Tajemné okno (2004)

12. listopad 2015 | 13.53 |
› 

6H4uNfCt3uuCi1gkhbJFbyGtsg3

Stephen King je jeden z nejúspěšnějších autorů všech dob. Filmová práva získalo mnoho jeho knih a mezi ně patří i povídka z knihy Čtyři po půlnoci, která se jmenuje Skryté okno do skryté zahrady. Režie se ujal americký režisér David Koepp, který má na svém kontě například horor Ozvěny mrtvých, i když jeho filmová tvorba je spíše scénáristická a tak si k filmu napsal samozřejmě i scénář.

Hlavní role byla svěřena hollywoodské ikoně, Johnnymu Deppovi.

secretwindowpic

Mort Rainey (Johnny Depp) je úspěšný spisovatel, který se zrovna potácí v depresi, protože ho opustila jeho manželku (Maria Bello), kterou načapal v hotelovém pokoji se svým milence, proto Mort odjel na chatu k jezeru, kde by měl pokračovat v psaní další knihy, jenže se mu to příliš nedaří. Na problémy s manželkou zapomíná poté, co ho osloví jistý Shooter (John Turturro), který tvrdí, že mu Mort ukradl jeho příběh a on požaduje náhradu. Rainey se snaží vše osvětlit, ale Shooter je čím dál tím víc neodbytný a uchyluje se k násilí. Hra na kočku a myš pomalu začíná.

Secret Window má jednu velkou výhodu a tou je Johnny Depp .

King napsal celou řadu knih, většina z nich se dočkala filmového zpracování (Prokletí Salemu, Carrie, Jízda na střele a další) nešlo jen o filmová zpracování, ale také o seriály (Pod kupolí, Mrtvá zóna, Bag of Bones). Přesto, že se jich natočilo dost většina nepatří mezi ty kvalitní filmy, protože prostě a jednoduše jde těžko zfilmovat taková díla jakou jsou ta Kingova.

Secret_Window_movie

Příběh Tajemného okna diváka vtáhne velmi hravě a raz dva a tak se ocitáme v domě u jezera, kde se na pohovce v županu povaluje Mort, kterého z jeho nicnedělání vyruší Shooter. Všechno se rozjíždí ještě než se na obrazovce objeví poslední titulek s režisérem filmu, což se v mnoha filmech opravdu nestává.

Napětí roste a divák se do příběhu noří víc a víc a pořád toho ví méně. Malebné městečko působí až idylicky, ale opak je pravdou. Příběh doplňuje vynikající hudba ze které mrazí. Původně měl na filmu pracovat Hans Zimmer společně s Jamesem Newtonem Howardem, ale Howard byl z projektu odvolán a tak odstoupil i Zimmer, což je velká škoda, protože Hans Zimmer je pro mě jeden z nejlepších skladatelů a jeho soundtracky zbožňuju. Jeho práce na Tajemném oknu by mě velmi zajímala, nicméně Philip Glass a Geoff Zanelli odvedli skvělou práci, tak to tolik nemrzí. Tajemné okno má také vynikající atmosféru a naprosto překvapující momenty, kterých je spousta.

Hlavní výhodou krom příběhu je Johnny Depp, který vnukne svým postavám život tak hravě, že mu uvěřit je hračka a nepřijde Vám nic snadnějšího než si ho zamilovat ať už hraje cokoliv. Johnny Depp je PAN herec, který je vynikající v každé roli menší křoví mu tam dělají ostatní herci snad kromě Shooter v podání Johna Turturra, který hraje nevrlého nebezpečného burana velmi dobře.

Tajemné okno je pro mě splněným snem, jistě k dokonalosti tomu ještě něco chybělo, ale když vezmu v potaz, že jde o snímek na motivy knihy Stephena Kinga a většina jeho zpracování je otřesná, tak je tohle příjemná změna, kterou obohacuje skvělý výkon Johnnyho Deppa. Jsou filmy, které se nehodí příliš komentovat, ne kvůli tomu, že jsou špatné, ale protože si je divák nejlíp vychutná na vlastní kůži, takže pokud jste Tajemné okno neviděli, tak to rozhodně napravte, protože tohle vidět musíte!!!

HODNOCENÍ:

8/10

CSFD: 68%            FDB: 74,9%      

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře