Rick Riordan - Zloděj blesku

10. červen 2015 | 11.49 |
› 

Knižní série - PERCY JACKSON

FotorCreatedjjjjjjjjjjjjjjjjjj

#1 ZLODĚJ BLESKU

216b2a5618_93895180_o2

Anotace:

Bohové z Olympu se bouří! Dvanáctiletého kluka Percyho Jacksona čeká vyhazov ze školy a další trampoty na sebe nenechávají dlouho čekat. Najednou kolem něj začínají ožívat bytosti ze starých řeckých bájí. Z učitelky matematiky je rázem krvelačná příšera, z Percyho kamaráda se vyklube satyr a jeho otec je jeden z olympských bohů. Většina z nich má na Percyho spadeno, podezírají ho z krádeže blesku - mocné zbraně nejvyššího boha Dia. Percy a jeho přátelé mají jen 10 dní na to, aby blesk našli a vrátili, uklidnili náladu na Olympu a zabránili osudné válce bohů. K úspěchu výpravy ale nestačí jenom chytit pravého zloděje.

Bohové existují? To jako vážně...

Percy je mladík, který má problémy na každé škole a může za to jeho hyperaktivita a problémy se čtením, což jak se brzy ukáže má svůj vlastní důvod. Děti polobohů mají totiž právě tyhle problémy, ano čtete správně -  polobohů, což znamená, že jeden z rodičů je bůh a druhý je smrtelník, v případě Percyho rodičů je matka smrtelnice a otec je bůh moře - Poseidon. Jako by tahle informace nestačila Percy zjišťuje, že někdo ukradl mocnou zbraň - blesk a navíc to vypadá, že si bohové myslí, že ho ukradl právě Percy na popud svého otce. Protože je Percy v tomhle ohledu nováček dostává se do tábora ve kterém jsou pouze děti polobohů, kde se seznamuje s Annabeth, která je dcerou Athény a v táboře je už řadu let a tak si vezme na starosti Percyho, kterého se snaží zasvětit.

b97a05907d68642c946007bdcac204

Zasazená řeckých bájí do 21. století je očividně originální nápad, soudě podle úspěchu této série. Spousta lidí přirovnává Percyho Jacksona k Harrymu Pottrovi já tento názor nesdílím, protože těch podobností je tam dost málo. Rick Riordan píše opravdu hodně čtivě, protože to čtenáře dokáže vtáhnout do děje jedna báseň a čtenář se nenaděje a příběh o 400 stránkách je fuč a když říkám čtenáře, tak myslím všechny a to bez rozdílu věku,  i když je kniha určena spíše mladším čtenářům. Řecké báje jsou zajímavým lákadlem, protože upřímně do knih se pouští právě čtenáři, kteří mají řecké báje a mýty rádi.

Příběh je milý, vtipný, ale je z něj cítit to, že je to pro mladší čtenáře, neříkám, že je to špatně, to vůbec. Postavy jsou velmi dobře napsané, jsou to teenageři, kteří se v mnoha ohledech jako teenageři nechovají. Vlastnosti a povahové rysy jsou jasně dané jejich původu, přesně tak by to mělo být. Nenajde se tam postava, kterou byste si nezamilovali za což může právě autor knihy Rick Riordan.

Pouť Percyho, Annabeth a Grovera čtenáře vtáhne do děje raz dva. Jedná se o první díl série a tak bych ho nazvala seznamovacím jak pro Percyho, tak pro čtenáře. Zloděj blesku je překvapivým čtením, které je plné vtipných momentů a stejně tak je hodně akční.

Zloděj blesku jako film

Percy1

Fantasy příběh o Percym Jacksonovi zaujal i filmová studia a proto v roce 2010 vznikl film, který režíroval Chris Columbus, který je znám jako režisér prvních dvou dílů Harryho Pottera (Kámen mudrců, Tajemná komnata) či Táta v sukni nebo Sám doma. Filmová podoba není shodná s knihou, což nemůže nikoho ani příliš překvapit. 

Celkové hodnocení knihy:

První díl Percyho Jacksona: Zloděj blesku má co nabídnout o tom není potřeba pochybovat. Je to směsice všeho, nechybí tomu vtip, napětí ani akce. Milovníkům řecké mytologie bude plesat srdce a je jedno kolik Vám je, protože věřím, že si Percy, Annabeth a Grover čtenáře dokáží podmanit. Klidně bych dala 5, ale přece jen si nechávám ten jeden bodík, kdyby náhodou byl nějaký díl lepší v což doufám...

Hodnocení:

4/5

www.databazeknih.cz/knihy/percy-jackson-zlodej-blesku-24145

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře