Matthew Quick - Odpusťte mi, váš Leonard

16. srpen 2015 | 12.29 |

Knižní tip # 26

Matthew Quick - ODPUSŤTE MI, VÁŠ LEONARD

Matthew Quick se narodil roku 1973 ve Filadelfii. Vystudoval angloamerickou literaturu a začal se věnovat učení, ale rozhodl se splnit si svůj sen, což bylo psaní a v roce 2008 mu vyšla jeho první kniha The Silver Linnings Playbook u nás je román znám jako Terpaie láskou. Kniha se v roce 2012 dočkala své filmové podoby. Quick napsal další čtyři romány, ale u nás se letos teprve jeho druhá kniha s názvem Odpusťte mi, váš Leonard.

13YA

Leonard má zrovna narozeniny, nechystá se na klasickou narozeninovou oslavu, ale chystá se na něco úplně jiného - v batohu má nacistickou pistoli po dědečkovi, kterou se chystá použít k zabití svého bývalého nejlepšího kamaráda a pak chce zabít sebe, ale ještě předtím se chce rozloučit se čtyřmi lidmi na nichž mu záleží - sousedem Walterem, spolužákem Babakem, s učitelem na střední škole herr Silvermanem a s Lauren, což je dívka kterou miluje. Všechny je chce naposledy vidět a chce je obdarovat posledními dary.

Přiznávám, že já sama jsem Terapii láskou ani nečetla a ani neviděla, ale přesto mě anotace tohoto románu nalákala natolik, abych si knihu pořídila, i když jsem tak docela nevěděla do čeho jdu. 

Hlavního hrdinu Leonarda by mnozí označili za podivína, vymyká se normálu, není jako jeho vrstevníci, což z něj dělá terč. Netouží dostat lepší známky či se vetřít do přízně učitelů, chce si odbít svůj poslední den a skončit ze svým životem a životem jeho spolužáka. S každou kapitolou se čtenáři odkrývá malý střípek z rozbitého zrcadla, který poskládá až na samotném konci.

Sem tam narazí čtenář na dopis z budoucnosti, který se objevuje mezi kapitolami, při prvním se čtenář musí zamyslet nad tím, co má tohle znamenat! Na což samozřejmě přijde, jen tomu chce dát šanci a čas. Co vidím jako nevýhodu jsou poznámky pod čarou, protože to trochu odvádí pozornost od čtení samotného příběhu navíc těch poznámek je tam poměrně dost, nedávno jsem podobný styl měla možnost vidět v knize od Johna Greena, Příliš mnoho Kateřin, ale tam to nebylo v takovém měřítku. Na jednu stranu to odlišuje knihu a styl psaní od jiných, což se také počítá.

large

Hlavní hrdina Leonard je dle mého velmi zajímavá postava, kterou čtenářům Quick představil a v průběhu příběhu odhaluje jeho další stránky, pro někoho je možná Leonard otravný, ale já bych to s ním tak špatně neviděla. Leonard není zdaleka poslední zajímavou postavou, protože se tu objevuje i soused Walter se kterým Leonard sleduje filmy s Bogartem, který také stojí za zmínku a pak samozřejmě pan učitel herr Silverman, kterého má Leonard moc rád, který dle mého mohl dostat trochu víc prostoru, ale na jednu stranu je to příběh Leonarda, tak je logické, že další postavy jsou na druhé koleji.

Styl psaní v ich formě dodává příběhu tu správnou dávku autentičnosti stejně tak musí čtenář obdivovat samotné dílo. Román Matthewa Quicka je nutno brát smrtelně vážně. Jedná se o čtení pro mladší čtenáře...údajně, nevím jestli se to rozhoduje na základě toho, že hlavní hrdina je studentem střední školy či podle čeho, ale i když bych si přála, aby ho četli mladší děti, myslím, že to nebude jejich vyhledávaná četba, což je hrozná škoda. I když přiznávám, že to asi není kniha pro každého

Matthew Quick mi svým románem dokázal vyrazit dech, příběh je jedinečný, dojemný zábavný, krutý. Téma o kterém neslyšíte denně, i když byste měli. Quick si mě tímhle románem získal a jak je psáno na obálce "Takové knihy, jako je ta Quickova, jsou nutností. "

Myslím, že vybraný citát dokonale vystihuje podstatu knihy, kterou stojí za to si přečíst, protože si zaslouží pozornost, je totiž jediná svého druhu. Kniha Odpusťte mi, váš Leonard by se měla dočkat i svého filmového zpracování, kdy přesně a kdo se v něm objeví není jasné, přesto se mluví o tom, že by se měl ve filmu objevit jeden z nejobsazovanějších herců poslední doby, Channing Tatum a s největší pravděpodobností do role herr Silvermana. 

" You´re different. And  I´m different too. Different is good, but different is hard. Believe me, I´m know ."

Hodnocení:

4/5

www.databazeknih.cz/knihy/odpustte-mi-vas-leonard-229925

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Matthew Quick - Odpusťte mi, váš Leonard cesta do nitra 05. 06. 2015 - 12:48
RE(2x): Matthew Quick - Odpusťte mi, váš Leonard movies-and-tvshows 05. 06. 2015 - 19:42