#2 Stepfordské paničky

16. leden 2016 | 11.14 |

Čtenářská výzva 2016

#2 Kniha, která má nejméně 200 stran

img_283819_orig

Originální název: THE STEPFORD WIVES

Autor: Ira Levin

Nakladatelství: Knižní klub

Rok vydání: 2010, originál 1972

Počet stran: 157

Jaké tajemství skrývá městečko Stepford za nablýskanou fasádou svých luxusních domů? Co vede muže ze Stepfordu, aby trávili své volné chvíle v pánském klubu, když doma mají naleštěné podlahy a dokonalé manželky, které pro ně udělají, co jim na očích vidí? Do městečka se přistěhovala Joanna se svým manželem Walterem a dvěma dětmi. Walter jako každý muž tráví čas v pánském klubu a Joanně přijde krajně podivné, že místní ženy nemají žádné zájmy, kromě uklízení a vaření. Poklidní život ve Stepfordu se pro Joannu rázem stává noční můrou. 

 *

Já, filmový milovník miluji film Stepfordské paničky a proč to zmiňuji, když jsem si tuhle knihu vybrala do Čtenářské výzvy jako knihu, která má méně než 200 stránek? Odpověď je prostá, protože když jsem kdysi narazila v Levných knihách na knihu Stepfordské paničky, kniha má filmovou obálku, jakou můžete vidět na začátku článku a musela jsem si jí pořídit, ale tak nějak na ní nepřišla řada, tedy až teď, poté co jsem procházela knihovnu, co bych mohla říct v rámci Čtenářské výzvy, tedy logicky jsem vybírala z knih, které jsem ještě nečetla.

 

Ira Levin je oblíbeným autorem už celou řadu let, ale přiznávám, že jsem od autora nic nečetla a tak jsem byla zvědavá. Kniha je tenoučká má jen něco okolo 160 stránek a tak se dá přečíst velmi rychle, příběh je naprosto obyčejný, i když v tobě ukrývá jistá tajemství a řekla bych, že je to pořád nadčasová knížka, samozřejmě najde se spousta mužů, kterým nevadí, že ženy pracují nebo že mají svoje vlastní koníčky, ale jsou tu i tací, kteří pořád zarytě tvrdí, že ženy patří do domácnosti, i když takových mužů už snad tolik není...

Příběh je napsán čtivě i když se tam vlastně nic neděje, alespoň v určité části knihy. Čtenář sleduje každodenní život hlavní hrdinky, kterou je Joanna, která se s rodinou přistěhovala do Stepfordu, což znamená, že čtenář se dozvídá něco o jejích nových sousedkách o tom jak by měla uklidit, ale nechce se jí, ale přesto, že jde o obyčejnou rutinu autor to napsal opravdu čtivě a nestalo se mi, že bych se knihy nudila nebo, že bych měla nutkání jí odložit a zároveň ve čtenáři vyvolává zvědavost... V posledních pár stránkách příběh graduje a čtenář je v šoku, překvapený, ale to nemění nic na faktu, že mě osobně se zdálo to finální rozuzlení trochu moc uspěchané, zasloužilo by si trochu víc prostoru, i když je pravdou, že tohle s největší pravděpodobností Ira Levin zamýšlel, naprosto odrovnat čtenáře, vhodit ho do neznáma a závěrem chtěl říct, čtenáři dělejte si s tím, co chcete, je to jen na Vás. Nutno podotknout, že příběh není o konci, ale vypráví o tom, jak muži zrazují své milované ženy.

Musím přiznat, že film s knihou nemá vlastně vůbec nic společného snad jen pár postav, toť vše, což mě rozhodně zamrzelo, nicméně jsem si z filmu přenesla alespoň ony postavy např. Joannu jako Nicole Kidman apod.Z filmu čiší ten americký styl až z toho bolí oči, kniha je oproti tomu velmi přirozená a nenásilně vypráví příběh o zrazených ženách, Ira Levin je pro mě velkým překvapením a rozhodně si nenechám ujít ani jeho další knihu. 

IMG_20160114_140204

Teď se vrhnu na zhodnocení obálky. Na obálce je Nicole Kidman, protože mám tu filmovou obálku a ona je hrozně vkusná, líbí se mi jak tam je zakomponovaná i ta růžová a to nejsem zrovna velký milovník téhle růžové, ale co víc, když tu obálku sundám, tak je kniha celá růžová a velmi jednoduchá, přesto nemůžu si pomoct a musím na ní pořád koukat. Moc často se mi nestává, že bych kritizovala překlad, ale v tomhle případě mě trochu vadilo to počešťování slov jako třeba Krvavá Mary - koktejl a jedno z jmen dětí hlavní hrdinky, chlapec se Peter, jenže v knize je to Péťa, což by nevadilo, kdyby každé jméno mělo svůj český překlad, jenže dalších postav se to nedotklo a tak když se chlapec jmenuje Péťa a jeho sestra Kim a spousty dalších postav má typické americké jméno trochu to bije do očí, samozřejmě jde jen o estetický dojem na příběh to vliv logicky nemá, to byla jen taková malý výtka. 

Hodnocení:

4/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář