Sběratel polibků vs. Sběratel polibků

4. leden 2016 | 16.42 |

                                           

     Kiss_the_Girls_movie vs.978-80-7218-221-3_sberatel-pol

SBĚRATEL POLIBKŮ (1997)

Kiss_the_Girls_movie

Alex Cross vrací úder a vrací se ke svému druhému kriminálnímu případu i když je mimo jeho jurisdikci, protože v Durhamu mizí ženy a jednou z nich je jeho neteř. Alex se tedy vydává za místní policií, která případ řeší a zjišťuje, že únosce si říká Casanova. Jednou z jeho dalších obětí je doktorka Kate, kterou unese, ale jí se podaří utéct a tak se stává jediným důležitým svědkem v případu a Alex do ní vkládá velké naděje v domnění, že společně najdou jeho neteř Naomi a ostatní zmizelé ženy.

Hrají: Morgan Freeman, Ashley Judd, Cary Elwes a další.

Alex Cross je opět na scéně, i když vlastně dalo by se říct poprvé, protože tohle je první film s Alexem Crossem i když Sběratel polibků je druhou knihou. Casanova, to je jméno, kterého se děsí veřejnost, Casanova je totiž únosce, který unesl už několik žen a některé policie objevila už mrtvé. Alex Cross zjišťuje, že jednou z usnesených žen je jeho neteř a tak nelení a vydává se za policií,  která řeší případ. 

Sběratel polibků patří mezi velmi slušné thrillery, i když se dá těžko srovnávat se špičkami v tomto žánru jako je film Sedm či Mlčení jehňátek nebo Sběratel kostí, protože i když má Sběratel polibků dobrou atmosféru, tak nemá na tyhle zmiňované filmy. Jen škoda toho českého dabingu, protože ten diváka dokonale připraví o moment překvapení a tak je divákovi jasné, kdo je vrah, za což samozřejmě samotný film nemůže. 

01

Děj je prostý, což je v tomto případě lepší než horší, atmosféra se pomalu, ale jistě buduje a jde to poměrně dobře, na scéně se objevuje další oběť, kterou si Casanova vyhlédl a tak se divák seznamuje s Kate, která je hlavní postavou příběhu. O proti předchozímu filmu má tenhle hlavu a patu,  i když se tam najde pár drobných chybiček, které velmi ráda přehlédnu.  Příběh má celou řadu překvapivých momentů a především skvělé herecké obsazení. 

Morgan Freeman byl skvělou volbou, protože role detektiva mu sedne, mnozí by tvrdili, že nejde o žádnou životní roli, což je bezpochyby pravda, ale nemění to nic na faktu, že Morgan Freeman je vynikající herec a dokáže zahrát všechno a přesně proto ho mám moc ráda. Monicu Potter díkybohu vystřídala Ashley Judd, která byla hodně obsazovanou herečkou a do role Kate se rovněž hodí, její výkon je přirozený a lehce uvěřitelný a tuhle vlastnost promítá snad do všech svých rolí.

Co se týče záporné postavy tak i tady je Casanova hodně slušný záporák, kterého sice nebudete milovat, ale nemávnete nad ním ledabyle rukou. 

HODNOCENÍ:

8/10

*

SBĚRATEL POLIBKŮ (1995)

51KOS8wBw0L

Jednoho dne zmizí mladá houslistka Naomi, která je shodou okolností neteří známého detektiva a psychiatra Alexe Crosse. Jde již o osmou oběť neznámého psychopata, který si říká Casanova. Casanova má už další oběť, je jí mladá lékařka Kate, kterou se rozhodne unést, jenže Kate jediné se povede vrahovi utéct a tak se dává dohromady s detektivem Crossem a pátrají po Noami a ostatních dívkách společně. 

James Patterson vrací úder se svým druhým volným pokračováním o detektivovi Crossovi, který se tentokrát musí postavit další bestii, která mu unesla neteř. Poté co přijíždí do městečka zjišťuje, že policie je bezradná a tak se rozhodne pátrat sám, pomocníkem mu je jeho dlouholetý parťák Sampson a později se k nim připojuje jedna z unesených žen, které se podařilo uniknout. Na scéně se objevuje ovšem muž, který jak se zdá spolupracuje s Casanovou.

Jamese Pattersona si každý milovník detektivních thrillerů musí zamilovat. Jeho psaní je neuvěřitelně čtivé a tak velmi lehce otáčíte jednu stránku za druhou a nekoukáte na hodiny a knihu nechcete odložit, protože Sběratel polibků čtenáře velmi rychle vtáhne do děje a jen tak nepustí. Alex Cross je velký sympaťák a velký milovník žen...kupodivu! Postava se kterou se nudit nemůžete, protože se okolo něj vždycky něco děje. Zajímalo mě jak se bude Alex dál vyvíjet a Patterson už v druhém díle ukazuje, že se v budoucnu máme na co těšit. Patterson umí totiž překvapovat, ale velmi přirozeně nic tam není násilně napasováno a čtenářům musí být jasné, že měl vizi jasnou a přesně té vize se držel celou dobu až do posledních stránek. Délka je přiměřená proto neočekávejte nudné pasáže plné zbytečných žvástů, které mají jen funkci zaplnit pár stránek. 

Postavy jsou složité, ale i jednoduché zároveň, Patterson umí dokonale vystihnout každý detail a mezi jeho další mistrovský kousek patří i to jak umí vystihnout pohnutou mysl záporných postav. Sběratel polibků patří mezi ty nejlepší thrillery jaké jsem kdy četla, je jen škoda, že jsem si to překvapení v závěru neužila tak jak bych měla, protože jsem už dávno věděla kdo je vrahem díky filmovému zpracování, nicméně ten kdo film neviděl a přečte si Sběratele polibků tak bude překvapený, za to ručím. 

Jedním slovem vynikající čtení.

HODNOCENÍ:

5/5

  

srovnání SBĚRATEL POLIBKŮ vs. SBĚRATEL POLIBKŮ

I v tomto případě jsem viděla film první, ale tady jsem nebyla tak zklamaná. Srovnání v tomhle případě nebude tak drastické, ano najde se tam pár rozdílů, ale především v tom, že v knize je několik drsných pasáží, které ve filmu nejsou, což je zcela pochopitelné. Další rozdíly jsou spíše věkové, protože tady je dcera Alexe Crosse v pubertě, kdežto v knize je pořád malá holčička. Další a dost podstatný rozdíl, ostatně ten byl i v předchozím filmu, že Alex Cross s Kate pouze spolupracuje, jenže v knize mají malý románek. 

Ano, opět říkám, že kniha je lepší, ale film si nevedl vůbec špatně, až mě to zaskočilo, jak se drží předlohy. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře