#1 Není zač

9. leden 2016 | 17.20 |

Čtenářská výzva 2016

#1 Kniha začínající stejným písmenem jako tvé křestní jméno

202198_big

Originální název: GESCHENKT

Autor: Daniel Glattauer

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2015, originál 2014

Počet stran: 303

Gerold typický povaleč, nic moc ho nezajímá, dělá práci která ho příliš nenaplňuje, pracuje jako novinář pro bezplatné noviny v rubrice, která ho nezajímá, ostatně jako všechno tedy kromě jedné výjimky a tou je alkohol. Jeho život se ale zásadně změní, když se mu ozve jeho dávná bývalá přítelkyně, která mu oznámí, že odjíždí a, že potřebuje pohlídat syna, který je mimochodem i Geroldův syn. Pro někoho by to byla závratná novinka, ale pro Gerolda ne, všechno pokračuje pořád stejně, jeho syn Manuel, který netuší, že povaleč u kterého tráví pár hodin denně je jeho otec nechápe Geroldův přístup. Další životní změnou je to, že jakmile Gerold napíše článek o noclehárně pro bezdomovce, která potřebuje finanční pomoc další den obdrží zařízení velkou sumu peněz a dobročinnost pokračuje a v každé obálce s penězi je vystřižený Gerldův článek. Kdo je anonymní dárce, proč si vybral právě Geroldovi články? Geroldův život rázem změní směr.

V minulém roce jsem se už tady zmiňovala o Danielovi Glattauerovi, který napsal Dobrý proti severáku a druhé pokračování Každá sedmá vlna. Glattauera jsem si okamžitě zamilovala, protože jsem jeho knihu přečetla za jednu noc a nemohla jsem se od ní odtrhnout a to samozřejmě není jediný důvod proč ho milovat a když vyšla kniha Není zač bylo mou povinností si jí pořídit a tak jsem učinila i když šanci dostala až teď a to v rámci Čtenářské výzvy.  

Příběh vyhaslého novináře, který se věnuje raději popíjení piva a vlastně všemu co teče než-li vlastní práci a životu obecně. Možná se může na první pohled zdát, že by Vás tahle kniha nemohla bavit, ale on ten příběh má daleko větší hloubku a rozhodně stojí za přečtení a to bezpochyby!!! Vypravěčem příběhu je právě onen novinář Gerold, který čtenáře provádí celým svým životem a událostmi, které mu změní život. Daniel Glattauer napsal příběh, který by se dal označit mnoha slovy, především je to příběh zcela ryzí, je to vtipné, chytré, originální a přesto je to příběh ze života. Postava Gerolda se čtenářům ze začátku možná nebude líbit, ale můžu Vás ujistit, že si ke Geroldovi brzy najdete cestu. Má výborný smysl pro humor a i když jeho pohled na svět je možná trochu pokřivený, když se nad tím zamyslíte, tak vlastně není daleko od pravdy. Autor se nebojí svým postavám přidat i několik těch špatných vlastností, což zcela dokazuje hlavní hrdina.

IMG_20160109_140514

V téhle knize prakticky nechybí vůbec nic, je to příběh o vztazích ať už mezi otcem a synem/dcerou nebo o milostných vztazích, problém s prací, příběh se dotýká i sociálních problémů, které jsou všude stejné ať žijete v České republice nebo v Rakousku a i přesto, že se to týká všeho co se nám kdy v životě připlete do cesty a že to někdy není nich hezkého, kniha Není zač působí hrozně optimisticky, příjemně a dokáže zahřát u srdce a celkově z té knihy čiší lidskost a jestli jsem ztrácela víru v lidi, tak kniha Není zač mi ukázala, že by nad lidmi člověk neměl lámat hůl a proč to říkám, snad protože kniha byla inspirována skutečným příběhem, do jaké míry, to je otázka, ale i tak.

Jestli jsem Daniela Glattauera milovala po knihách Dobrý proti severáku a Každá sedmá vlna, tak už nevím jak bych vyjádřila to, co k němu cítím teď, pro mě je jedinečný autor, který dokáže čtenáře chytnout za srdce a čtenářům nezbývá než ho obdivovat, takže já Glattauera miluji a obdivuji a upřímně doufám, že opět něco napíše a že to bude hodně brzy. Glattauer říká Není zač a já s ním v tomhle nesouhlasím :-)

Další věcí, která se sice už netýká příběhu, ale spíše knihy samotné je její obálka, která je hezky zelená a přesto, že se zdá, že působí obyčejně po přečtení příběhu zjistíte, že obyčejná vůbec není. Líbí se mi, že nakladatelství Host nezměnilo obálku a drželo se originálu a obálka je tedy totožná. 

Hodnocení:

5/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář