Diane Setterfield - BELLMAN & BLACK

6. červenec 2015 | 17.22 |
› 

#4

Diane Setterfield

BELLMAN & BLACK 

18243288

Anotace:

Do života desetiletého Williama právě vstoupila smrt. Nezanechalo to na něm ale hlubští stopy, vždyť umřel jen obyčejný havran. Jenomže jak roky plynou, stíhá Williama jedna tragédie za druhou, až ho jednou vlastní zoufalství přivede na hřbitov, kde hodlá skoncovat ze životem. Cestu mu však zastoupí tajemný muž v černém, který se představí jako pan Black. Opilý William s panem Blackem uzavře zvláštní dohodu. Na důkaz toho, že na to William nezapomněl, otevře v centru Londýna obchod se smutečním zbožím, který pojmenuje Bellman & Black. A protože si viktoriánská Anglie zakládá na velmi pompézních rozloučeních, zástupy pozůstalých se jen hrnou a obchod vzkvétá. Nadání a podnikavý duch dláždí Williamovi cestu k úspěchu a on věří, že minulost konečně nechal za sebou. Jenomže havrani nikdy nezapomínají. 

Hlavního hrdinu Williama provází smrt od dětství, i když jeho prvním úmrtím bylo vidět zemřít havrana, kterého zabil svým prakem, který mu záviděli všichni jeho kamarádi. Když vyrostl, tak si na onoho havrana nevzpomněl a jeho život pokračoval dál, i když smrt onoho havrana je v příběhu velmi důležitým bodem. Jak William rostl začal se zajímat o tkalcovství a především obchod samotný. Tajemný pán se kterým o několik let později uzavírá tajemnou dohodu ho pozoroval už několik let a který mu změní život ať si to William Bellman uvědomuje nebo ne.


17571907

Hlavní postavou příběhu je William Bellman, kterého na každém kroku provází smrt.

Je tou nejdominantnější postavou příběhu, což je celkem logické pokud má být příběh o něm, ale když čtenář knihu dočte, pochopí že kniha není pouze o Bellmanovi a jeho smůle, chcete-li tomu tak říkat, ale že se v příběhu ukrývá něco mnohem většího.

Příběh plyne pomalu, Diane Setterfield líčí životní příběh jednoho mladíka. Od dětství až po dospělost a nebojí se používat podrobné popisování, které je v tomto případě na škodu. Myslím, že mnoho čtenářů nenajde zalíbení v popisování chodu továrny, ano je to zajímavé, ale chtělo to nastínit jen okrajově, ale nakonec se v tom čtenář patlá a většinou to dopadá tak, že knihu zaklapne a doufá, že podrobného popisování bude v další kapitole o něco méně. Autorka sem tam mezi příběh zasadí povídání o havranech, což mi na jednu stranu přišlo celkem zajímavé. Co vidím jako velkou nevýhodu, že se tam skákalo z jednoho roku do druhého a čtenář to pořádně ani nezjistil, takže pořádně nevěděl kolik vlastně hrdinovi je let, chtělo to alespoň malý nadpis u kapitol nebo něco v čem by se čtenář mohl lépe orientovat. Osobně si myslím, že knížka mohla mít o něco méně stránek, kdyby nedošlo právě na zmiňované zbytečné prodlužování a popisování. Co mě také zarazilo, jako kdyby autorka chtěla vyprávět jiný příběh a nakonec z toho vzniklo tohle, neříkám že to bylo špatné, ale očekávala jsem něco jiného. Přítomnost pana Blacka dle mého byla klíčová, ale on se objevil jen na pár stránkách, což mi přišlo docela škoda.

Co se týče postav, tak tam nevidím žádný problém, protože postava Bellmana má přesně to, co by správná románová postava mít měla, je obyčejný zároveň zajímavý a čtenáře zajímá, jak to s ním dopadne, což je samozřejmě podstatné, čtenářovi sympatie si jistě získá.

S autorkou knihy Diane Setterfield jsem se doposud nesetkala, i když vím o ještě jedné knize, kterou vydala a která je i u nás k dostání a tou je Třináctý příběh, kerý si mimochodem ráda přečtu, i přesto, že na mě román Bellman & Black neudělal takový dojem, jaký jsem očekávala. Nechci říkat, že je Diane Setterfield špatnou autorkou, to rozhodně ne, jen si myslím, že spousta čtenářů, kteří četli Bellmana & Blacka očekávali od příběhu něco úplně jiného a tak není divu, že většina z nich byla zklamaná včetně mě samotné. Příběh to není špatný jen tam chtělo přidat o kapku víc, toho tajemna protože to by příběhu sedlo spíš. 

Přiznávám bez okolků, že mě nalákala obálka knihy a někdy ten příběh té obálce prostě neodpovídá na to by žádný knihomol neměl nikdy zapomenout!Nehledě na to, že ta originální obálka vystihuje tu knihu daleko víc.

Hodnocení:

3/5

www.databazeknih.cz/knihy/bellman-black-225963

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře