Kočka a myš | James Patterson

13. únor 2016 | 22.39 |

KOČKA A MYŠ - James Patterson

Série: Alex Cross (4.)

Originální název: Cat and Mouse

Nakladatelství: Alpress

Rok vydání: 2000, originál 1997

Počet stran: 384

Silueta_-_muz

Gary Soneji je zpět a plně zaměstnává Alexe Crosse. Alexův život se od smrti jeho ženy zlepšil, už nepropadá depresím tak jako dřív, jeho děti mu dělají radost, jen kdyby těch vraždících šílenců bylo méně. Alexe zkontaktuje jeho dávný nepřítel - Gary, který mu nechal na prahu domu kočku, která měla být jeho dárkem, což se Alex dozví až za několik měsíců, co si on i jeho děti kočku oblíbí. Soneji slíbil, že se pomstí, ale proč vraždí lidi na nádraží? Alex se opět snaží chránit svou rodinu, je plně zaměstnán nový případ a jeho dávný přítel z FBI po něm chce, aby se účastnil honu na neznámého muže, kterému všichni začali říkat pan Smith, který vraždí lidi, ale dost morbidně. Hra opět začíná....

Další v pořadí již čtvrté pokračování o detektivovi Alexi Crossovi, který pracuje jako psychiatr a policejní detektiv. Tentokrát se vrací duch minulosti v podobě prvního případu, který Alex řešil.

51dAMQY4RrLOd první kapitoly se rozjíždí příběh plný akce. Gary Soneji je opět zpět a vrátil se jen proto, aby zabil Alexe Crosse, jeho hra je jako vždy promyšlená do nejmenších detailů a Alex ho musí zastavit dřív než bude pozdě. Stejně jako v případě předchozího dílu i tady se Alex nepřímo zabývá dvěma různými případy, prvním je již zmiňovaný Soneji a druhým vraždící bestie, kterou lidé pojmenovali pan Smith.

Vůbec nevím, jak mi mohl uniknout někdo jako James Patterson, když jsem velkou milovnicí detektivek a thrillerů. Patterson má talentu na rozdávání a musím říct, že toho jsem si všimla už u druhého dílu a s každým dílem mě dokáže překvapit víc a víc a upřímně doufám, že jsi tohle udrží po celou sérii. Na knihu Kočka a myš jsem se opravdu velmi těšila, protože se vrátila záporná postava z prvního dílu série a Patterson to napsal tak skvěle, že jsem si Sonejiho oblíbila už po prvním díle, takže když jsem zjistila, že se v dalším díle vrátí byla jsem nadšená, bohužel mé nadšení možná bylo příliš velké a jeho návrat jsem si představovala trošku jinak. Dějová linka se Sonejim mě dokázala pohltit jedna báseň, ale ten konec Patterson trošku zabil. Druhou dějovou linkou je pan Smith, který je úctyhodným záporákem a čtenářům chystá jednu nechutnost za druhou.

Čtvrtý díl byl v mnoha ohledech plný překvapení, což je pro každého čtenáře thrillerů nedílnou součástí nebo by to tak alespoň být mělo. James Patterson ovšem překvapení zaručuje, takže  v tomhle ohledu se není čeho bát. Co mi na druhou stranu ve čtvrtém díle vadilo, mám dojem, že jsem to zmiňovala už u předchozího dílu, tedy Jack a Jill, že mi tam vadí ta romantická zápletka. Tady mi vadila daleko víc, protože jí tady bylo zbytečně moc, stačilo by to tam dát jen okrajově a neměla bych námitek, ale popisovat průběh schůzky s ředitelkou školy do které se Alex zbláznil nebo mnoho dalších romantických výlevů mi někdy přišlo spíš jak z červené knihovny a tak jsem měla tendence přeskakovat nezáživné pasáže plné romantických blábolů, přece jen kdybych chtěla něco romantického, tak sáhnu po románu a nebudu chtít číst thriller. Takže tohle byl asi největší kámen úrazu společně se zakončením dějové linie Soneji a trochu se obávám vzhledem ke zakončení příběhu, že se té romantické části dočkám zas a znovu, což přiznávám se mě trochu děsí! 

Kočka a myš není špatnou knihou, to rozhodně ne! Jen po předchozích dílech má člověk trošku jinou představu a obzvláště ta moje byla jiná, alespoň co se do zápletky Soneji týče. Myslela jsem si, že Patterson využije jak dobře umí psát a čtenáře zcela odrovná, což se bohužel nestalo. Upřímně doufám, že další díly nebudou jen slátaniny všech možných žánrů a že si udrží svou kvalitu i nadále. Kočka a myš nebyla lepší než Jack a Jill což zamrzí o to víc, když se člověk těší na návrat své oblíbené záporné postavy.

Hodnocení:

4/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář