Smala Sussie (2003)

29. červen 2015 | 17.34 |

smala-sussie1

Smala Sussie (2003)

Erik se vrací do rodného města, kde chce navštívit svou mladší sestru Sussie, jenže jí nemůže najít, proto se začne ptát obyvatel malého městečka a posléze zjišťuje, že obyvatelé města se chovají podivně a jistě něco o jeho sestře ví. 

Režisérem i scénáristou filmu je švédský rodák Ulf Malmros , který pro českého diváka není příliš znám. V roce 2005 se dočkal ocenění Gulbagge Awards, což jsou národní švédské ceny za nejlepší režii u snímku Tjenare kungen (God Save the King). 

smalasussie_10641

Erik už měl dost maloměsta ze kterého pochází a tak se vydává do Stockholmu, aby dobyl svět. O pár let později se vrací navštívit svou milovanou sestřičku po které jako by se slehla zem. Obchází staré kamarády a ptá se po Sussie, ale nikdo neví kde je.  Erikovi začíná být divné chování obyvatel města a tak začne pátrat na vlastní pěst a zjistí, že jeho rodná vesnička je plná gangsterů.

SMALA SUSSIE je takovou poctou klasickým americkým gangsterkám jen v komediálním duchu a při sledování se nejednou zasmějete. 

sussie0

Švédsko už mnohokrát dokázalo, že filmy točit umí a vzhledem k hodnocení jaké film má, divák těžko může očekávat nekvalitní dílo.

Příběh diváka zavede do jedné vesničky ve Švédsku, kde bydlí snad samý podivín. Policista, který nic neřeší, majitelka videopůjčovny, která půjčuje na sekeru, ale přece jen né zadarmo, místní idiot, který je milovníkem filmů a proto sám filmy točí, muž který po operaci mozku přestal mluvit. Tahle pochybná skupinka ovšem není jediná, kdo tam žije. 

Ze začátku možná film působí trochu lacině, ale to se změní. Divákovi je servírována jedna hláška za druhou a spolu s několika dalšími odkazy právě na gangsterské klasiky divákovi Smala Sussie slibuje zábavu. Upřímně tyhle idioti dokáží diváka udržet v napětí a především pobavit. Ve filmu se najde celá řada nezapomenutelných scén u kterých se divák prostě pobavit musí. Zapomeňte na americké rádoby komedie, které se jen jako komedie tváří a jsou všechny na jedno brdo. 

Snímek není originální staví na jednoduchosti, protože to prostě funguje, dejte skupinu debilů do jednoho městečka, opatřete jim zbraně a dostanete komedii s černým humorem plnou nečekaných zvratů, která je neotřelá a má ten svůj skandinávský rukopis, který nelze přehlédnout.  Opravdu v jednoduchosti je krása, tady to platí dvojnásob. Začátek není žádná velká pecka a než se to rozjede chvilku trvá, ale stojí za to počkat. Konec mi přišel už malinko překombinovaný, ale to prostě k podobných filmům patří. Smala Sussie mě nalákala kvůli účasti švédského herce Michaela Nyqvista, kterého můžete znát z trilogie Millennium (Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohňem a Dívka, která kopla do vosího hnízda). Švédská herečka Tuva Novotny, která hraje Sussie, českého diváka jistě okouzlí nejen svým herectvím, či vzhledem, ale také příjmením, které získala po svém otci, který pochází z České republiky. 

"Nejsou tam žádný normální lidi? Už mám dost historek o těch idiotech z tvýho města!"

Smala Sussie není špičkovým filmem a rozhodně nepatří k tomu nejlepšímu, co kdy skandinávci natočili, ale ve srovnání s americkými komedii tenhle jasně vede. Je to vtipné, ujeté, debilní, ironické, neuvěřitelné a bláznivé. Přesto svá slabá místa to má, ale když se člověk baví, tak dokáže přivřít jedno oko a odpustit Malmrosovi ty nevyplněné mezery, tak snad to příště bude lepší.

HODNOCENÍ:

7/10

www.youtube.com/watch

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře