Marrisa Meyer - CINDER

3. září 2015 | 00.19 |

Knižní tip # 27

Marrisa Meyer -  CINDER

Marrisa Meyer se narodila roku 1984 v Tacomě ve státě Washington. Vystudovala Pacific Lutheran University, kde studovala kreativní psaní. Pět let pracovala jako editorka. Její první vydanou knihou byla Cinder, která je první knihou ze série Měsíčních kronik. 

tumblr_m7b6kz3blF1qav9ywo1_128

Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za hříčku techniky, což znamená, že většina lidí je z ní znechucená stejně jako její macecha. Cinder je kyborg, což znamená, že vypadá jako člověk, ale některé její části jsou robotické v případě Cinder je to robotická noha. Být kyborg má i své výhody, což Cinder přivedlo k její práci, mladá dívka je mechanička a velmi úspěšná, a tak se do jejího života dostává princ Kai s prosbou, aby mu opravila jeho porouchaného androida. 

Zemi zužuje mor, který dostává její jedinou lidskou přítelkyni a sestru do ohrožení života a protože si její macecha myslí, že za tu může Cinder, rozhodne se věnovat její tělo k výzkumu, který by měl objevil lék na mor. Jenže výzkum odhalí něco docela jiného. 

Kniha Cinder nabízí příběh Popelky jen v trochu jiném kabátku a musím říct, že tohle netradiční pojetí Popelky se mi velmi líbilo. Na knihu Cinder jsem narazila náhodou už si ani nevzpomínám jak, přesto mě anotace nalákala natolik, abych si knihu pořídila, k mé vlastní smůle jsem si koupila jen první díl a po dočtení Cinder jsem měla chuť ihned začít číst druhý díl jenže smůla, doma nebyl!

Stejně jako u minulého knižního tipu i tady je hlavní hrdinka jakýmsi vyvrhelem společnosti a to zčásti protože je kyborg. Což je pro mnohé obyvatele něco navýsost odporného. Cinder je přesto obyčejná dívka, která utrpěla jakási zranění a lékaři jí zachránili tím, že z ní udělali kyborga. Klasický příběh Popelky zná snad úplně každý, jenže tady se zachovaly jen ty nezákladnější rysy.

398_Cinder_titulkaCinder je samozřejmě kladnou hrdinkou, kterou si čtenář musí zamilovat po několika málo stránkách, to prostě jinak nejde. Příběh čtenáře vtáhne do děje jedna báseň, ať už za pomoci samotné Cinder či sympatického prince Kaie nebo snad díky svému netradičnímu pojetí které je obohaceno o androidy a o další technické vymoženosti. V mnoha ohledech je kniha předvídatelná, ale někdy zase dokáže dokonale překvapit. Cinder považuji za velmi zajímavou postavu, protože krom těch typických Popelkovských vlastností má Cinder i pěknou dávku sarkasmu, což je něco s čím se v pohádkovém světě nesetkáte.

Zápletka je hodná obdivu, protože je opravdu neuvěřitelné, co někdo dokáže vymyslet a ještě navíc to funguje na výbornou, přiznávám bez mučení, že jsem od Cinder příliš nečekala i když jsem věděla, že je knižní série s velkým počtem fanoušků, ale přece jen jsem si říkala, že to spíš okouzlí ty mladší čtenáře, takže není divu, že mě Cinder překvapila a to velmi mile. Knihu jsem dokázala přečíst během dvou nocí a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Kniha je velmi čtivá, díky svému velmi originálnímu nápadu, který je velmi propracovaný do nejmenších detailů. Postav je tu celá řada a každá je něčím zajímavá v tomhle případě stojí za zmínku čtyři postavy - Cinder, princ Kai, doktor Erland a samozřejmě královna Levana, která v tomto případě ztvárňuje tu zápornou postavu a i když se všechno netočí okolo královny Levany, tak na mě udělala dojem, tohle bude bezpochyby vynikající záporák a už teď se nemůžu dočkat až se s ní znovu setkám.

Co se týče obálky, tak k té nemám žádné velké výhrady, originální obálka je velmi jednoduchá a fádní a v českém podání je zase příjemně modrá spolu se Cinder, kterou si představuji docela jinak, ale budiž na každé obálce ze série  Měsíční kroniky je vyobrazena ženská postava knihy.

Cinder dokáže uspokojit řadu čtenářů je to originální, nápadité, objevuje se tam celá řada zajímavých postav a co stojí za zmínku ještě je to, že příběh je rozdělen do několika knih a u každé nové knihy je úryvek z Popelky. Nicméně, co mi naopak vadí je paperbackové vydání. Osobně proti paperbackům vůbec nic nemám, ale myslím, že celá série by vypadala daleko lépe kdyby měla tvrdou vazbu. Pořád jsem váhala nad hodnocením, ale nakonec jsem se rozhodla pro plný počet, protože jsem tam nenašla nic, co by mi vadilo samozřejmě autorka nemůže za český přebal, tak nebylo co řešit. Není snad nutné říkat, jak moc se těším na další díl s názvem Scarlet. 

Upřímně se docela divím, že se Cinder ani další ženské hrdinky nedočkaly filmové podoby, protože by to mohlo být zajímavé, tak snad do budoucna.

" Celé schodiště dal natřít smůlou, a jak Popelka běžela ze schodů, levý střevíček jí uvízl na smůle."

Hodnocení:

5/5

www.databazeknih.cz/knihy/mesicni-kroniky-cinder-120756

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře