Dřív než půjdu spát (2014)

28. červen 2015 | 22.01 |
› 

Before-I-Go-To-Sleep-UK-Quad-P

Before I Go to Sleep (2014)

Christine při nehodě utrpěla zranění hlavy, od té doby trpí ztátou paměti. Ráno se budí s vědomím, že neví kdo je a večer usíná s tím, že druhý den si nebude ze svého života nic pamatovat. 

Dřív než půjdu spát je film, který vznikl na motivy stejnojmenné knižní předlohy, které vyšla v originále v roce 2011, kniha v cizině sklízela úspěch a tak bylo jen otázkou času než vznikne film, což se stalo v roce 2014 a v tom samém roce u nás byla vydána i kniha. Do filmu se pustil anglický režisér Rowan Joffe, který v roce 2010 natočil průměrný dramatický snímek Brighton Rock u nás je film znám pod názvem Černý chlapec. K snímku Dřív než půjdu spát napsal i scénář.

img53600375b438d

Christine (Nicole Kidman) se každé ráno budí s vědomím, že neví kdo je. Její manžel Ben (Colin Firth) jí každý den vysvětluje, co se jí stalo, i když se to pořádně neví. Christine našli u nedalekého letiště z rozbitou hlavou a nikdo nevěděl, kde se tam vzala. Vypráví jí o jejich společném životě. Jednou Christine zavolá muž, který se představí jako doktor Nash (Mark Strong) a který jí prozradí, že ve skříni má ukrytý fotoaparát na který si nahrává každý den to, co zjistí o svém životě ve snaze, že jí to pomůže si vzpomenout. Jedna nahrávka jí, ale varuje, že nemá věřit nikomu. 

Before I Go to Sleep je psychologickou hrou ve které Kidman tápe a divák trpí, protože zpracování je slabšího rázu.

before-i-go-to-sleep-movie-cli

Ztráta paměti je v tomhle případě hlavní myšlenkou filmu, Christine se probudí a neví kdo je, kde je, ani kdo je muž ležící vedle ní v posteli. Divák se tak ocitá ve stejné pozici jako Christine. Vzpomínky nás definují a Christine nemá jedinou vzpomínku tenhle pocit je samozřejmě frustrující a přesně tenhle pocit na diváka dýchá z příběhu, samozřejmě jen na začátku. Všechno plyne tak nějak hrozně pomalu a když už hlavní hrdinka začíná vzpomínat, tak to začíná být daleko zajímavější, což asi nemůže být žádným překvapením. Příběh nabízí celou řadu otázek na které dostáváme ve finále odpovědi. Dřív než půjdu spát měl nepochybně větší potenciál, ostatně knížka není vůbec špatná, přesto tady to napětí a ta psychologická hra jako by se během filmu vytrácela až z toho zbylo jen anglické drama ve kterém hraje průměrná Nicole Kidman, která působí jak ztracené štěně, přitom už ukázala, že snímek dokáže utáhnout sama jak tomu dokázala v hororu Ti druzí, ale její herectví jsem v roli Christine postrádala.

Příjemným zpestřením je herecké obsazení Marka Stronga a Colina Firtha, kteří sice spadli na druhou kolej, přesto si svůj prostor našli a dokázali své talenty obhájit na výbornou, přesto jejich účast byla velmi malá a je to poměrně škoda. Stejně jako je škoda zmařeného potenciálu filmu, který se potácí mezi několika žánry a jako by nevěděl čí vlastně je a kam patří stejně jak hlavní hrdinka.

        "Měla jsi nehodu. Poranila sis hlavu. Na některé věci si nemůžeš vzpomenout. Přes den si všechno pamatuješ a když se druhý den probudíš, je to pryč. "

Dřív než půjdu spát není úplně nejhorším filmem, jaký jsem kdy mohla vidět, ale toho srovnání s knihou se prostě nevyvaruju i kdybych chtěla. Nicole Kidman je skvělá herečka jen tady dle mého neukázala svůj herecký um, spíš v tom tak nějak proplouvala a ukazovala víc jak průměrný výkon. Pokud máte rádi psychologické thrillery, tak si jistě snímek nenecháte ujít, ale obávám se, že pro někoho kdo pravidelně sleduje tento žánr bude Dřív než půjde spát jen další nepříliš povedeným thrillerem, který se sice nepodobá jiným filmům, ale nedokáže obhájit svou myšlenku a podstatu příběhu. Je to velká smůla.

HODNOCENÍ:

5/10

www.youtube.com/watch

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře