#1 Deset malých černoušků

7. leden 2016 | 15.47 |

Filmová výzva 2016

#1 Seriálová minisérie

And-Then-There-Were-None-s1-Po

Název: AND THEN THERE WERE NONE

Domovská stanice:BBC ONE

Premiéra: 26. prosince 2015

Žánr: detektivní/ krimi

Na osamocený ostrov přijíždí deset neznámých lidí, nic nemají společného, alespoň na první pohled. Probíhá seznamování u večeře, kam se měl dostavit i hostitel s hostitelkou, kteří ale nejsou v domě a tak se počítá s jejich příjezdem následujícího dne. Večer plyne, hosté si vychutnávají večeři, když se ozve hlas, který přítomné obviní z hrůzných zločinů. Ještě ten večer zemře jeden z hostů a jeho smrt se nápadně podobá verši z dětské říkanky, která visí v pokojích domu. Vrahem musí být hostitel nebo snad někdo z hostů?

Už mnohokrát jsem říkala, že jsem velkou milovnicí detektivního žánru a především velkým příznivcem Agathy Christie. Mezi námi to byla láska na první pohled, jakmile spočinul můj zrak na jejích knihách okamžitě jsem si je zamilovala a mezi mé nejoblíbenější nejen detektivky, ale celkově mezi nejoblíbenější knihy jaké jsem kdy četla bezpochyby patří kniha Deset malých černoušků. Dílo zcela mimořádné, geniální, brilantní. Četla jsem to tolikrát, že nevím přesně kolikrát, ale bylo to opravdu mnohokrát a tu knihu miluju pořád stejně, takže když jsem zjistila, že se plánuje minisérie a k tomu se jí ujme BBC byla jsem nadšená dvojnásob. I když jsem byla nadšená objevilo se pár pochybností, přece jen ty filmy/seriály podle knih jsou vždycky trochu a někdy dost mimo.

Prvních pár minut jsem měla obavy, ale to tak bývá asi vždy a tak jsem se nechala zcela pohltit ostrovem a užívala jsem si každou nabízenou minutu. Prvních pár minut jsem měla obavy, ale to tak bývá asi vždy a tak jsem se nechala zcela pohltit ostrovem a zhltla všechny tři díly najednou a byla to nádhera, mé srdce plesalo a už teď vím, že tohle zpracování si pustím ještě mnohokrát, ale vezmu to postupně.

landscape-1449498593-and-then-

Po příjezdu hostů do domu začíná ta správná zábava. Neznámé tváře, neví co si mají myslet a všechno vrcholí po večeři, kdy všechno odstartuje první mord. Atmosféra celé série je špičková, prvotřídní herecké výkony, hudba která té atmosféře dělá společnost, to všechno není jediné co se dá na téhle minisérii obdivovat. Všechno stojí na příběhu, který je díky královně Christie geniální a BBC se s tím popralo velmi lehce, přiznávám, že nejsem ani tak překvapená, protože BBC mělo vždycky skvělé minisérie, ale v poslední době ta kvalita šla rapidně nahoru, což je pro nás milovníky velmi potěšující zpráva.

V příběhu je i celá řádka postav a každá je úplně jiná a herci se svých rolí zhostili na výbornou. Ta volba herců byla přesná, ale asi nejméně mi sedl doktor Armstrong, přišel mi až přehnaně hysterický, přesto skvělý výkon Tobyna Stephense, kterého jsem při nejmenším v jedné adaptaci knih Agathy Christie viděla. Za to dokonalou volbou, která dle mého byla zcela nejlepší byla Vera v podání Meave Dermody, Lombard v podání Aidana Turnera a také soudce Wargrave v podání Charlese Dance. Tím nechci říct, že ti ostatní se do rolí nehodili, to ani v nejmenším. Jen tihle tři mi sedli úplně nejvíc.

BBC vytvořilo vynikající dílo, kterému musím vytknout, ale jen trošku ten konec, jinak to byla úžasná podívaná se skvělou atmosférou, skvělými herci, hudbou a ty úvodní titulky?! Dokonalost. Nebýt drobných změn, tak ani neceknu, ale já rozený rýpal si vždycky na všem něco najdu, obzvláště pokud Deset malých černoušků patří mezi mou srdeční záležitost a na ten konec jsem velmi háklivá, takže drobná změna na konci mě sice až tak nenaštvala, ale přece jen...

Agatha Christie se rozhodně v hrobě neobrací o tom není třeba vůbec pochybovat. Geniální minisérie stejně jako samotná předloha. Tohle musí být povinností každého milovníka detektivek. BBC si zase budu muset pohlídat.

Hodnocení:

9/10


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: #1 Deset malých černoušků alienor®pise.cz 07. 01. 2016 - 22:19
RE(2x): #1 Deset malých černoušků movies-and-tvshows 07. 01. 2016 - 22:26
RE(3x): #1 Deset malých černoušků alienor®pise.cz 07. 01. 2016 - 22:32
RE(4x): #1 Deset malých černoušků movies-and-tvshows 08. 01. 2016 - 09:00