem víc jak překvapená. Historický román ze 17. století, je i odrazem i dnešní společnosti ať si to chceme připustit nebo ne! Opět nechci nic prozrazovat a tak si na to budete muset přijít sami, což je vlastně dobře. 

large-miniaturista

Ona celá kniha je zahalená tajemstvím, některá rozlousknete a jiná ne, pak už jen záleží na čtenáři, jak se k tomu postaví, jestli mu to bude vadit či ne. Je důležité řict, že Miniaturista není jen o Miniaturistovi, jak se na první pohled může zdát, román má totiž daleko větší hloubku. Ano, román není dokonalý a to především díky prvním několika kapitolám ve kterých se skoro nic neděje - vlastně děje seznamujeme se s hlavní hrdinkou a ostatními postavami, což je na jednu stranu dobře, ale přece jen to chtělo vyprávět poutavěji stejně jako tomu bylo ve zbytku knihy. Postavy jsou hodně zvláštní, je tu trochu od každého je to taková podivná rodinka, ale žádnou Addamsovu rodinu nečekejte:-) Podivná v tom dobrém slova smyslu, alespoň pro mě ano. Autorka se mi trefila do noty a jak stojí na zadní straně obálky -Opojné vyprávění plné napětí, které rozbuší srdce, to je pravdivé tvrzení, protože Miniaturista a vyprvávění Jessie Burton mě v klidu nenechalo. 

Miniaturista byl poměrně očekávanou knížkou a co jsem tak četla a slyšela většina čtenářů je zklamaná, já asi vždy budu patřit k těm lidem, kterým se líbí něco, co jiným ne a zase naopak, Miniaturista je toho toiž dalším důkazem. Jak jsem už říkala, ten začátek mohl být poutavější, přesto jsem byla spokojená, protože román Miniaturista je nadčasové dílo a možná nebude patřit k nezapomenutelným dílům literatury, což je docela škoda, ale mě dělá parádu v knihovně a já nelituju toho, že jsem si jí koupila ani toho, že jsem jí četla a rozhodně se k ní někdy s chutí vrátím. Nebýt toho začátku, tak bych byla spokojená mnohem víc. Dle mého si Jessie Burton zaslouží pozornost a já už teď vyhlížím její další knihu, které se snad dočkám..

Hodnocení:

4/5

www.databazeknih.cz/knihy/miniaturista-230819

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře