#3 Dům u jezera | Kate Morton

4. únor 2016 | 21.58 |

Čtenářská výzva 2016

#3 Kniha, která má více než 400 stránek

big_dum-u-jezera-OiG-20653

Originální název: THE HOUSE AT RIVERTON

Autor: Kate Morton

Nakladatelství: Ikar

Rok vydání: 2009, originál 2007

Počet stran: 480

Grace ve čtrnácti letech nastupuje jako služka do služby rozlehlého panství Riverton a ani netuší, jak jí obyvatelé domu a události, kterých je součástí, změní život. Spletité předivo vztahů mezi panstvem a služebnictvem, tradiční šlechtou a novodobými zbohatlíky i napětí mezi jednotlivými členy šlechtické rodiny vytváří barvitou mozaiku osudů, které ožívají v Graceiných vzpomínkách. Její příběh, nerozlučně spjatý s životem nadané okouzlující Hannah, dědičky rivertonského panství, se odehrává na pozadí převratných bouřlivých časů po první světové válce, kdy světem otřásala společenská revoluce a rodila se nová, moderní společnost. Jen Grace ví, jaké tajemství si její matka vzala s sebou do hrobu, jen ona byla svědkem tragédie, která se roku 1924 odehrála na břehu rivertonského jezera a znamenala zánik starobylého rodu.

*

Další bod z Čtenářské výzvy je hotov a tentokrát šlo o kategorii Kniha, která má více jak 400 stránek.

Pro tuhle kategorii jsem si vybrala knihu Dům u jezera od Kate Morton. Na začátku ledna minulého roku jsem se dostala k jejímu už v pořadí třetímu románu s názvem Tajemství letního odpoledne a pokud jste četli recenzi, tak víte, že jsem byla nadšená. Sáhla jsem po její první knize a tou je již zmiňovaný Dům u jezera, protože mě zajímala její prvotina stejně jako její další knihy, jen pro zajímavost, nedávno vyšla její čtvrtá kniha s názvem Šepot vzdálených chvil.

Příběh vypráví Grace, která je dnes starší dámou a cítí, že už jí mnoho času na světe nezbývá, kterou kontaktuje filmová producentka, která natáčí film o jedné zámožné rodině, která žila v sídle Riverton, kde Grace jako čtrnáctiletá začala pracovat jako služka a tím přivolá ducha minulosti. Grace tak vypráví příběh sourozenců, kteří tam žili a samozřejmě vzpomíná na své první zamilování a na to, jak se na jedné výroční slavnosti v Rivertonu zabil básník, který patřil do života obou sester a jaké následky měla jeho smrt na Riverton a jeho obyvatele.

Kate Morton je úžasná,  v jejích příbězích se snoubí minulost s přítomností a všechno to působí velmi přirozeně a tak nemáte nejmenší pochybnosti, že něco takového by se skutečně stát mohlo. Kate Morton ráda do svých knih přidává tajemství, které je protkáno celým příběhem a čtenář dychtí po jeho odhalení, není to tak, že by Vám to bylo jedno. Její postavy jsou jako živé bytosti, dokáže jim vnuknout život zcela lehce a v příběhu netlačí na pilu a všechno plyne určitou rychlostí, která je zcela přiměřená a příběh nemá šanci nudit. Dům u jezera je nesmírně čtivá kniha, jakmile si do ní totiž ponoříte, máte to nutkání jí přečíst,  i kdyby to bylo na jeden zátah a přesně tohle kouzlo měla i kniha Tajemství letního odpoledne a věřím, že to kouzlo si Kate Morton stále udržuje ať to dělá jak chce.

Začátek byl trošku chaotický, příliš mnoho jmen na jeden dům a chvilku mi trvalo, než jsem se pořádně orientovala, která postava je která, obzvláště to platilo pro služebnictvo v domě. Při čtení se mi vybavil televizní seriál Panství Downton, ono je to totiž zasazené i do té doby a já ten seriál zbožňuji a tak jsem si k příběhu našla cestu raz dva. Asi nejzajímavější postavou příběhu je Hannah i když z počátku jsem s ní měla problém a měla jsem spíš raději její sestru, poté se vše obrátilo. Líbilo se mi, že čtenář se setkal jak s mladičkou Grace, tak i s její starší verzí, kdy všechno vyprávěla a nahrávala pro svého vnuka, který pro ní mnoho znamenal. Příběh, který v sobě ukrývá mnoho věcí, ať už je to trocha té historie, vztahy v rodinách a tajemství, která rodinu obklopují, některá jsou temnější než jiná. Příběh na pozadí války a poválečných let byl vykreslen obdivuhodně a všechno, to co bylo v příběhu vyřčeno mělo své místo, i když si to zpočátku čtenář neuvědomil, posléze je mu vše zcela jasné. 

Kate Morton je nadanou spisovatelkou, na její prvotinu jsem byla velmi zvědavá a musím říct, že jsem rozhodně nebyla zklamaná. Už po první knize jsem si na Kate Morton posvítila a už teď je mi jasné, že v mé knihovně nesmí chybět ani její dvě další knihy, které napsala.

Co se týče obálky, ta působí hrozně příjemně a nevím proč, ale dýchá z ní nostalgie, stejně jako ze samotného příběhu a řekla bych, že dokonale vystihuje samotný příběh, což mohu posoudit až po jejím přečtení. I když ta originální obálka je o chlup hezčí.

Hodnocení:

5/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář