Příliš mnoho Kateřin

22. duben 2015 | 22.45 |

Knižní tip # 24

John Green - PŘÍLIŠ MNOHO KATEŘIN

John Green se narodil roku 1977 v Indianapolis. V roce 2001 John Green ze svým bratrem Hankam Greenem založili na Youtube, VlogBrothers, kde nahrává já osobní videa.  Jeho první román Hledání Aljašky získal v roce 2005 Printzovu cenu. Jeho román Hvězdy nám nepřály získaly obrovský úspěch jak u čtenářů tak u kritiků v roce 2012 byla kniha zařazena do žebříčku New York Times jako bestseller. Kniha se dočkala i svého filmového zpracování.

Anotace: 

Colin byl odjakživa velmi chytrý, mnozí ho nazývali zázračným dítětem, jenže Colin právě skočnil střední školu a rozešla se s ním jeho přítelkyně Kateřina vlastně už několikátá Kateřina a tak je Colin zničený a neví co dál, na pomoc mu přijde jeho přítel Hassan, který ho přemluví k malému výletu, kde by snad na Katřinu mohl zapomenout...

b4bfa07b-3101-491b-9079-8aec82Colin Singleton právě ukončil střední školu a také ukončil vztah s Kateřinou č. 19 nebo spíše Kateřina odkopla Colina stejně jako těch osmnáct dalších Kateřin, což Colinovi vrtá hlavou proč pokaždé dostává kopačky on? A protože už mu nezbylo nic jiného než jeho geniální mozek rozhodne se zapracovat na tzv. Teorému, který by mu měl vysvětlit, proč tomu tak je. Colinovo truchlení naruší jeho kamarád Hassan, který navrhne výlet, přece jen jsou prázdniny a Colin musí zapomenout na Kateřinu. Zastávka u hrobu arcivévody Františka Ferdinanda v jakési díře, dvěma přátelům připraví zábavu na prázdniny, protože se seznámí s místní dívkou Lindsay a jejími přáteli, a Colin se může pustit do svého matematického vzorce, který jak doufá mu přinese odpovědi. 

Dlouho očekáváná kniha od oblíbeného spisovatele Johna Greena je tady! Příznivci Johna Greena mějte se na pozoru, ano já patřím mezi příznivce Johna Greena jeho styl psaní je osobitý, najde se v něm každý a opravdu mě mrzí, že se mi jeho knížky nedostaly do ruky v době mého dospívání.

Nicméně teď si ho, ale dokážu vychutnat o to víc. Příliš mnoho Kateřin je typická Greenovská knížka, kterou by si jeho milovníci neměli nechat ujít, což se jistě ani nestane.

big_prilis-mnoho-katerin-gk0-2

Jak už jsem říkala, Příliš mnoho Kateřin je typická Greenovská kniha, která má mnoho společného s těmi předchozími a přesto je jiná. Příběh je jiný, není to ten druh příběhu na které jsme u Greenových knih zvyklí, protože tenhle je takový odlehčený příběh o hledání ovšem ani ne Aljašky ani Margo, ale o hledání odpověďí  a především hledání heuréky (ne toho seriálového města). Co se týče postav, tak u těch si přejete jedno - aby vystoupily ze stránek a vy jste s nimi mohli strávit třeba jen jediný den, tohle je jednoznačně Greenova specializace, dokáže vyobrazit postavu natolik živě, že věříte, že skutečně existuje. Příliš mnoho Kateřin se přesto liší a to především v, že vysvětlivky jsou pod čarou a tak mi chvilku trvalo, než jsem se s tím zžila, nakonec se povedlo a nakonec jsem byla ráda, že to tam bylo, protože se dozvíte spousty zajímavostí. 

Humor je nedílnou součástí každé knihy, kterou kdy John Green napsal, ale tady je ten humor ve větších dávkách, což knížce rozhodně sluší. Postavy hláškují jedna báseň a tak čtenáře nutí se jen přitrouble usmívat nad geniálními větami a citáty, kterých je kniha plná. 

Já na Johna Greena nedám dopustit, jeho Hvězdy nám nepřály mě dohnaly k tomuhle šílenství jménem Green. Příliš mnoho Kateřin se prostě liší od jeho ostatních knih a je rozhodně lepší než předchozí Papírová města. 

Přesto na prvním místě pro mě je jednoznačně Hledání Aljašky, knížka která mě dokázala rozesmát a i rozbrečet, kterou jsem dokázala přečíst za jediný večer. S knihou Příliš mnoho Kateřin jsem trávila víkend a rozhodně nebyl promarněný. V nějaké recenzi jsem narazila na to, jak autor článku píše jak vyráží za tatérem, no není divu, protože i tady se najde bezpočet vynikajících citátů, kterými se budete chtít ozdobit....začínám o tom sama vážně uvařivat :D

Hodnocení:

5/5

www.databazeknih.cz/knihy/prilis-mnoho-katerin-225961

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Příliš mnoho Kateřin coolna®pise.cz 14. 05. 2015 - 18:25
RE(2x): Příliš mnoho Kateřin movies-and-tvshows 15. 05. 2015 - 13:31