Jack a Jill | James Patterson

23. leden 2016 | 10.39 |

*

JACK A JILL - James Patterson

James Patterson, americký rodák patří mezi nejlepší spisovatele detektivních thrillerů. Za svou kariéra napsal celou řadu knih ať už šlo o klasické romány či detektivní série. Mezi jeho nejznámější patří právě série s Alexem Crossem či série Ženský vyšetřovací klub a mnoho dalších knih. Několik jeho knih bylo zfilmováno a například kniha Smečka se stala televizním seriálovým hitem, seriál vysílala stanice CBS pod názvem Zoo. 

Série: Alex Cross (3.)

Originální název: Jack & Jill

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2000, originál 1996

Počet stran: 440 

DC

Washington D.C. se stane dějištěm několika vražd, někdo zabije jednoho z nejmocnějších mužů senátu, senátora Fitzpatricka a zanechá za sebou pouze básničku a podpis Jack a Jill. V další části Washingtonu se jiný vrah chystá vraždit také, ten si ale na paškál vzal malou holčičku. K případu zabité holčičky je přivolán detektiv Alex Cross, který bere vraždy dětí velmi vážně, jenže jak se zdá vražda dítěte v téhle čtvrti není pro policii tak důležitá jako vražda senátora, pro předešlých úspěších detektiva Crosse je přivolán k případu Jacka a Jill.

Jedná se o třetí volné pokračování ve kterém vystupuje detektiv Alex Cross. S prvními dvěma díly jste se mohli setkat v mé rubrice film vs. kniha. První kniha byla uspokojující, druhá byla lepší než první a co třetí kniha? S touhle otázkou jsem šla do Jacka a Jill a doufala, že dostanu to nejlepší a jak to dopadlo? Uvidíte sami... 

*

jack a jill

Prakticky hned v úvodu se čtenář seznamuje s jedním z pachatelů, konkrétně s mužem jehož krycí jméno je Jack a jeho pomocnicí je mladá žena Jill, jaký je cíl Jacka a Jill? Jejich cílem jsou známé osobnosti, které zabíjí bez lítosti. Celý Washington má z vraždící dvojice hrůzu a obávají se kdy udeří příště, o kus dál se na scéně objevuje další vrah, který si na mušku bere malé děti, oba případy vyšetřuje detektiv Cross. Zatím jsem měla co do činění s třemi díly a čeho si nemůžu nevšimnout je to, že Patterson není žádný troškař, protože ve všech případech, detektiv Cross vyšetřuje dva případy, což se zase tak často v jiných knihách nestává, ano najdou se výjimky, ale po většinou autor vypráví jeden příběh a vystačí si s ním na celou knihu, ale to Patterson ne, on rád kombinuje, což je pro čtenáře velká paráda, jeho příběh není nijak přeplácaný a rozhodně se v něm nebudete ztrácet, to v žádném případě. Netlačí na pilu není to přitažené za vlasy a uhádnout kdo je vlastně vrah je zcela nemožné, což je v thrilleru vždycky zásadní. 

Říkala jsem to už u předchozích knih, Alex Cross je velký sympaťák a tak není těžké si ho oblíbit, což je také důvod proč Patterson s Crossem napsal tolik knih. Líbí se mi jeho přemýšlení a celkově jeho přístup k vyšetřování, co mi tam naopak trošku překáží je ta lehká romantická linka, která už po třetím díle působí přehnaně a tak si nedovedu představit, kam až se tahle romance potáhne. Cross a jeho parťák Sampson jsou kapitolou sama pro sebe a upřímně se těším na jejich společné šetření zas a znovu. Postav je v příběhu celá řada, ale orientace se bát nebudete, přece jen Patterson si s tímhle dokáže hravě poradit. Nenašla jsem tam vlastně ani jednu postavu, která by mě vyloženě iritovala, což se také zase tak často nestává. 

Jack a Jill rozhodně nepatří mezi žádná zklamání spíše naopak, thriller s kapkou politiky, ale rozhodně by to čtenáře nemělo odradit, protože je to tam jen okrajově. Patterson dokáže udržet napětí, jeho kniha je plná zvratů, šokujících odhalení a v žádném případě se u ní nebudete nudit. Délka je zcela přiměřená, není ani dlouhá ani krátká a v závěru nastínila děj pro další díl a to ten, že se opět setkáme s Garym Sonejim tedy s prvním vrahem z Alexova případu, který mu nedá stále spát. 

Hodnocení:

5/5

Předchozí dva díly série najdete v rubrice Knižní koutek kde kliknete na složku film vs.kniha

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře