You´re Not You (2014)

13. listopad 2015 | 00.08 |
› 

youre_not_you14

Dramatický příběh, který vznikl na motivy stejnojmenné knižní předlohy americké autorky Michelle Wildgen, která napsala celou řadu románů, bohužel ani jeden nebyl vydán u nás v ČR. Režisérem snímku je George C. Wolfe, který v roce v roce 2008 režíroval Noci v Rodanthe, film který vznikl na motivy knihy Nicholase Sparkse. 

V hlavních rolích se představí Hilary Swank, Emmy Rossum a Josh Duhamel.

10YOURENOTYOU-master675-v2

Kate (Hilary Swank) je šťastná mladá žena, která má všechno co kdy chtěla mít. Báječnou práci a milujícího manžela (Josh Duhamel), skvělé přátele, kteří jí podporují ve všem, jenže Kate diagnostikují ALS a tak je během roku nucená spoléhat se na pomoc svého manžela či ošetřovatelky. Na pohovor si pozve mladou vysokoškolačku Bec (Emmy Rossum), která tráví večery po barech a hledá sama sebe. Kate se rozhodne jí přijmout i přesto, že Bec nemá s ošetřováním žádné zkušenosti. Obě ženy jsou rozdílných povah, přesto k sobě velmi snadno najdou cestu a stanou se z nich přítelkyně na život a na smrt. 

Silný příběh, který dokáže chytit za srdce a který poukazuje na tragickou nemoc ALS

Pokud se divák rozhodne si pustit You´re Not You, tak je mu jasné, jak film dopadne, nejde tu o žadný klasický americký happyend ve stylu žili šťastně až do smrti, bohužel nežijeme v pohádkách a nemoc ALS nám to připomíná stále častěji. 


youre-not-you-coverUž dlouhou dobu jsem se chystala na tenhle film, vlastně od té doby co se objevil, ale pořád se mi do něj nechtělo, nakonec nadešel jeho čas a jsem ráda, že jsem ho viděla i přes to, že moc dobře víte, že budete potřebovat kapesník a možná ne jen jeden.

Po celou dobu si snímek drží dramatickou stránku, což je zcela logické, místy se tam díky jedné z postav objeví nějaký ten vtípek, který mnohé jistě urazí nebo se jich dotkne, ale mě to tam sedlo, není to pouze film o průběhu nemoci, ale spíše o tom, jak se dvě rozdílné ženy za nepříliš příjemných okolností seznámí a divák sleduje, jak se z nich stávají nejlepší přítelkyně v tom je ona síla příběhu. Dalším úkolem a cílem filmu je poukázat na nevyléčitelnou nemoc a její průběh, který není vůbec příjemný, ale bohužel takový je život. You´re Not You nejde nadlehčit, člověk by se měl zamyslet nad tím, co musí člověk s touto nemocí prožívat. 

Co ve filmu musím vyzdvihnout jsou i celkově vztahy ať už je to vztah manžel-manželka, přátelství a také vztah matka-dcera, protože ty jsou tohohle filmu nedílnou součástí a nejen toho filmu, skutečně věřím, že se najdou lidé, které vidíte právě tady, lidé kteří se k Vám obrátí zády když je nejvíc potřebujete a zajímá je jen to, zda jim hlavní hrdinka něco odkáže až zemře. Proto ten vztah mezi Kate a Bec člověk musí obdivovat. Po téhle stránce nemám filmů absolutně co vytknout. Závěrečná scéna je dechberoucí, otřesná a krásná zároveň.

Co se musí přičíst k dobru je i to herecké obsazení, protože Hilary Swank je vynikající herečka, to už vím dlouho, ale to co předvedla tady, to nelze slovy popsat, to samé v případě Emmy Rossum. Obě herečky předvádejí co v nich je a jiskří to mezi nimi a jsou vynikající. 

Když jsem tak prohlížela komentáře různých lidí k filmu, tak jsem se mnohokrát zarazila, lidé srovnávají tento film například s Nedotknutelnými či s nejnovějších snímkem Pořád jsem to já. Upřímně řikám, že ty lidi považuji za ignoranty, protože to, že mají společný invalidní vozík neznamená, že jde o to samé v každém snímku jde o něco jiného,  v jednom je muž ochrnutý v dalším hlavní hrdinka trpí Alzheimerem a v případě You´re Not You hlavní hrdinka trpí ALS, což je amyotrofická laterální skleróza. Tři různé filmy a tři různá onemocnění, takže to házet do jednoho pytle a srovnávat tyhle tři filmy prostě nejde a pokud to někdo dělá, tak je u mě prostě ignorant. 

You´re Not You je dojemný, silný příběh, který považuji za jeden z nejlepších za posledních x let. Jistě mezi své nejoblíbenější si ho nezařadím, protože se na něj často koukat nedá, ale příběh dokáže diváka chytit za srdce svou přímočarostí, krutostí a onou krásou přátelství. Někdo tvrdí, že film nemá jako dílo uměleckou hodnotu a já si troufám tvrdit opak, tenhle film totiž vůbec nic nenapodobuje, na nic si nehraje ukazuje svět jaký je a toho si na něm velmi cením, protože takhle upřímných filmů je v dnešní době jako šafránu. Film, který jen tak z hlavy nedostanete. 

HODNOCENÍ:

8/10

CSFD: 76%           FDB: 80%

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře