Vražda v Orient Expresu

1. říjen 2012 | 17.09 |
› 

AGATHA CHRISTIE - VRAŽDA V ORIENT EXPRESU

  fidxugioxdu

Opět se vracím se svým knižně-filmovým deníkem a opět jsem se zaměřila na knihu od Agathy Christie, Vražda v Orient Expresu a proč vlastně ne, tyhle knihy mám přečtené stejně jako filmy, které byly natočeny právě na základě této knihy.Jak už jsem říkala, Agatha byla a je královnou detektivek, nikdo nemůže překonat její vynikající díla, která nenechá nikoho klidným a dokáže čtenáře naprosto pohltit.

Děj knihy

Detektiv Hercule Poirot se kterým se nesetkáváme poprvé ani naposledy se vydává do Londýna Orient expresem, všechno vypadá hladce až do chvíle, kdy je jeden z cestujícíh zavražděn a protože Poirot nemá do čeho píchnout, díky závějím tak nezbývá než se chopit vyšetřování. Poirot přistupuje k vyšetřování velmi logicky a snaží se na vše přijít pomocí svých šedých buněk, které má extrémě vyvinuté a nebojí se je používat. V hledáčku se ocitá hned několik podezřelích.

Do jisté míry byla Christie inspirována skutečnýmu události, jako například únos mladého dítěte, který v té době otřásl zemí či její cesta Orient expresem, kdy na několik dní uvízla ve vlaku díky sněhu a tak jistou inspiraci zde evidentně vidíme.

Filmy

futgfigvid

Prvním snímkem je film Sidneyho Lumeta z roku 1974, který já osobně řadím mezi to nejlepší zpracování. Sidneyho Lumeta můžete znát například díky filmům (Ďáblův advokát, Soumrak nad Manhattanem a mezi ty nejnovější filmy třeba Než ďábel zjistí, že seš mrtvej). V hlavních rolích v téhle detektivce uvidíte například Alberta Finneyho v roli samotného detektiva Hercula Poirota nebo třeba Lauren Bacall v roli otravé paní Hubbardové či Seana Conneryho nebo Vannesu Redgrave, která si o pět let později zahrála samotnou Agathu Christie v jejím životopisném snímku s názvem Agatha a mnoho dalších hvězd, které byly a jsou filmové ikony.

murder-on-the-orient-express-2

Dalším snímkem je film z roku 2001, který se řadí mezi televizní filmy. V hlavních rolích jsme mohli vidět Alfreda Molinu v roli Poirota, což tak nějak nesedí už jen když o tom mluvím, musím se přiznat, tenhle snímek jsem neviděla a úpřímně si ani nemyslím, že by stál za vidění. Po Alfredovém boku jsme mohli vidět třeba Leslie Caron nebo Petera Strausse.

76chzbum

Dalším snímkem je film z roku 2010 tedy nejnovější vydání. Jedná se opět o televizní film. Režie snímku se chopil Philip Martin, který není příliš slavný a specializuje se spíče na televizní filmy. V hlavních rolích se objevuje Poirot v podání mého oblíbeného Davida Sucheta (jednoznačně nejlepší HP ). Mezi další herce patří Eileen Atkins, Hugh Bonneville (kterého můžete vidět v seriálu Panství Downton) a další. Musím říct, že jsem se na tenhle film těšila opravdu hodně a nakonec jsem byla tak nějak zklamaná, i když samozřejmě film vychází z knižní předlohy, ale nevím nebylo to prostě ono.

Hra

1285wmni6pwcjj4klu95i673

Knižní předloha Vražda v Orient expresu se stala i motivací pro počítačovou hru. Jedná se o adventuru, kde se pomocí detektiva Poirota snažíte vyřešit mnohé záhady, které ústí k vyřešení případu a tedy odhalení vraha.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře