Jonathan Tropper - Co by kdyby

3. červen 2015 | 13.45 |
› 

#3

Jonathan Tropper

CO BY KDYBY - This Is Where I Leave You

158036_big

Anotace:

Judd Foxman má dostatek dobrých důvodů, aby byl psychicky na dně. Vše začalo tím, že přistihl manželku se svým šéfem ve vlastní ložnici. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat: krach manželství, výpověď z práce, stěhování do podnájmu. Judd se celé dny buď topí v moři sebelítosti nebo propadá záchvatům zuřivého vzteku, když přijde zpráva, že mu zemřel otec. A jako by toho nebylo dost, otcovým posledním přáním bylo, aby se celá jeho rodina sešla a vespolek truchlila po sedm dní. Pro fungující rodinu by to možná bylo přirozené, ale pro nesourodou skupinu, kterou pojí jen příjmení je to pravý očistec. 

Každého někdy potká období, které nestojí za nic. Jedna katastrofa střídá druhou, neštěstí většinou chodí ve třech vlnách, to jistě dobře víte a to samé zakusí hlavní hrdina Judd, který během několika málo dní přijde o ženu - podváděla ho, o práci - jeho šéf spal s jeho manželkou a o otce, který podlehl nemoci. Zničený Judd se vydává na pohřeb, kde se má setkat se svou rodinou, což by se dalo označit další tragédii, jenže otec si pro čtyři sourozence připravil mnohem víc. Musejí společně strávit sedm dní v domě ve kterém vyrostli, jenže sedm dní pro nefungující rodinu je až dost, přesto se rozhodnou vydržet to, protože to bylo poslední přání jejich otce. Čekají je kruté časy.

6224935

Román se soustřeďuje především na rodinné vazby, které se tady dají nazvat problematické, v každé rodině je něco a tahle není výjimkou. Klasická početná americká rodinka o šesti lidech - čtyři sourozenci (Judd, Wendy, Phillipe a Paul), kteří spolu nedokážou vyjít. Což čtenáře přivádí k tomu, že příběh nabízí celou řadu vtipných a smutných momentů, přesně takových jaké nám připravuje sám život, myslím, že tohle dokázal Jonathan Tropper vystihnout dokonale, i když někdy to vyznívá tak trochu přehnaně.

Hlavní slovo v příběhu má Judd, který je vypravěčem, bezpochyby je sympaťák, ale i tak se najdou chvíle, kdy by zasloužil nakopnout do zadnice, aby přestal fňukat a litovat se. Postav je tam celá řada a je velká škoda, že místo sebelítosti hlavního hrdiny si čtenář neužije příběhy ostatních sourozenců, kteří by si trochu toho prostoru zasloužili daleko víc,  i když nejmladší Phillipe dostal větší šanci než jiní a rozhodně se to vyplatilo. Obyčejný příběh jedné neobyčejné rodiny je plný příběhů a momentů se kterými se každý jistě ztotožní a v tom je síla příběhu, přesto tomu něco chybělo. Jonathan Tropper není špatným spisovatelem jen se o něm tady příliš neví, je spousta propagovaných knih, ale knihy Jonathana Troppera mezi ně nepatří a nebýt toho, že jsem viděla stejnojmenný film, asi bych nikdy nezjistila, že je to na základě knižní předlohy, což je na jednu stranu škoda, sice nejde o kdovíjaký knižní trhák, ale působí hrozně sympaticky, i když je to možná tím, že je ze života. V dnešní době hodně málo narazíte na podobné příběhy, všude jsou to samé knihy na pokračování všeho druhu, od upírů po lovce stínů apod. Fantasy svět je všude kolem nás (v knižních či filmových podobách) a tak je hezké narazit na něco, co je plné životních mouder či ztrát, které k životu neodmyslitelně patří.

Kniha Co by kdyby je příjemnou změnou, přesto tomu chybělo něco víc, co by dokázalo čtenáře přikovat ke stránkám, protože buďme upřímní, hlavní hrdina je fňukal, kterého někdy budete zbožňovat a někdy zase nenávidět, což v tomhle případě není dobrá souhra.

Obálka knihy samotné je příliš fádní, přehlédnutelná a je naprosto obyčejná a řekněme si to upřímně první čeho si čtenář všímá je právě obálka, ale kdybych na Co by kdyby narazila v knihkupectví ani bych se za knihou neotočila, kdežto obálka v anglickém originále je nepřehlédnutelná, přesně taková jaká by být měla. Hraje všemi barvami a těžko jí přehlédnete.

Ještě na závěr si dovolím podotknout, že během května se tu objevila filmová recenze této knihy (movies-and-tvshows.pismenkuje.cz/437-co-by-kdyby.html) a při jejím čtení jste mohli zjistit, že film byl pro mne příjemným překvapením, což stále trvá a neříkám to často ba skoro nikdy, ale v tomhle případě byl film lepší než knížka, alespoň já to tak vidím. Nicméně doma jsem objevila knihu od Jonathana Troppera, Městečko Bush Falls, které dám určitě brzy šanci, protože styl psaní J. Troppera mi opravdu sedl a snad bude lépe vychytaná než Co by kdyby.

Hodnocení:

3/5

www.databazeknih.cz/knihy/co-by-kdyby-46723

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře