#4 Proroctví | Josephine Angelini

20. únor 2016 | 15.37 |

Čtenářská výzva 2016

#4 Kniha doporučená kamarádem

3711

Originální název: STARCROSSED

Autor: Josephine Angelini

Nakladatelství: CooBoo

Rok vydání: 2014, originál 2011

Počet stran: 384

Postavou příběhu je šestnáctiletá Helen, která se pořád utvrzuje v tom, že není jako ostatní, hlavní důvod, proč si to myslí, je že na svůj věk je moc vysoká - měří metr osmdesát a stále roste, až neuvěřitelně rychle běhá a má nadlidskou sílu, kterou se před okolím snaží schovat. Helen žije na malém americkém ostrůvku Nantucket se svým otcem poté co je matka opustila, když byla Helen dítě. Její poklidný život se změní poté, co se na ostrov přistěhuje nová početná rodinka Délosových. Vždy slušná Helen v jejich přítomnosti ztrácí rozum a má nutkání se s nimi prát, což vyvolává řadu otázek, už jen při zmínce jejich příjmení je Helen jak na trní a díky jejich příjezdu si Helen uvědomí, že se od ostatních opravdu liší. Nová rodina Helen velmi brzy přijme a pomůže jí přijmout její osud. 

*

Máme tady další článek do Čtenářské výzvy a tentokráte je to Kniha doporučená kamarádem a protože kamarádka je velkou milovnicí knižních sérií, doporučila mi sérii Proroctví, lépe řečeno, aby mě donutila to přečíst, knihu mi koupila.

Příběh prvního dílu čtenáře seznamuje s neobyčejnou Helen, která se snaží na sebe příliš nestrhávat pozornost, jenže to jde těžce, když měříte skoro dva metry. Její život se změní poté, co se na ostrov přistěhuje nová rodina, která jí změní život. Příběh vypráví o lásce, statečnosti, nenávisti a nese se v duchu řecké mytologie.

Jak už tušíte jedná se o další young adult sérii, v poslední době se tento žánr opravdu hodně rozšířil a já proti němu vůbec nic nemám právě naopak, myslím, že podnítí mladší čtenáře k tomu, aby víc četli a to je rozhodně dobře. Dříve nic takového nebylo, já sama jsem vyrůstala na Harrym Potterovi a tak vděčím Rowlingové za to, že čtu. 

Příběh Helen mě vtáhl do děje takřka okamžitě, řeckou mytologii mám ráda odjakživa a to spojení je rozhodně zajímavé, ano kniha trpí tou typickou šablonou YA literatury a při čtení knihy mi přišlo, že čtu Stmívání jen v jiném kabátku, tím nechci říct, že by to bylo špatně, to v žádném případě. Našla jsem tam celou řadu podobností jen s tím rozdílem, že tady nejsou upíři a vlci, což vám došlo, když jde o řeckou mytologii. Pro mě neznámá autorka si s příběhem poradila víc jak slušně, je to poměrně hodně čtivé a tak naprosto ztrácíte pojem o čase a tak když jsem vzhlédla od stránek a podívala se na hodiny byla jsem zděšená, že už jsou skoro tři hodiny ráno. Autorka dokázala všechny postavy vykreslit na výbornou a velmi snadno si se čtenářem dokáže pohrávat. Série se lehce podobá knižní sérii Ricka Riordana, Percy Jackson, ale opravdu jen okrajově, žádné velké podobnosti nenajdete. Josephine Angelini ze začátku netlačí na pilu, což neznamená, že by se čtenář nudil, jen seznamuje čtenáře s postavami a ukazuje jakým směrem se příběh bude ubírat a po několika málo kapitolách se příběh začíná komplikovat a přichází na řadu ta pravá zábava. 

Helen považuji za sympatickou postavu, i když někdy mi ten nedostatek sebevědomí dokázal lézt krkem, i když v tomhle věku je to normální a člověk někdy zapomíná na to, že čte knihu pro mladší čtenáře. Asi nejvíce mě zaujala postava Lucase, což je mladík, kterého se zpočátku Helen snaží zabít....stejně jako celou jeho rodinu, ale posléze se do něj zamiluje (tohle není žádný spoiler), jenže jak tomu bývá jejich láska je zakázaná (což opět není spoiler). V tomto ohledu mi pár Helen&Lucas tak trochu připomněl jiný zamilovaný pár a tím je Clary&Jace z Nástrojů smrti, což je další knižní série, kterou jsem četla a mám jí asi nejraději. Láska hory přenáší a v případě Helen a Lucase mi tohle přirovnání přijde víc jak vhodné. Jiskří to mezi nimi a ta jiskra se dokáže dostat i k čtenářům. 

IMG_20160129_161232

V příběhu je celá řada postav, ale nemáte v nich žádný guláš jako jsem měla například u knihy Dům u jezera, kde mi trochu trvalo než jsem se zorientovala, v případě Proroctví se nemusíte vážně vůbec bát. Knihu jsem měla přečtenou do dvou dnů, což považuji za úspěch a je to dokonalou ukázkou toho, jak je kniha čtivá. Knize, překvapivě nemám co vytknout až na tu její šablonovitost, kterou postihuje jistě každou young adult sérii, ale jak říkám v téhle oblasti nejsem žádný expert. 

Spisovatelka Josephine Angelini je pro mě velkým překvapením, protože ač mi knihu doporučila kamarádka, pořád jsem si říkala, že ona je velký milovník knižních sérií a já přece jen dávám přednost něčemu jinému, takže jsem takové nadšení opravdu nečekala. Kniha je originální, zábavná a zcela návyková, samozřejmě si brzy musím pořídit další dva díly, které mne snad nezklamou. 

Hodnocení:

4/5

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář