Zygmund Miloszewski - Zapletení

18. květen 2015 | 17.32 |

Knižní tip # 25

Zygmund Miloszewski - ZAPLETENÍ

Polský rodák Zygmund Miloszewski se narodil v roce 1976, je spisovatelem, redaktorem a reportérem. Jeho první kniha s názvem Intercom se na pultech polských knihkupectví objevila v roce 2005, jeho druhou knihou byl román pro mladší čtenáře The Adder Mountains. Jeho největší úspěch mu přinesla kniha Zapletení, což je první díl kriminílního románu, který vyšel u nás od nakladatelství Host a čtenáři se dočkali i dalšího dílu s názvem Zrnko pravdy.


warsava

Příběh začíná ve varšavském kostele, kde se pořádá zvláštní psychoterapeutické sezení které trvá několik dní, během něhož je jeden z účastníků zabit dosti drastickým způsobem. K případu je povolán státní zástupce Teodor Szacki, který pokrk byrokratických praktik a potácí se v manželství, které pokládá za stereotypní. Nový případ mu do cesty přivede mladou pohlednou novinářku, která by mu mohla zpříjemnit nudné manželství. Szackiho pátrání ho přivede k vraždě, která se stala před pádem komunismu, odhaluje tajemství, která by měla být zapomenuta. Kdo je vrahem? Někdo ze sezení nebo snad jde o někoho o kom se při sezení mluvilo? 

Knižní trh je obrovský, nabízí celou řadu zajímavé četby je jen na čtenáři jakou knihu vezme do ruky a které dá šanci. Polská tvorba nepatří k těm, kterým bych dávala šanci, vlastně si nevzpomínám, že bych kdy něco polského četla a dost možná za to může fakt, že polské výrobky obecně nejsou dobré, setkáváme se s tím dnes a denně, ale musím s radostí říct, že polská literatura se mezi nekvalitní skutečně neřadí, tedy alespoň co se týče Zygmunda Miloszewskiho. 

508

Kniha Zapletení je prvním dílem ze série se státním zástupcem, který je hlavní postavou celé knihy. Příběh, který čtenářům autor představuje je ze současného Polska, autor u každé nové kapitoly přidává poznatky z politického dění až po počasí, což je něco s čím se zase tak často v knihách nesetkáte, ale autor má svůj vlastní styl psaní, který ho dokonale odlišuje od jiných autorů se kterými jsem se dosud setkala. Příběh vraždy za podivných okolností čtenáře dokonale pohltí, ale postupně místo toho aby se napětí a vyšetřování stupňovalo, tak nějak spíš stagnuje a plyne pomalu, protože se autor snaží čtenáře seznámit především s hlavní postavou příběhu, nikoli s policistou, ale se státním zástupcem, který jak se ukazuje je v Polsku nedílnou součástí každého vyšetřování. 

Styl psaní není to jediné, co se odlišuje od jiných knih, protože i postava Teodora Szackiho nepatří mezi typické hrdiny thrillerů. Teodor je sympatický chlapík, který nemá žádné velké problémy v rodině, které by ho nutili navštěvovat hospodu, z jeho manželství se vytratila jiskra a sterotyp ho ubíjí, práce ho příliš neuspokojuje, ale dělá, co se dá, aby pochyby o své práci zadusil. Pomalu plynoucí případ, který se přesto stává čtivým, tedy pokud přistoupíte na autorovu hru.

Příběh nabízí celou řadu zajímavých témat ať už se jedná o konstelační terapie nebo o nahlédnutí do komunistické tajné služby. Případ to byl vskutku zapeklitý a velmi napínavý a závěr, no řekněme dost překvapující. Troufám si nazvat knihu Zapletení společenským románem s prvky dobré detektivky. 

Zigmund Miloszewski je dle mého autor, který si získá řadu čtenářů i u nás, samozřejmě až tehdy, co se o něm bude víc mluvit, protože ač já ráda navštěvuji všechny weby a blogy o knihách, ale dosud jsem se nesetkala s nikým, kdo by knihu četl a je to rozhodně škoda, protože by se o něm mluvit mělo, protože v detektivním a thrillerovém žánru si své místečko určitě najde. V Polsku Miloszewski patří k těm lepším autorům a jeho Zapletení se dočakali i filmového zpracování, soudě podle hodnocení to s filmem nedopadlo příliš dobře, ale je tomu tak vždy, jakmile je to souboj kniha vs. film, tak ve většině případech vyhrává právě knižní provedení. 

Druhé volné pokračování v němž se objevuje opět Theodor Szacki u nás už vyšlo pod názvem Zrnko pravdy (samozřejmě si ho nenechám ujít)

Hodnocení:

4/5

www.databazeknih.cz/knihy/zapleteni-72758

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře